Nefrologija

Tri ločene pandemije

Pri srčnem popuščanju se srečujemo z veliko inercijo tako pri predpisovanju kot titraciji zdravil in posledično tudi pri komplianci bolnikov, opozarja asist. mag. Anja Zupan Mežnar, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana. Kateri so najpogostejši razlogi za nezadostno rabo zdravil? Kako premostiti morebitne dileme?

28. 6. 2023

Fabryjeva bolezen skozi vprašanja

Katera kožna sprememba je še posebej značilna za to bolezen? Kako bolezen potrdimo ter kdaj je indicirano nadomestno encimsko zdravljenje? Odgovore smo nanizali v kratkem kvizu, ki ga je recenzirala pediatrinja doc. dr. Mojca Žerjav Tanšek, dr. med. s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

30. 3. 2023

Preboj v zdravljenju KLB

Zaviralci SGLT2 imajo izjemno ugodne učinke na zmanjševanje pojavnosti kronične ledvične okvare, omilijo albuminurijo, upočasnijo nadaljnje slabšanje ledvičnega delovanja in napredovanje kronične ledvične bolezni (KLB) do končne odpovedi ledvic, vse to ne glede na vzrok ledvične bolezni in sočasna druga obolenja. To je resnično mejnik v obravnavi KLB, saj istega bolnika lahko prizadeneta dve ali celo več ledvičnih bolezni, zdravilo pa je pri vseh isto.

23. 3. 2023
INTERAKTIVNI ČLANEK

Anemija pri KLB: kje smo in kam gremo?

Izrazite znake anemije ima več kot 90 % bolnikov s končno odpovedjo ledvic, če jih pravočasno ne zdravimo. Ti bolniki imajo znatno povečano tveganje za kardiovaskularno smrt in dokazano hitrejše napredovanje bolezni. Uporabna orodja za optimizacijo obravnave bolnikov predstavljamo v interaktivni obliki.

3. 3. 2023
VIDEO

20 let do diagnoze Fabryjeve bolezni

Zaradi raznolikih in na videz nepovezanih zdravstvenih težav bolnik v povprečju obišče 10 zdravnikov in je ob potrditvi diagnoze Fabryjeve bolezni star že 37 let, kažejo zaskrbljujoči podatki iz literature. Imamo orodja, da to presežemo, pravi prim. Bojan Vujkovac, dr. med., spec. interne medicine iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, vodja Centra za zdravljenje Fabryjeve bolezni.

7. 2. 2023
VIDEO

Kako zaščititi nefrološke bolnike pred covidom-19?

Ali je cepljenje učinkovito in kakšna je vloga predekspozicijske profilakse z monoklonskimi protitelesi pri zaščiti nefroloških bolnikov? Pojasnjuje asist. dr. Nina Grasselli Kmet, dr. med., spec. infektologije in intenzivne medicine s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

9. 12. 2022

Pri starejših po transplantaciji ne moremo tvegati okužbe

Znano je, da je lahko potek covida-19 pri bolnikih z napredovalo ledvično okvaro in končno odpovedjo ledvic težak. Ukrepe, ki so pripomogli k povečani zaščiti te skupine bolnikov, je predstavil predstojnik KO za nefrologijo UKC Ljubljana prof. dr. Miha Arnol, dr. med., spec. interne medicine in nefrologije.

1. 12. 2022
INFOGRAFIKA

Učinki inhibitorjev HIF-PH

Kakšni so molekularni, celični in fiziološki učinki zaviralcev HIF-PH? Pripravili smo strnjen pregled delovanja, kot ga navajajo klinične raziskave, pa tudi izsledki in vitro in rezultati na živalskih modelih.

26. 9. 2022
VIDEO

Za katere bolnike z renalno anemijo vidimo priložnost?

Kateri so glavni izzivi zdravljenja anemije pri kronični ledvični bolezni, razlaga Urška Marković, dr. med., spec. nefrologije iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. Izhajajoč iz dosedanjih uspehov, omejitev in zadržkov je predstavila terapevtsko novost, inhibitorje HIF-PF, katerih klinične izkušnje stroka z zanimanjem pričakuje.

26. 9. 2022

Anemija pri KLB: kje smo in kam gremo?

Nastja Marković, dr. med., in Maja Martinuč Bergoč, dr. med., specialistka nefrologije, obe iz Splošne bolnišnice Nova Gorica, sta pripravili pregled aktualnih možnosti zdravljenja renalne anemije in prihajajočih novosti. Kakšne prednosti in potencialne dolgoročne izzive prinašajo?

26. 9. 2022
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Neupravičeno osovraženi statini

29. 5. 2023

Novice iz revmatologije

9. 6. 2023

Na kritični točki?

28. 6. 2023

Bodo enterobakterije, ki izločajo karbapanemaze, ušle izpod nadzora?

28. 6. 2023

Interpretacija antibiograma za ciljano predpisovanje antibiotikov

28. 6. 2023
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
Potrebujete pomoč?
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas