Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
Intervju

Kontracepcija: Ne zapirajmo vrat!

24. 11. 2016

Kombinirana hormonska kontracepcija in tveganje za trombembolijo

Uporaba kombiniranih kontracepcijskih tablet, ki vsebujejo estrogen in progestogen, je povezana s povečanim tveganjem za venske trombembolizme. Z manjšim odmerkom estrogena je to tveganje manjše. Na tveganje za trombembolijo vplivajo tudi značilnosti vsebovanega progestogena.

24. 11. 2016
Kontracepcija

Ustrezno rešitev lahko najdemo za vsako žensko

»Na srečo se je v zadnjih slabih 20 letih tudi na področju kontracepcije uveljavila z dokazi podprta medicina in precej dobro vemo, kaj lahko predpišemo in česa ne,« pravi prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., z Ginekološke klinike na UKC Ljubljana, ki pojasnjuje, da je najpomembneje, da ženskam glede kontracepcije ne zapiramo vrat.

23. 11. 2016
Intervju

Bolečina je izkušnja

22. 11. 2016

Nevropatska bolečina pri raku

Zdravljenje raka postaja čedalje učinkovitejše, kar pomeni, da se število preživelih povečuje in da bolniki z rakom živijo dlje. Posledično pa se vse več bolnikov spopada s stranskimi učinki zdravljenja raka, med katerimi je pogosta nevropatska bolečina.

22. 11. 2016

Ali lahko zdravimo ali celo napovemo pooperativno nevropatsko bolečino?

Vztrajna pooperativna bolečina je pogosta posledica kirurških posegov. Nevropatska bolečina, inducirana s poškodbo živca, pa je najpogostejši vzrok zanjo. Na podlagi ustreznega modela raziskav bi v prihodnosti lahko napovedali in zdravili vztrajno pooperativno bolečino.

22. 11. 2016
Intervju

Menopavza in srčno-žilna tveganja

15. 11. 2016

Menopavza in spolnost

Pri ženskah pred menopavzo je ocenjena prevalenca spolnih motenj med 25 in 63 odstotki, po menopavzi pa naj bi bilo teh motenj še več – od 68 do 87 odstotkov. Po drugi strani pa nekatere ženske po menopavzi v spolnosti uživajo celo bolj kot prej.

10. 11. 2016

Smernice za hormonsko nadomestno zdravljenje v menopavzi

Po izrazitem upadu uporabe, ki je sledil objavam raziskave WHI (Women's Health Initiative), je strokovna javnost hormonskemu nadomestnemu zdravljenju spet bolj naklonjena. Prav vse smernice ga trenutno priporočajo v zgodnji menopavzi za lajšanje značilnih menopavznih simptomov.

10. 11. 2016
Intervju

Hormonsko nadomestno zdravljenje in rak dojke

10. 11. 2016

Bolniku prilagojeno zdravljenje pljučnega raka

Multidisciplinarni pristop, vse boljše diagnostične metode, »renesansa« radioterapije in napredek na področju sistemskega zdravljenje podaljšujejo in izboljšujejo kakovost življenja bolnikov pljučnim rakom, so povedali na drugi Šoli pljučnega raka na Onkološkem inštitutu.

26. 10. 2016
Uveitis

Sistemsko vnetje lahko prizadene oči

Otroci z idiopatskim artritisom morajo na očesni pregled na vsake tri mesece do enega leta, razlaga doc. dr. Nataša Vidovič Valentinčič, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana. Pri njih so pogostejša znotrajočesna vnetja, ki lahko potekajo nemo in imajo lahko usodne posledice za vid.

26. 10. 2016
Intervju: prof. dr. Marc Miravitlles

Španski algoritem za zdravljenje KOPB

26. 10. 2016

Bakterijska vaginoza – posledica porušenega ravnotežja v nožnični mikrobioti

Raziskovalci kot ključni dejavnik za bolezensko vztrajanje bakterijske vaginoze (BV) vse bolj prepoznavajo bakterijski biofilm in hkrati iščejo potencialno učinkovite snovi za njegovo razgradnjo. Drugi dejavnik, ki zmanjšuje učinkovitost zdravljenja, so stalne vnovične okužbe, ki jih povzročajo okuženi spolni partnerji, zato je nujna tudi njihova dosledna obravnava.

18. 10. 2016

Vaginalne okužbe kot neželeni učinek zdravil

Pri praktičnem delu se velikokrat srečamo z bolnicami, pri katerih je lahko vaginalna okužba posledica neželenih učinkov drugih zdravil. V tem prispevku so navedene skupine zdravil, pri uporabi katerih so bile opisane vaginalne okužbe kot neželeni učinek zdravil.

18. 10. 2016
Intervju: Tinkara Srnovršnik, dr. med.

Ob vnetjih nožnice je pomemben tudi pogovor

18. 10. 2016
Intervju: Maja Vukmanič Pohar, dr. med.

Vaginalne okužbe in nosečnost

18. 10. 2016

ESC 2016: Znižane ciljne vrednosti holesterola v smernicah

Evropsko kardiološko združenje je letos spremenilo smernice za obravnavo bolnikov z dislipidemijami. Nekoliko so se spremenile ciljne vrednosti holesterola LDL, in sicer na manj od 1,8 pri osebah z zelo velikim tveganjem in manj od 2,6 mmol/l pri osebah z velikim tveganjem.

16. 10. 2016
Priporočila za družinske zdravnike in druge specialiste

Algoritem aktivnega odkrivanja okuženih s HCV

15. 10. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.