Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Le tretjina meni, da je dovolj usposobljena za zdravljenje

Deset od 28 zdravnikov družinske medicine v Sloveniji meni, da so dovolj usposobljeni za zdravljenje nevropatske bolečine. V želji po spremembi predlagajo dodatna izobraževanja, praktične delavnice in več časa za obravnavo bolnikov.

14. 10. 2020

Na pragu prelomnice

Amiloidna transtiretinska kardiomiopatija je pogosto spregledan vzrok srčnega popuščanja, še posebej pri starejši populaciji bolnikov. Do zdaj je bila edina možnost zdravljenja presaditev srca. O odkrivanju bolnikov in prelomni uvedbi specifičnega zdravljenja te redke bolezni je spregovorila dr. Sabina Frljak, dr. med., spec. kardiologije in kardiovaskularne medicine iz UKC Ljubljana.

14. 10. 2020

Akromegalija – vzvod za psihološko podporo

Kakovost življenja bolnikov, ki trpijo zaradi te redke bolezni, je izredno okrnjena, za nameček pa nezdravljena bolezen v povprečju za deset let skrajša življenjsko dobo. Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med. iz KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, sporoča, da se po uspešnem zdravljenju umrljivost izenači z umrljivostjo preostale populacije.

14. 10. 2020

Naj »ostani doma« ne vzame davka

Da pljučni bolniki v strahu pred okužbami ne bi obmirovali in dodatno izgubljali mišične mase, je priporočljivo, da jim hkrati s predpisom zdravila damo zelo jasna navodila, kakšna naj bo njihova telesna dejavnost, vadba dihanja, usedanje na stol in sobno kolo.

14. 10. 2020
ERS 2020

Nadzor nad okrevanjem po težki obliki COVID-19

Evropski pulmološki kongres je v celoti potekal v spletni obliki, COVID-19 pa ga je zaznamoval tudi tematsko. Na njem so povzeli trenutne podatke o bolezni ter predstavili pričakovani razvoj zdravil in cepiv. Raziskave kažejo, da je po prebolevanju težke oblike bolezni rehabilitacija pomembna, saj so spremembe na pljučih in v zmogljivosti bolnikov dolgotrajne.

14. 10. 2020

Letos ugotavljajo rast pojavnosti KME

Zanimanje za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) se v Sloveniji po podatkih NIJZ v zadnjih letih nekoliko povečuje, vendar je pri nas v primerjavi z Avstrijo delež cepljenih oseb precej manjši, sporoča doc. dr. Marko Pokorn, dr. med., strokovni direktor Pediatrične klinike.

14. 10. 2020

Izpostavljeno na ESMO 2020

Zbrali smo najodmevnejše študije z nedavno končanega kongresa Evropskega združenja za internistično onkologijo s področja raka dojk, pljuč, prostate, želodca in požiralnika.

14. 10. 2020

Prihodnost klinične farmacije po epidemiji precej nejasna

Med epidemijo smo pridobili kar nekaj novih izkušenj in znanj, ki nam bodo v prihodnosti gotovo koristili. Videli smo, da je zaščitno opremo mogoče izdelovati s pomočjo 3D-tiskalnikov, da je mogoče nekatere težave bolnikov rešiti po telefonu, da je včasih nujno in v večjem obsegu treba izvajati eksperimentalno zdravljenje z zdravili. Kljub vsemu pa v prihodnje naših visokih standardov ne smemo spustiti.

14. 10. 2020

Test HbA1c brez obiska v ambulanti

V publikaciji Diabetes Research and Clinical Practice so bili objavljeni rezultati slovenske raziskave dr. Karin Kanc, dr. med., iz ordinacije jazindiabetes, ki je v sodelovanju z diabetologinjo Jano Komel, dr. med., iz ZD Koper med epidemijo zelo uspešno preizkusila možnost testiranja HbA1c, pri kateri bolniku ni treba v ambulanto, ampak pošlje vzorec po pošti.

14. 10. 2020

Novi steber zdravljenja tudi pri srčnem popuščanju

Ne glede na napredek pri zdravljenju srčnega popuščanja prognoza bolnikov še zdaleč ni optimalna, zato potrebujemo nove terapevtske možnosti, so poudarili na septembrskem simpoziju Inovacije in novi načini zdravljenja srčnega popuščanja. Ena takšnih se je pokazala v zaviralcih SGLT2.

