Spondiloartritis prepozna zdravnik in ne orodje
Ob veliki preobremenjenosti zdravnikov družinske medicine je včasih težko prepoznati simptome spondiloartritisa, ugotavlja asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med. Bolečina in kožne spremembe pa so med najpogostejšimi razlogi, zakaj bolnik obišče zdravnika družinske medicine.
Gripa popušča, RSV še ne
Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo izr. prof. Miroslav Petrovec, dr. med., je že v začetku leta napovedal, da se bo sezona okužb dihal letos zavlekla. Njegove napovedi se potrjujejo. Pred prvomajskimi prazniki ne pričakujemo bolj »mirnega obdobja.«

Izgorelost med zdravniki
V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.
Vpliv empagliflozina na srčno popuščanje in telesno zmogljivost
Podjetje Boehringer Ingelheim je za strokovno javnost sporočilo, da bodo začeli izvajati program kliničnih študij EMPERIAL, v katerih bodo ocenili učinke empagliflozina na simptome srčnega popuščanja in telesno zmogljivost pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem.

Manj škodljiva alternativa kajenju?
V Sloveniji je bil vodja razvoja in registracije izdelkov za območje EU pri tobačnem podjetju Philip Morris dr. Piotr Kozarewicz. Podjetje je razvilo pripomoček iqos, ki tobak segreva do temperature 350 stopinj Celzija, kar pomeni, da tobak ne gori. Zdravstvena stroka je do izdelka zadržana.

Slovensko znanje omogoča slepim vstop v digitalni svet
Slovensko podjetje Feelif je razvilo tehnologijo za slepe in slabovidne, s katero so bistveno izboljšali njihovo dojemanje digitalnih vsebin. Lani je evropska komisija med več kot 800 prijavljenimi projekti iz več kot 40 evropskih držav ravno njihov Feelif Creator razglasila za najboljšo socialno inovacijo v Evropi.
Pogostnost trikoreninskih spodnjih stalnih kočnikov pri Slovencih
Uspeh endodontskega zdravljenja zoba temelji na pravilni določitvi števila korenin in koreninskih kanalov. Med prebivalci Slovenije ima tri korenine 1,32 odstotka spodnjih šestic, 0,25 odstotka spodnjih sedmic in 1,77 odstotka spodnjih osmic, kažejo izsledki raziskave.
Neopioidni in opioidni analgetiki primerljivo učinkoviti
Raziskovalci so ugotovili, da je pri bolnikih, ki obiščejo urgentni oddelek zaradi poškodbe okončin, kratkotrajno lajšanje bolečine z ibuprofenom in paracetamolom enako učinkovito kot zdravljenje z opioidnimi analgetiki. To je pokazala raziskava, ki je bila nedavno objavljena v reviji JAMA.
Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB
Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.
Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev
V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.
Brez povečanega tveganja za amputacije
Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).

Kaj smo se naučili o diabetesu?
S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.
Biološka zdravila pri težki obliki astme
Trenutno imajo bolniki s težko obliko astme v Sloveniji na voljo že tri biološka zdravila. Vedno pomembnejše postaja zgodnje odkrivanje bolnikov, ki so kandidati za to zdravljenje, pa tudi natančno spremljanje učinkovitosti. Bolnikov s težko astmo je med pet in deset odstotki vseh bolnikov z astmo, povzročijo pa približno polovico stroškov zdravljenja astme nasploh.
Kaj je novega v antikoagulacijskem zdravljenju?
Antikoagulacijsko zdravljenje se je močno spremenilo po prihodu novih antikoagulacijskih zdravil dabigatran, rivaroksaban, apiksaban in edoksaban. Od takrat je kar težko slediti vsem novim podatkom raziskav, pravi Marko Miklič, dr. med., z UKC Ljubljana.