Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Multipla skleroza je še vedno izziv

Multipla skleroza s svojo patološko heterogenostjo pomeni izziv za strokovnjake, tako pri diagnosticiranju kot tudi pri zdravljenju, smo slišali na 3. tradicionalnem srečanju, ki ga organizirajo strokovnjaki ljubljanskega in mariborskega UKC ter slovensko združenje nevrologov.

18. 12. 2016
NA KRATKO

Novo upanje za bolnike s težko obvladljivo KLL

Evropska komisija je zdravilu venetoklaks (Venclyxto) odobrila pogojno dovoljenje za promet kot monoterapiji za bolnike s težko obvladljivo kronično limfocitno levkemijo (KLL).

18. 12. 2016
Algoritem

Ukrepi pri bolnikih, zdravljenih z dabigatranom, ob krvavitvi in nujnih kirurških/invazivnih posegih

15. 12. 2016
Literarno spogledovanje

Bralne ideje – namesto odeje

Kadar so noči dolge, je smeh še posebno potreben. S tem v mislih smo tokrat za vas pripravili »bralne ideje – namesto odeje«, ki vas bodo ogrele in flirtaško zapeljale v dobro družbo, dobro voljo, dober in uspešen začetek novega leta.

13. 12. 2016
Ekstravaganca

Seksapil na visokih petah

10, 12, 15 centimetrov in zveneče ime je včasih dovolj, da podleže moški, ne ženska. To ve zelo malo ljudi, namreč, da so bili čevlji s peto sprva obvezen del jahalne oprave francoskih plemičev, šele v 18. stoletju so jih iz estetskih razlogov obule predstavnice nežnejšega spola. In že takrat se je začela zgodba o čevljih kot simbolu ženstvenosti, odločnosti, samozavesti, elegance, danes pa za nekatere tudi – moči.

12. 12. 2016
SLOVENSKA STROKA

Učinkovita terapevtska možnost zdravljenja amiloidoze AA

S sodelavci KO za revmatologijo UKC Ljubljana nam je uspelo pokazati, da je morda tocilizumab učinkovita in verjetno varna možnost zdravljenja amiloidoze AA pri bolniku z rezistentno obliko nodoznega poliarteritisa (PAN). Ob tem je bila dosežena tudi remisija PAN, zato se tocilizumab lahko nakazuje tudi kot možnost zdravljenja rezistentne oblike PAN. O primeru bolnika s PAN in amiloidozo AA, ki je zdaj že štiri leta v remisiji, smo pisali v publikaciji Amyloid.

12. 12. 2016
SLOVENSKA STROKA

Vpliv fluorida na zdravje

Metode, ki so privedle do večje izpostavljenosti fluoridom in k zmanjšanju tveganja za karies ter njegove pojavnosti, veljajo za enega največjih dosežkov na področju dentalnega javnega zdravja v 20. stoletju.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Nadzor nad aktivnostjo bolezni pomembno zmanjša zaplete revmatoidnega artritisa

O izjemnem pomenu ustreznega nadzora nad RA govori aktualna raziskava angleških avtorjev, objavljena v BMJ. Potrdila je namreč, da je pravočasen in ustrezen nadzor nad stopnjo aktivnosti bolezni ključen za ohranitev funkcije prizadetega področja, prav tako pa takšen pristop zmanjša potrebo po ortopedskih posegih.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - JAMA

Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji

Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Presejanje in kratko ukrepanje v zvezi z debelostjo v primarnem zdravstvu

Revija The Lancet je pred kratkim objavila izsledke raziskave, v kateri so bolnikom med rednim obiskom v splošni ambulanti ponudili udeležbo v programu hujšanja. To je zahtevalo le 30 sekund zdravnikovega časa, ukrep pa se je izkazal za učinkovitega in za bolnike sprejemljivega.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Življenjski slog, genetika in koronarna bolezen

Stopnja tveganja za koronarno bolezen je povezana z dedno nagnjenostjo, pa tudi z dejavniki, ki izhajajo iz življenjskega sloga. V raziskavi, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so ugotovili, da pri osebah z visoko stopnjo dedne nagnjenosti ustrezen življenjski slog lahko prinese okoli 50 odstotkov manjše tveganje za koronarno bolezen.

12. 12. 2016

»Na jetra mi gre!«

Med glavne spremembe, ki jih lahko zobozdravniki opazimo pri pacientih z obolenji jeter, sodijo: motnje v strjevanju krvi, zadah, vnetja ustne sluznice, gladek jezik, suha usta, bruksizem in perioralni izpuščaj v obliki lichen planusa.

12. 12. 2016

Kontinuirano zdravljenje Parkinsonove bolezni

V zadnjem času se spreminja doktrina glede začetka kontinuiranega zdravljenja parkinskonove bolezni, saj se z njim pogosto predolgo odlaša, pravi prim. Dušan Flisar, dr. med., z Nevrološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV

Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

12. 12. 2016

Slovenska priporočila za zdravljenje HS

Slovenski strokovnjaki so pripravili priporočila za zdravljenje bolnikov s hidradenitisom suppurativo, kronično vnetno imunsko posredovano boleznijo terminalnih dlak. Predstavila nam jih je prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med., z Dermatovenerološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Izšle so slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

Nove slovenske smernice bodo v pomoč zdravstvenim timom po vsej Sloveniji pri zagotavljanju stabilne, kakovostne oskrbe bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

12. 12. 2016

Slovenske smernice za astmo in KOPB pripravljene

Po letu in pol usklajevanja so pripravljene slovenske smernice za zdravljenje KOPB in astme in so v reviziji, je na mednarodnem pnevmološkem in alergološkem kongresu na Bledu povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

12. 12. 2016

Osvežene smernice GOLD

Globalna iniciativa za zdravljenje kronične obstruktivne pljučne bolezni GOLD je objavila osvežene smernice. Sledili so mnenju mnogih strokovnjakov, ki so v zadnjih letih opozarjali, da razvrščanje bolnikov s KOPB v skupine po dosedanjih smernicah ne zadošča za pravo odločitev o zdravljenju.

12. 12. 2016

Prve slovenske izkušnje z idarucizumabom

Septembra letos so se v Ljubljani zbrali specialisti s področja interne medicine, intenzivne medicine in nevrologije, da bi predstavili svoje prve izkušnje z idarucizumabom, ki je specifični antidot za antikoagulacijsko zdravilo dabigatran.

12. 12. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.