Družinska in splošna medicina

ESC 2017

Zmerno uživanje maščob in ogljikovih hidratov zmanjšuje umrljivost

Nova odkritja, predstavljena na letošnjem kongresu Evropskega kardiološkega združenja, so zamajala trenutna priporočila za zdravo prehrano, saj so pokazala, da je prehrana z večjim deležem maščob, kot je trenutno priporočeno, povezana z manjšo umrljivostjo.

13. 10. 2017
ERS 2017

Četrtina Evropejcev na delu izpostavljena pasivnemu kajenju

Pasivnemu kajenju je izpostavljena več kot četrtina oseb, ki delajo v zaprtih prostorih.Podatki, predstavljeni na letošnjem kongresu evropskega respiratornega združenja so bili zbrani v 28 državah članicah EU, ki so vse sprejele protitobačno zakonodajo.

13. 10. 2017
KVČB

90 odstotkov dela z 10 odstotki bolnikov

»Glavna novost pri zdravljenju KVČB je dogovor, da se kot cilj zdravljenja KVČB sprejme koncept globoke remisije, ki poleg odsotnosti simptomov vključuje tudi popolno biokemično normalizacijo vnetja in zaceljeno črevesno sluznico,« poudarja dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

13. 10. 2017

Sindrom razdražljivega črevesa

Sindrom razdražljivega črevesa (SRČ) je kronična funkcionalna črevesna motnja, ki bolnika omejuje v njegovih aktivnostih in mu zmanjšuje kakovost življenja. Lani so bili zanj sprejeti prenovljeni kriteriji (»Rim IV«), piše mag. Dejan Urlep, dr. med., iz Diagnostičnega centra Bled.

11. 10. 2017

Črevesje – novo vesolje za raziskovanje

Na področju metod, ki omogočajo proučevanje kompleksnih mikrobnih združb in mikrobiomov, se dogajajo izjemne spremembe, ki odpirajo pot k odkrivanju vpliva črevesnih mikroorganizmov na nas, njihove gostitelje, piše prof. dr. Gorazd Avguštin z Biotehniške fakultete UL.

11. 10. 2017

Ljubezen gre skozi želodec

O prebivalcih črevesja in njihovem vplivu na naše življenje vemo manj kot o črnih luknjah, a se področje skokovito razvija, piše doc. dr. Miha Skvarč, dr. med., z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo MF v Ljubljani.

11. 10. 2017
Uvodnik

Znižujemo incidenco raka debelega črevesa

Kolegica Jožica Maučec Zakotnik je pred časom po slabih petih letih programa SVIT v reviji pHARMONIA na istem mestu, v uvodniku, še pojasnjevala, da je rak debelega črevesa in danke v Sloveniji resen JZ problem in da število novoodkritih primerov iz leta v leto narašča.

11. 10. 2017
Intervju: Mateja Lasič, dr. med.

Zdravnica z dvojnim posluhom

Posluh je ena od stičnih točk obeh njenih vzporednih svetov, ki ju kot zdravnica in pianistka uspešno preliva v svojo življenjsko simfonijo in poslanstvo. Mlada specializantka ginekologije in porodništva Mateja Lasič živi in igra s strastjo.

10. 10. 2017

IPF: antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje

Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

24. 9. 2017
Intervju

Novosti z ESC – Maščobe niso slabe

24. 9. 2017

Prvi cilj zdravljenja KVČB: globoka remisija

»Šele popolna odsotnost vnetja na biokemični in na endoskopski ravni sta garancija dolgoročnega uspeha pri zdravljenju kronične vnetne črevesne bolezni,« poudarja asist. dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

21. 9. 2017

Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih

Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?

28. 6. 2017
Intervju

Na poti do zgodnejšega odkrivanja demence – projekt ADAM

27. 6. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017
SLOVENSKA STROKA

Telesna vadba pri bolezenski debelosti

V raziskavi UKC Ljubljana in Fakultete za šport so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za bolnike z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Tablete železa in srčno popuščanje

Pri okoli polovici bolnikov s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem levega prekata se kaže pomanjkanje železa, ki je neodvisni napovedni dejavnik umrljivosti. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, jim s tabletami železa ni uspelo dokazati vpliva na vadbeno toleranco pri tej skupini bolnikov.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Lancet

KOPB in tritirna fiksna terapija

Rezultati študije TRINITY kažejo, da kombinacija beklometazona, formoterola in glikopironija (v obliki izredno majhnih delcev) v enem vdihovalniku zmanjša delež poslabšanj KOPB v primerjavi s tiotropijem in je primerljiva kot tako imenovani odprti trojček.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017

Pojav suhih ust – kserostomija

Kserostomija je simptom zmanjšanega ali celo odsotnega izločanja – sekrecije sline. Zaradi številnih vzrokov se pojavlja začasno ali trajno, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

20. 6. 2017

Naj alergijski rinitis ne krade spanja

Kadar alergijski rinitis zelo poslabša kakovost življenja in trenutno zdravljenje ne zadošča, je treba terapijo spremeniti, svetuje asist. mag. Tanja Soklič Košak, dr. med. V algoritmu zdravljenja je na tem področju nekaj sprememb.

20. 6. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.