Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
Preglednica

Zdravljenje multiple skleroze

15. 10. 2016

Betonski pragozd, kjer se rojevajo sanje

Z New Yorkom imam manjšo težavo vedno, ko ga obiščem. Nikakor me ne spusti mimo, ne da bi se me dotaknil. Sproža nenehno navdušenje, strah, celo zaljubljenost vanj, le ravnodušnosti ne.

13. 10. 2016

Identifikacija gena za vitkost in diabetes tipa 2

Z genetsko analizo »vitkih« miši smo odkrili nov gen, TST, ki je vpleten v uravnavanje energetskega ravnovesja in presnove glukoze. Pri ljudeh smo podobno kot pri živalskih modelih pokazali, da je povečano izražanje TST v maščobnem tkivu pozitivno povezano z odzivnostjo na inzulin in negativno z maso maščevja. Odkritje lahko vodi do novih terapevtskih pristopov pri obravnavi debelosti in sladkorne bolezni tipa 2.

13. 10. 2016

Zobozdravnik naj pomisli tudi na apnejo

Zobozdravniki in ortodonti imajo pomembno vlogo pri prepoznavanju otrok in odraslih s sindromom obstrukcijske apneje v spanju (SOAS) in tudi pri njenem zdravljenju. Nekaterim bolnikom pomagajo po meri narejeni ustni aparati, ki spremenijo položaj spodnje čeljusti in jezika. Pri določenem deležu otrok je z ortodontskimi ukrepi mogoče razvoj te najpogostejše motnje dihanja v spanju celo preprečiti.

13. 10. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Natriuretični peptidi kot kazalnik tveganja za srčno popuščanje

Obširna metaanaliza v reviji The Lancet kaže, da bi presejalno merjenje koncentracije ene izmed molekul natriuretičnega peptida BNP morda lahko izboljšalo odkrivanje oseb z večjim tveganjem za srčno popuščanje. Dodati velja, da je metaanaliza zajela podatke posameznikov (ne agregirane podatke, kot je pri metaanalizah pogosto), kar povečuje njeno povednost.

13. 10. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Liraglutid in srčno-žilni izidi pri sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen tipa 2 je povezana z velikim tveganjem za srčno-žilne, mikrovaskularne in druge zaplete. Zato so spodbudni izsledki raziskave LEADER, ki kažejo, da agonist receptorjev GLP-1 liraglutid zmanjšuje srčno žilno ogroženost sladkornih bolnikov tipa 2. Prispevek o tem je objavila revija New England Journal of Medicine (NEJM).

13. 10. 2016

Oralne spremembe pri bolnikih s kroničnim ledvičnim obolenjem

Število bolnikov s kroničnim ledvičnim obolenjem drastično narašča, pri teh bolnikih pa se oralne spremembe pojavijo kar v 90 odstotkih. Znaki in simptomi večinoma zajemajo spremembe na mehkem in trdem nebu in so lahko posledica samega obolenja ali pa zdravljenja ledvične bolezni, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

13. 10. 2016

Prvi politični dokument o IPF

V evropskem parlamentu so nedavno podpisali posebno izjavo o idiopatski pljučni fibrozi (IPF). Gre za prvi evropski politični dokument na tem področju. IPF je kronična in progresivna pljučna bolezen s smrtnim izidom, ki zahteva dolgotrajno zdravljenje. Mediana preživetja je ocenjena na dve do pet let.

13. 10. 2016

Pogosto prezrta nevropatska bolečina

Nevropatska bolečina po ocenah strokovnjakov prizadene štiri do šest odstotkov ljudi v Sloveniji, a je kljub temu pogosto prezrta. Gre za kronično bolečino, pri kateri je odziv na zdravljenje slab in za pomemben uspeh štejemo že, če jo zmanjšamo za 50 odstotkov.

12. 10. 2016
Intervju: asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med.

