Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Domači prispevki na ASCO 2020

Na letošnjem kongresu ASCO, ki je potekal virtualno, so s svojimi prispevki sodelovali tudi onkologi z Onkološkega inštituta Ljubljana. Tri pomembnejše s področja raka dojk je opisala specialistka interne medicine in internistične onkologije dr. Simona Borštnar, dr. med., z OI Ljubljana.

23. 6. 2020
Intervju

Novo profilaktično zdravljenje težjih oblik migrene

Čeprav gre za ljudi, se zdi, da so pomembne samo številke. Več deset milijard evrov na leto izgubi evropsko gospodarstvo zaradi migrene, je povedal asist. dr. Andrej Fabjan, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Monoklonska protitelesa proti molekuli CGRP imajo potencial za zmanjšanje tega bremena.

23. 6. 2020

Zobozdravniška obravnava nevroloških pacientov

Zobozdravniki se v svojih ordinacijah vsakodnevno srečujemo s pacienti, ki imajo različna nevrološka obolenja in nevrološke motnje. V prispevku bomo predstavili strategije obravnave bolnikov z epilepsijo in dolgoletnimi cerebrovaskularnimi obolenji, ki imajo povečano tveganje za možgansko kap.

23. 6. 2020

IvIg za zdravljenje kronične vnetne demielinizacijske polinevropatije

Intravenski imunoglobulini (IvIg) se uporabljajo za zdravljenje številnih imunsko povzročenih nevroloških bolezni centralnega in perifernega živčnega sistema. Njihov pomen pri zdravljenju kronične vnetne demielinizacijske polinevropatije (CIDP) je osvetlila doc. dr. Lea Leonardis, dr. med., s Kliničnega inštituta za klinično nevrofiziologijo UKC Ljubljana.

23. 6. 2020

HIV/aids: kolateralna škoda v obdobju COVID-19

Kolateralna škoda pri preprečevanju in obvladovanju COVID-19 je slabša preventiva HIV/aidsa. Zaradi pandemije je namreč zmanjšan dostop do rutinskega testiranja na HIV, okrnjeni pa so tudi drugi preventivni in terapevtski ukrepi, v članku opozarja prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., spec. infektolog.

23. 6. 2020
Na kratko

Raziskavo z dapagliflozinom bodo končali predčasno

Po priporočilu odbora za nadzor podatkov (DMC) bodo fazo III raziskave DAPA-CKD za dapagliflozin predčasno končali zaradi ugotovljene velike učinkovitosti. Dapagliflozin je zaviralec SGLT2, ki se je v tej raziskavi izkazal kot zelo uporaben pri kroničnih ledvičnih bolnikih z diabetesom tipa 2 ali brez njega.

19. 6. 2020
Na kratko

COVID-19 dvignil statistike precepljenosti

V Sloveniji se je pojavnost invazivnih pnevmokoknih bolezni od leta 2014 zmanjšala skoraj za polovico, s 46,2 na 28,7 primera na 100.000 prebivalcev. A ta številka je še vedno šestkrat večja, kot je evropsko povprečje, 5,6 primera na 100.000 prebivalcev.

19. 6. 2020
Na kratko

Krvavitve koronarnih bolnikov manjše v monoterapiji s tikagrelorjem

Rezultati analize neodvisne študije TWILIGHT kažejo, da je učinkovina tikagrelor pri visokorizičnih koronarnih bolnikih v monoterapiji zmanjšala tveganje za klinično pomembne krvavitve v primerjavi z uporabo acetilsalicilne kisline skupaj s tikagrelorjem.

19. 6. 2020
Na kratko

Empagliflozin v novi študiji testiran za AMI

Podjetje NYSE:LLY in klinični raziskovalni inštitut Duke (DCRI) sta pred kratkim napovedala novo raziskavo EMPACT-MI, v kateri bodo ugotavljali, ali lahko empagliflozin izboljša okrevanje in prepreči srčno popuščanje po akutnem miokardnem infarktu (AMI) pri odraslih s sladkorno boleznijo ali brez nje.

19. 6. 2020
Na kratko

Donacija za lajšanje posledic pandemije

Fundacija farmacevtskega podjetja Biogen je skupnostim in bolnišničnim sistemom po vsem svetu namenila približno devet milijonov evrov za pomoč pri odgovarjanju na epidemijo COVID-19 in njene posledice.

19. 6. 2020
Na kratko

Prihod nove učinkovine za zniževanje holesterola LDL

V fazi pridobivanja dovoljenja za promet pri EMA je nova zdravilna učinkovina, mala interferenčna RNK, ki deluje na temelju utišanja gena za PCSK9. Raziskave programa ORION kažejo, da omenjeni mehanizem delovanja pomembno pripomore k dolgotrajnemu znižanju ravni holesterola LDL in lahko prispeva k izboljšanju sodelovanja pri zdravljenju.

19. 6. 2020
Preglednica

Zdravila za sistemsko zdravljenje luskavice

19. 6. 2020
Preglednica

Farmakološko obvladovanje migrene

19. 6. 2020
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Možgani na »ON«

Orehasta palača živčevja nas od nekdaj fascinira, njena zgradba, organiziranost, delovanje, njene mane in vedno znova presenetljive razsežnosti. Čeprav možgane čez poletje najraje pošljemo na pašo po ozelenelih jasah zasluženega počitka, bomo tokrat storili prav nasprotno. Za vas smo izbrali knjige praktične narave, polne zagonetk, ugank, miselnega treninga na dolge in kratke steze, takšne, ki vas bodo izzvale, presenetile in zabavale.

18. 6. 2020
REM

Osebnostna rast v globoki modrini

Vrsta psihoterapevtskih šol in učenj ponuja metode za soočanje s stresom ter odpravo stresa oziroma preobremenjenosti. Cilj prav vseh je sprostitev in pogled na stvari z drugega zornega kota, kar vodi v spremenjeno dojemanje sveta in odnosov v njem. Ravno to na prav poseben način ponuja tudi veščina potapljanja.

18. 6. 2020
INFOGRAFIKA

Utrudljivost je pomembna težava bolnikov z MS

Na kaj vse vpliva multipla skleroza?

17. 6. 2020
Intervju

Raziskave pri odraslih s spinalno mišično atrofijo

Doc. dr. Blaž Koritnik, dr. med., spec. nevrolog je v videu predstavil prve rezultate zdravljenja z nusinersenom pri odraslih s SMA, načine spremljanja odraslih in prve izkušnje z zdravljenjem odraslih v Sloveniji.

17. 6. 2020
Kongres EAN

Bolnike z MS bomo več spremljali na daljavo

Na kongresu Evropske akademije za nevrologijo, ki je tokrat potekal prek spleta, so pozornost namenili tudi multipli sklerozi (MS). »Poleg novosti v zdravljenju ter dolgoročnih podatkov o učinkovitosti in varnosti zdravil smo opazili prizadevanja za čim boljše spremljanje in vodenje bolnikov s pomočjo sodobne tehnologije,« je poudaril dr. Gregor Brecl Jakob, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

17. 6. 2020
SLOVENSKA STROKA

Ali nepopolno zalivanje kočnikov še vedno preprečuje karies?

Zalivanje fisur velja za učinkovit preventivni ukrep proti kariesu, vendar se pogosto postavlja vprašanje, ali tudi nepopolno zalite fisure dajejo zadostno zaščito. Asist. Lenka Likar Ostrc, dr. dent. med., Medicinska fakulteta in UKC Ljubljana, je s kolegicama to preverjala v raziskavi, katere rezultati so bili objavljeni v publikaciji Clinical and Experimental Dental Research.

16. 6. 2020

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.