Družinska in splošna medicina

UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Osebe, ki živijo s HIV, umirajo zaradi infarktov

Potem ko so okuženi s HIV nehali umirati zaradi aidsa, danes umirajo zaradi pridruženih bolezni, predvsem infarktov. Ti so pri njih za 50 odstotkov pogostejši kot v splošni populaciji, podobni podatki veljajo tudi za Slovenijo, je povedal Tomaž Vovko, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
Uporabna kardiologija 2018

Spanje bolj pomembno kot voda in sol

Približno 13 odstotkov moških in šest odstotkov žensk med 30. in 70. letom ima vsaj zmerno spalno apnejo z več kot 15 dogodki na uro. Med srčnimi bolniki jih ima to težavo 50 do 80 odstotkov, a je pri večini neprepoznana, je na srečanju Uporabna kardiologija opozoril Marko Bombek, dr. med.

21. 3. 2018

Tretjina bolnikov ima trajne posledice po prebolelem KME

Slovenija sodi med evropske države z najvišjo stopnjo obolevnosti za klopnim meningoencefalitisom. Ministrstvo za zdravje in ZZZS se dogovarjata glede ureditve osnovnega cepljenja na stroške zavarovalnice za nekatere skupine ljudi.

21. 3. 2018

Duh je ušel iz steklenice

Celice v črevesju imajo veliko kanabinoidnih receptorjev, zato ne preseneča, da pripravki iz konoplje zbujajo upanje tudi bolnikom s kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi. Vendar prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ocenjuje, da je to še precej neraziskano področje..

20. 3. 2018

Izvlečki konoplje zmanjšujejo spastičnost pri multipli sklerozi

Največ raziskav o učinkovitosti kanabinoidov pri multipli sklerozi je bilo opravljenih za kombinacijo naravnih kanabinoidov THC in CBD v obliki ustnega pršila, ki je bila v nekaterih državah odobrena za zdravljenje bolečine in spastičnosti, piše Jožef Magdič, dr. med

20. 3. 2018

Kanabinoidi in duševne motnje

Številne raziskave so pokazale, da uporaba marihuane prinaša večje tveganje za razvoj motenj psihotičnega spektra. Za večino psihoaktivnih učinkov je odgovoren THC. Obetajoči pa so terapevtski učinki kanabidiola CBD, ki naj ne bi imel nagrajevalnih učinkov, piše asist. dr. Nuša Šegrec, dr. med., spec. psih.

20. 3. 2018

Krovni nadzorni sistem v telesu

Raziskovanje kanabinoidov je pripeljalo do odkritja kanabinoidnih receptorjev na človeških celicah in presenetljivega spoznanja, da gre za enega najpogostejših receptorjev v našem telesu sploh, razlaga doc. dr. Tanja Bagar, direktorica Mednarodnega inštituta za raziskovanje konoplje ICANNE.

20. 3. 2018

Neizkoriščene možnosti medicinske uporabe konoplje

Možnosti za zdravljenje s kanabinoidi so v Sloveniji še vedno precej omejene, ugotavlja prim. Dušan Nolimal, dr. med. »Vendar sta tako slovenska medicina kot tudi farmacija že prepoznali potencial kanabinoidov pri lajšanju simptomov bolezni in tudi pri zdravljenju.«

20. 3. 2018
Uvodnik

Prisluhnimo bolnikom

V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.

20. 3. 2018
Intervju

Čakajoč na pravo priložnost

Mladi zdravnik Nejc Umek, dr. med., je bil na ameriškem državnem izpitu v odstotku najboljših, a se ni odločil za odhod v tujino. Zdaj doma čaka pravo priložnost, da se izkaže tako v kliničnem kot raziskovalnem delu.

19. 3. 2018

Fenotipi KOPB v Sloveniji

Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.

6. 3. 2018

Zakaj traja sedem let do postavitve diagnoze hidradenitis suppurativa?

Razlogov za slabo prepoznavanje bolezni je več, odgovarja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor. Nekateri bolniki simptome skrivajo, zdravniki pa jih včasih sprva zamenjajo za kronično bakterijsko okužbo kože. Z napredovanjem bolezni njeno zdravljenje postane zahtevnejše.

26. 2. 2018
Intervju

Redke bolezni: Cushingov sindrom

29. 1. 2018

Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad

»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.

25. 1. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
Intervju

Uvajanje ambulantne kardiološke rehabilitacije v Sloveniji

20. 12. 2017

Multipla skleroza ima veliko obrazov

Multipla skleroza ima več obrazov, na srečo pa je v zadnjih letih na voljo tudi vedno več zdravil za njene posamezne oblike, sta na strokovnem srečanju povedala doc. dr. Saša Šega Jazbec, dr. med., in prof. dr. Sven Schippling, dr. med.

20. 12. 2017
pHARMONIA + MEDNARODNI FORUM ZNANSTVENORAZISKOVALNIH FARMACEVTSKIH DRUŽB

Vrednost inovacij in trajno vzdržen zdravstveni sistem

Nova zdravila, cepiva, terapije in tehnologije brez dvoma podaljšujejo in rešujejo življenja, vprašanje pa je, kako dolgo si jih bomo lahko brez korenitih sprememb zdravstvenega sistema še privoščili.

12. 12. 2017
VELIKI 4

Spolna dejavnost zelo redko povzroči nenadni zastoj srca

Podatki iz ZDA kažejo, da spolna dejavnost le redko sproži nenadni zastoj srca, tako v splošni populaciji kot tudi pri srčnih bolnikih. Omenjeni izsledki so bili predstavljeni na letošnjem kongresu Ameriškega združenja za srce (AHA), hkrati pa so bili objavljeni v reviji Journal of the American College of Cardiology.

12. 12. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Svetovno breme KOPB in astme

Kronične bolezni dihal so med glavnimi vzroki obolevnosti in umrljivosti po svetu. Najpogostejši sta KOPB in astma. Po vplivu bolezni, merjenim s kazalnikom invalidnosti prilagojenih let življenja (DALY), sta KOPB na 8. in astma na 23. mestu. V članku v reviji Lancet Respiratoy Medicine so bili objavljeni podatki iz študije Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors (GBD).

12. 12. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.