Postopno hujšanje nič boljše od hitrega
Uveljavljeno je mnenje, da je hitro hujšanje dolgoročno neuspešno (hitro izgubljeno, hitro pridobljeno) in da je pravi način počasno zmanjševanje teže, ki naj bi zagotavljalo ohranitev doseženega stanja. Takšna so tudi priporočila veljavnih smernic. A nova raziskava nakazuje, da ni tako.
Zdravnik med interesi bolnikov in javne blagajne
Ob uvajanju terapevtskih skupin vedno bolj v ospredje prihaja zdravnikova odgovornost pri pisanju receptov za zdravila. Na eni strani gre za njegovo odgovornost do razpolaganja z javnim denarjem, na drugi strani pa do bolnikov in njihovega zdravja.
Zdravila za opustitev kajenja ne povečajo tveganja za samomor in samopoškodovanje
Bolniki, ki jim za opustitev kajenja predpišejo vareniklin ali bupropion, ne kažejo večjega tveganja za samomor, samopoškodovanje in depresijo kot uporabniki nikotinskega nadomestnega zdravljenja (NNZ), poročajo raziskovalci v reviji British Medical Journal.

Interakcije zdravil z zdravilnimi rastlinami
V interakcije z zdravili vstopajo tudi rastlinski pripravki, vitamini, minerali in zdravila, ki se izdajajo brez recepta, zato je poznavanje tega področja v vsakdanji praksi družinskega zdravnika in farmacevtov vse bolj pomembno. Predstavljamo devet zdravilnih rastlin in njihov učinek ob hkratni uporabi z zdravili. Najprej ameriški slamnik.
Opustitev kajenja ima kljub povečanju teže blagodejen vpliv
Če odrasli, ki niso sladkorni bolniki, opustijo kajenje, se jim tveganje za bolezni srca in ožilja zmanjša v primerjavi z neopustitvijo, čeprav se potem zredijo, je pokazala raziskava, objavljena v reviji ameriškega medicinskega združenja JAMA.