Prepoznavanje nevropatske bolečine

12. 10. 2016

Varstvo inovativnosti je del občutljivega ravnotežja

Večina slovenskih družinskih zdravnikov pričakuje, da ima generično zdravilo enake indikacije kot originalno, in običajno je v resnici tako, ne pa vedno. Patentna zaščita za posamezno indikacijo se namreč lahko izteče pozneje kot zaščita za učinkovino.

12. 10. 2016
ERS 2016

Fizična aktivnost in bolezni dihal

Na letošnjem kongresu Evropskega respiratornega združenja (ERS) so bile med drugim poudarjene teme, kot je pomen fizične aktivnosti pljučnih bolnikov in ustrezne prehrane zanje, pa tudi onesnaževanja zraka in vpliv dejavnikov iz otroštva na razvoj pljučnih bolezni.

12. 10. 2016

Učinkovitost in varnost zdravil za bolnike z MS

Povzemamo analizo italijanskih nevroepidemiologov, ki so z analizo elektronske baze podatkov iz obdobja 1966–2014 ovrednotili relativno terapevtsko vrednost zdravil za obravnavo bolnikov z recidivno-remitentno obliko multiple skleroze (RRMS).

12. 10. 2016
ECTRIMS 2016

Dogovorjene skupne evropske smernice za multiplo sklerozo

Strokovna javnost je dočakala prve skupne evropske smernice za obravnavo bolnikov z multiplo sklerozo (MS), ki sta jih pripravila Evropsko združenje za zdravljenje in raziskave na področju multiple skleroze (ECTRIMS) in Evropska nevrološka akademija (EAN).

12. 10. 2016

Pnevmokoki posebej nevarni za imunsko oslabljene bolnike

Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je med drugim priporočeno tudi bolnikom z okrnjeno imunostjo. Zanje je še posebej pomembno, ker je pri njih pojavnost ali resnost teh okužb lahko večja. To velja tako za bolnike s kronično ledvično odpovedjo kot tudi za bolnike na trajnem zdravljenju s hemodializo, pojasnjujeta dr. Marta Grgič Vitek, dr. med., in Nadja Šinkovec, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

12. 10. 2016

Ledvice in staranje

Znano je, da se hitrost glomerulne filtracije (GF) po 40. letu zmanjšuje približno za en mililiter na minuto v letu dni, tako da lahko okvirno ocenimo pričakovani upad hitrosti GF s staranjem. Žal pa so enačbe iz več razlogov pri starosti nad 75 let nezanesljive in nam služijo zgolj kot opora pri oceni ledvične funkcije, piše prof. dr. Radovan Hojs, dr. med., z UKC Maribor.

12. 10. 2016

Rak ledvic ostaja izziv

Preteklo desetletje je z zaviralci angiogeneze (ZA) v zdravljenje napredovalega raka ledvičnih celic (RCC) prineslo pomemben napredek. Srednje skupno preživetje (OS) se je s slabega leta podaljšalo na več kot dve leti, na terapijo z ZA se odzove bistveno večji delež bolnikov kot na imunsko zdravljenje s citokini (IFα in IL-II), s katerimi smo te bolnike zdravili predhodno (75 odstotkov vs. pet do deset odstotkov), piše dr. Breda Škrbinc, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

12. 10. 2016

Debelost ogroža tudi ledvice

Že več kot dva bilijona prebivalcev na svetu je debelih ali ima preveliko telesno težo. Debelost povezujemo večinoma s srčno-žilnimi boleznimi, morda tudi z zamaščenostjo jeter in karcinomi, manj pa se zavedamo vpliva debelosti na okvaro ledvic, piše doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Upad okužb po uvedbi cepljenja proti rotavirusu

Odkar so julija 2013 v Združenem kraljestvu cepljenje proti rotavirusu za otroke uvedli v nacionalni program cepljenja, se je število okužb občutno zmanjšalo. Število primerov je po poročilu angleške vladne agencije za javno zdravje (Public Health England) v minuli sezoni upadlo za 84 odstotkov v primerjavi z desetletnim povprečjem okužb v sezonah med leti 2003/2004 in 2012/2013.

12. 10. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.