Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
NA KRATKO

Vse bolj učinkovito zdravljenje luskavice

Na srečanju Ameriške akademije za dermatologijo 2016 so predstavili rezultate študije CLEAR, v kateri so primerjali učinkovitost sekukinumaba in ustekinumaba pri zdravljenju odraslih z zmerno do hudo luskavico s plaki.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Lonsurf z dovoljenjem za promet v Evropi

Zdravilo z učinkovinama trifluridin in tipiracil (Lonsurf) je pridobilo dovoljenje za promet v Evropi. V raziskavi RECOURSE je pokazalo dvomesečno izboljšanje mediane skupnega preživetja (7,2 meseca) v primerjavi s placebom (5,2 meseca) pri bolnikih z napredovalim metastatskim kolorektalnim rakom.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Kako blizu smo zdravilu za sladkorno bolezen

Zdravilo za sladkorno bolezen se ne zdi več odmaknjeno v tako daljno prihodnost, kot je bilo še pred nekaj leti, je aprila na posebnem srečanju z novinarji v Københavnu namignil Lars Rebien Sørensen, predsednik uprave Novo Nordiska.

8. 7. 2016
Uvodnik

Srčna bolezen ni pisana niti sveta

Prim. Matija Cevc, dr. med., v junijskem uvodniku razmišlja, kako doseči bolnikova zavzetost za zdravljenje in njegovo sodelovanje. Oboje je ključno za obvaladovanje dejavnikov tveganja srčno-žilnih bolezni.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Revija pHARMONIA je vse bolj prepoznavna

Naša letošnja raziskava branosti slovenskih medicinskih revij je pHarmonii napovedala, da bo še pridobivala veljavo in branost. Revija je v zadnjih dveh letih postala del zdravnikovega vsakdana. Spontano nanjo pomisli skoraj 60 odstotkov več zdravnikov in zobozdravnikov kot leta 2014.

7. 7. 2016

EULAR 2016: Motivacijska sporočila in svetovanje izboljšajo zdravje bolnikov z RA

Kombinacija motivacijskih sporočil in individualnega svetovanja bolnike spodbudi k telesni aktivnosti in da ti nato poročajo o boljših kliničnih rezultatih zdravljenja, smo med drugim izvedeli na letošnjem kongresu evropskega revmatološkega združenja EULAR.

30. 6. 2016
Intervju: mag. Pij Marko, dr. med.

Kako naprej ob hudi obliki luskavice

30. 6. 2016

Zakaj luskavica ogroža srce

Bolniki z luskavico imajo povečano tveganje za razvoj pridruženih stanj, med drugim srčno-žilnih bolezni. Bolj ogroženi so bolniki s hudo obliko luskavice, nam je povedala Katarina Šmuc Berger, dr. med., iz Splošne bolnišnice Izola.

30. 6. 2016

Je HCV odklenkalo?

Napredek pri zdravljenju okužb z virusom hepatitisa C (HCV) že omogoča popolnoizkoreninjenje virusa. Nov, dodaten izziv za raziskovalce v prihodnosti bosta takozmanjšanje patoloških posledic kronične okužbe in pojav odpornih virusov.

29. 6. 2016
EASD 2016

Diabetološki kongres v znamenju srčno-žilne varnosti

Leto dni po prvi predstavitvi rezultatov študije EMPA-REG OUTCOME še vedno odmevajo novice, da antihiperglikemična terapija lahko neposredno zmanjša srčno-žilno ogroženost sladkornih bolnikov. Potem ko je v raziskavi LEADER to prvi po empagliflozinu dokazal liraglutid, je letošnji EASD postregel še z novico o zmanjšanju SŽ-ogroženosti s semaglutidom.

29. 6. 2016

Izzivi zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa

Pogovarjali smo se s prof. dr. Dominiquom Baetnom, dr. med., z Univerze v Amsterdamu, enim od glavnih raziskovalcev v študijah MEASURE 1 in 2, ki sta dokazali učinkovitost zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa (AS) z zaviralcem IL-17 sekukinumabom. O tem je predaval na pomladanskem strokovnem srečanju slovenskih revmatologov.

24. 6. 2016

Osvajamo svobodo

Tokrat z literarnim »flirtom« osvajamo svobodo. Sledimo ji po prostranih avstralskih pokrajinah in skritih obalah Krfa.

22. 6. 2016
Anže Čokl, Bohinj Eco hotel

Ponoči na Triglavu, zjutraj že v pisarni

Anže Čokl že nekaj let vodi Bohinj Eco hotel, prvi ekološki in energetsko učinkoviti hotel v Sloveniji najvišje kategorije, hkrati pa v njegovem življenju ne manjka niti drugih zanimivih projektov, kot je na primer snemanje dokumentarnega filma o slovenski gorski reševalni službi.

22. 6. 2016

O seksu s kardiologom

Raziskave kažejo, da ima od 50 do 75 odstotkov bolnikov po miokardnem infarktu težave s spolnostjo, med drugim tudi zato, ker jih je (neupravičeno) strah, da je to nevarno, ugotavlja asist. dr. Dragan Kovačić, dr. med.

22. 6. 2016
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

Virusne okužbe spodnjih dihal so bistveno redkejše od navadnih prehladnih obolenj, a so zaradi pogostega pojava dihalne stiske najpomembnejši vzrok za hospitalizacijo pri predšolskih otrocih. V naši študiji smo želeli preveriti, kateri virusi so povzročitelji hudih okužb spodnjih dihal pri otrocih in značilnosti okužb s posameznimi virusi.

22. 6. 2016
SLOVENSKA STROKA

Kako zmanjšati karies pri otrocih

V Sloveniji ima veliko otrok karies. Pri preprečevanju pojava kariesa v zobnih fisurah in jamicah je še najbolj učinkovito njihovo tesno zalitje (učinkovitejše od topikalne aplikacije fluoridov). Ameriške raziskave kažejo, da se ob zalitju tveganje kariesa zmanjša za polovico.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Je uživanje krompirja povezano z visokim krvnim tlakom?

Krompir ima v zahodnjaški prehrani pomembno vlogo. Zato so potencialno zanimivi izsledki analize o povezanosti uživanja krompirja (v različnih oblikah) in tveganjem za pojav hipertenzije, objavljeni v reviji British Medical Journal BMJ.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - JAMA

PCSK9 pri neprenašanju statinov

Na srečanju American College of Cardiology (ACC) so objavili rezultate preskušanja GAUSS-3, ki so bili obenem objavljeni tudi v reviji JAMA. Pobuda za preskušanje je bilo dejst vo, da v klinični praksi od pet do20 odstotkov bolnikov s hiperholesterolemijo ne prenese statinskega zdravljenja zaradi neželenih učinkov na mišice.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Znova: uživanje soli in srčno-žilno tveganje

Ali količina zaužite soli pri osebah z visokim krvnim tlakom na srčno-žilne dogodke in umrljivost zaradi vseh vzrokov vpliva drugače kot pri tistih z normalnim krvnim tlakom? Kumulativna analiza raziskav, ki so jo opravili kanadski raziskovalci, je sprožila ogorčene odzive nekaterih uglednih strokovnjakov in organizacij.

22. 6. 2016

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.