Družinska in splošna medicina

VELIKI 4 - Lancet

Presejanje in kratko ukrepanje v zvezi z debelostjo v primarnem zdravstvu

Revija The Lancet je pred kratkim objavila izsledke raziskave, v kateri so bolnikom med rednim obiskom v splošni ambulanti ponudili udeležbo v programu hujšanja. To je zahtevalo le 30 sekund zdravnikovega časa, ukrep pa se je izkazal za učinkovitega in za bolnike sprejemljivega.

12. 12. 2016

Kontinuirano zdravljenje Parkinsonove bolezni

V zadnjem času se spreminja doktrina glede začetka kontinuiranega zdravljenja parkinskonove bolezni, saj se z njim pogosto predolgo odlaša, pravi prim. Dušan Flisar, dr. med., z Nevrološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV

Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

12. 12. 2016

Slovenska priporočila za zdravljenje HS

Slovenski strokovnjaki so pripravili priporočila za zdravljenje bolnikov s hidradenitisom suppurativo, kronično vnetno imunsko posredovano boleznijo terminalnih dlak. Predstavila nam jih je prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med., z Dermatovenerološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Izšle so slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

Nove slovenske smernice bodo v pomoč zdravstvenim timom po vsej Sloveniji pri zagotavljanju stabilne, kakovostne oskrbe bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

12. 12. 2016

Osvežene smernice GOLD

Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča za pravo odločitev o zdravljenju.

12. 12. 2016

HCV in napredovala bolezen jeter

Pri približno 50 do 80 odstotkih ljudi okužba z virusom hepatitisa C (HCV) preide v kronično, ki lahko z leti iz kroničnega hepatitisa C napreduje v cirozo ali celo primarni hepatocelularni karcinom (HCC). Približno četrtina vseh presaditev jeter v Evropi je potrebna zaradi posledic okužbe s HCV, pišejo asist. dr. Jerneja Videčnik Zorman, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., in prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., iz UKC Ljubljana.

9. 12. 2016

Iz jeter prihaja glavni sovražnik žil

V procesu uravnavanja ravni holesterola v krvi imajo jetra najpomembnejšo vlogo. V njih se holesterol tvori in izloča. Čeprav je ta v telesu nepogrešljiv in v prehrani v zmernih količinah ni nevaren, za prim. Matijo Cevca, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana ni nobenega dvoma, da so njegove povišane vrednosti v krvi škodljive. »Vse več je dokazov, da ni le dejavnik tveganja, ampak celo vzročni dejavnik ateroskleroze.«

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zaviralci protonske črpalke in možganska kap

Zaviralce protonske črpalke je nova danska opazovalna raziskava povezala s tveganjem za ishemično možgansko kap. Predstavili so jo na letošnjih znanstvenih srečanjih Ameriškega združenja za srce (AHA). Tveganje v odvisnosti od odmerkov se je pojavilo pri vseh štirih zaviralcih protonske črpalke.

9. 12. 2016

Presnovna zamaščenost jeter med najbolj razširjenimi boleznimi

Nealkoholna zamaščenost jeter postaja velik javnozdravstveni problem, piše prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., z UKC Ljubljana. Raziskave kažejo, da fizična aktivnost bolj vpliva na zmanjšanje količine maščob v jetrih kot zgolj zmanjšanje telesne teže.

8. 12. 2016
Intervju

Razlogi za laboratorijsko diagnostiko okužb dihal

28. 11. 2016

Do kapljice odmerjena zaščita

Med najbolj ogroženimi za težji potek okužb dihal so nedonošenčki. Pred gripo jih zaščiti cepljena mati, pred drugimi okužbami pa strogi higienski ukrepi in proti RSV - protitelesa. Zdravilo odmerjamo skoraj »do kapljice« natančno, ugotavlja asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

28. 11. 2016

Kombinirana hormonska kontracepcija in tveganje za trombembolijo

Uporaba kombiniranih kontracepcijskih tablet, ki vsebujejo estrogen in progestogen, je povezana s povečanim tveganjem za venske trombembolizme. Z manjšim odmerkom estrogena je to tveganje manjše. Na tveganje za trombembolijo vplivajo tudi značilnosti vsebovanega progestogena.

24. 11. 2016
Intervju

Bolečina je izkušnja

22. 11. 2016

Smernice za hormonsko nadomestno zdravljenje v menopavzi

Po izrazitem upadu uporabe, ki je sledil objavam raziskave WHI (Women's Health Initiative), je strokovna javnost hormonskemu nadomestnemu zdravljenju spet bolj naklonjena. Prav vse smernice ga trenutno priporočajo v zgodnji menopavzi za lajšanje značilnih menopavznih simptomov.

10. 11. 2016

ESC 2016: Znižane ciljne vrednosti holesterola v smernicah

Evropsko kardiološko združenje je letos spremenilo smernice za obravnavo bolnikov z dislipidemijami. Nekoliko so se spremenile ciljne vrednosti holesterola LDL, in sicer na manj od 1,8 pri osebah z zelo velikim tveganjem in manj od 2,6 mmol/l pri osebah z velikim tveganjem.

16. 10. 2016
Priporočila za družinske zdravnike in druge specialiste

Algoritem aktivnega odkrivanja okuženih s HCV

15. 10. 2016

Identifikacija gena za vitkost in diabetes tipa 2

Z genetsko analizo »vitkih« miši smo odkrili nov gen, TST, ki je vpleten v uravnavanje energetskega ravnovesja in presnove glukoze. Pri ljudeh smo podobno kot pri živalskih modelih pokazali, da je povečano izražanje TST v maščobnem tkivu pozitivno povezano z odzivnostjo na inzulin in negativno z maso maščevja. Odkritje lahko vodi do novih terapevtskih pristopov pri obravnavi debelosti in sladkorne bolezni tipa 2.

13. 10. 2016
Intervju: asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med.

Prepoznavanje nevropatske bolečine

12. 10. 2016

Varstvo inovativnosti je del občutljivega ravnotežja

Večina slovenskih družinskih zdravnikov pričakuje, da ima generično zdravilo enake indikacije kot originalno, in običajno je v resnici tako, ne pa vedno. Patentna zaščita za posamezno indikacijo se namreč lahko izteče pozneje kot zaščita za učinkovino.

12. 10. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.