14. 10. 2020
ESC 2020

Smernice ESC za atrijsko fibrilacijo

Nove smernice za odkrivanje in obravnavo bolnikov z atrijsko fibrilacijo (AF), ki jih je pripravilo Evropsko združenje za kardiologijo (ESC) v sodelovanju z Evropskim združenjem za kardio-torakalno kirurgijo (EACTS), temeljijo na integriranem holističnem pristopu, usmerjenem v bolnika.

14. 10. 2020

Ključno je učinkovito in hitro zdravljenje

Pridobljena hemofilija je redka življenje ogrožajoča motnja v strjevanju krvi. Pojavi se nenadoma pri človeku, ki predhodno ni imel nagnjenosti k spontanim krvavitvam in tudi v družini ni te nagnjenosti. Povzroči jo nastanek nevtralizirajočih avtoprotiteles proti faktorju strjevanja krvi, najpogosteje gre za faktor VIII (FVIII).

14. 10. 2020

Aktualno o zobozdravstveni oskrbi med nosečnostjo

Zobozdravniki smo pred še ne tako dolgim časom obravnavali nosečnice kot vse druge pacientke. Rek, da vsaka nosečnost terja od nosečnice vsaj en zob, pa je žal prešel kar v ljudsko modrost. Vsekakor omenjena trditev ni resnična in danes obiski nosečnic v zobozdravstvenih ordinacijah ne smejo biti in tudi niso več tabu.

14. 10. 2020

Uporaba razmerja sFlt-1/PlGF v obravnavi preeklampsije

»S spremljanjem razmerja sFlt-1/PlGF lahko natančneje določimo hitrost napredovanja preeklampsije pri nosečnicah. Do zdaj smo lahko le postavili diagnozo,« je povedala asist. Vesna Fabjan Vodušek, dr. med., spec. ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.

14. 10. 2020

Če bolnik ne sodeluje, ni uspeha

Naravni potek bolezni hidradenitis suppurativa vodi v poslabšanja in trajne poškodbe kože, ki jih lahko spremljajo hude psihične obremenitve bolnika in slaba kakovost življenja. Gre za eno od bolezni, ki pri obravnavi zahtevajo veliko multidisciplinarnega povezovanja ter tudi sodelovanja bolnika.

14. 10. 2020

Korak k večji trdnosti partnerstva

Na nastanek erektilne disfunkcije vpliva mnogo stvari, združenih v terminu biopsihosocialni dejavniki. Vlogo zdravnika pri reševanju te težave je osvetlila Frosina Krstanoska, dr. med., spec. internistka in hematologinja, FECSM, zaposlena na oddelku za interno medicino SB Slovenj Gradec, seksologinja v zasebni ambulanti ZD Velenje ter članica ESSM in ISSM.

14. 10. 2020

Nenadna utrujenost zahteva pozornost

Utrujenost, ki se pri sicer zdravih ljudeh, zlasti starejših, pojavi nenadoma in traja dlje časa, zahteva posebno pozornost, saj to lahko nakazuje na pomembno ozadje, je opozorila izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med.

14. 10. 2020

Zdravljenje z zoledronsko kislino tudi na primarni ravni

Zdravljenje osteoporoze z zoledronsko kislino, najmočnejšim bisfosfonatom, je možno po vsej Sloveniji tudi na primarni ravni, je povedal internist asist. Matej Rakuša, dr. med., in pojasnil, na kaj biti pozoren pred začetkom zdravljenja in med njim.

14. 10. 2020

Novosti pri zdravljenju nezapletenih okužb sečil

Izbira antibiotikov za zdravljenje nezapletenih okužb sečil se zaradi naraščajoče odpornosti proti antibiotikom spreminja. Za zdravljenje okužb spodnjih sečil se po smernicah trenutno priporočata fosfomicin in nitrofurantoin, za zdravljenje okužb zgornjih sečil pa fluorokinoloni, za katere pa ni nujno, da bodo učinkoviti.

14. 10. 2020

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.