Temne sile nočne hipoglikemije
Nočne hipoglikemije so lahko eden od spregledanih razlogov, zakaj ima bolnik težave z uravnavanjem krvnega sladkorja, smo izvedeli na letošnjem dogodku DiaMind v organizaciji društva DRZNI in ordinacije jazindiabetes, kjer je delavnico o tej temi vodila dr. Karin Kanc, dr. med.


S kalorično restrikcijo do remisije sladkorne bolezni
Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim veliko pozornosti namenila prehranskim ukrepom, ki bi jih lahko, kot je pokazal prof. Roy Taylor z Univerze Newcastle, ponudili pacientom že ob diagnozi in jim tako povrnili možnost za normalno življenje in umik bolezni.
Izkušnje ledvične bolnice: naporno prehajanje med dietami
Ledvice imajo pomembno vlogo pri presnovi kalija, natrija, kalcija, vitamina D, fosforja, presnovnih kislin, in če delujejo slabše oziroma nehajo delovati, se ta ravnovesja v telesu porušijo. Zato morajo ledvični bolniki pri prehrani paziti predvsem na vnos beljakovin, kalija, fosforja, soli in tekočine, piše Mojca Lorenčič iz Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije.
Prehranska obravnava bolnikov z nevroimunskimi obolenji
Osrednji živčni sistem ima zelo kompleksen nadzor nad vnosom hrane in hranilnih snovi in kakršnakoli motnja v tem sistemu poruši ravnovesje. To se lahko kaže v hujšanju bolnika, ki lahko pripelje do podhranjenosti, dehidracije in pomanjkanja hranil (vitamini, minerali), pravi doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.
Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki
Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.
Prehranjenost in KOPB
KOPB je heterogena in kompleksna bolezen, ki poleg pljuč prizadene tudi preostale organe. Obravnava bolnikov je zahtevna, vanjo pa poleg farmakoterapije, zdravljenja pridruženih bolezni in rehabilitacije sodi tudi presnovna podpora, je povedala Eva Topole, dr. med., z UKC Ljubljana.
Krhki starostniki
Količina in kakovost zaužite hrane lahko vplivata na to, ali bo posameznikova prihodnost krhka ali čvrsta, pišeta Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino na UKC Ljubljana, in doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu.

Prehrana v ambulanti družinske medicine je sirota
Že tri desetletja delam v ambulanti splošne medicine in dve desetletji v ambulanti, ki jo obiskujejo novorojenčki, njihovi bratci in sestrice, pa starši in njihovi stari starši. Ne glede na starost pacientov je stalnica naših pogovorov vprašanje, kaj lahko naredijo, da bodo bolj zdravi, da bodo manj zbolevali, in tako vedno pridemo tudi do prehrane in prehranskih dodatkov.
Bolečina je le vrh ledene gore
Poznate bolnika s kronično bolečino, ki je nobeno zdravilo ne olajša in mu ne pomaga niti operacija? Imate v ambulanti takega, ki se vedno znova pritožuje nad bolečinami, čeprav preiskave ne pojasnijo njegovih težav in mu ne znate pomagati?

Ali KVČB prepoznamo dovolj zgodaj?
Postavitev diagnoze KVČB še vedno pomeni izziv za zdravnike, ker so simptomi pogosto nespecifični, ugotavlja asist. Gregor Novak, dr. med., z UKC Ljubljana. »Še posebno Crohnovo bolezen pogosto diagnosticiramo šele po nekaj letih, ko so se že pojavili zapleti.«

Ob demenci ne smemo izgubljati časa
Od letošnjega februarja je v skladu s Smernicami za obravnavo pacientov z demenco mogoče predpisovanje kognitivnih modulatorjev že na primarni ravni, je na Schrottovih dnevih poudarila prim. asist. Mojca Muršec, dr. med., spec. psih., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor.
Gledamo, a ne vidimo
Hidradenitis suppurativa je pri ženskah trikrat pogostejši kot pri moških, najpogostejši pri ženskah med 20. in 49. letom starosti. Ginekologi so zato zelo pomembni za prepoznavanje bolezni, a kot ugotavlja mag. Andrej Zore, dr. med., se velikokrat zgodi, da ti nanjo ne pomislijo.
Bolečina, sram in obup bolnikov s hidradenitisom suppurativa
Bolečina je simptom, ki najbolj vpliva na kakovost življenja bolnikov s HS. Raziskave kažejo, da v povprečju izostanejo z dela 34 dni na leto in da jih desetina zaradi bolezni izgubi zaposlitev. »Bolniki so pogosto povsem obupani,« ugotavlja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor.
Ko se srečata KVČB in HS
Vsakega bolnika vprašamo, kako je z njegovimi sklepi in kožo, pa kljub temu imamo zelo majhno število odkritih bolnikov s HS.»Verjetno je to povezano tudi s tem, da je veliko bolnikov s KVČB na bioloških zdravilih in je s tem umirjen tudi HS,« meni prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., z UKC Ljubljana.
Smernice zdravljenja hidradenitisa suppurativa
»V preteklosti so bili naši pacienti večinoma zdravljeni razmeroma pozno in pogosto nepravilno, s sistemskimi antibiotiki in kirurškimi posegi,« je med drugim ugotovila doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., na prvem multidisciplinarnem simpoziju o hidradenitisu suppurativa (HS).