Biološka zdravila in preklopi v onkologiji
»Na onkološkem področju se bomo tudi kmalu srečali s podobnimi biološkimi zdravili ali biosimilarji. Ta zdravila so pomembna zaradi ugodnega finančnega vpliva, zaradi katerega se širi dostopnost tovrstnih zdravil, vendar smo ta trenutek tudi zdravniki pred določenimi dilemami, za katere enostavno še nimamo podatkov,« pravi izr. prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., predstojnica internistične onkologije na Onkološkem inštitutu v Ljubljani.
Svit gre v peti presejalni krog
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, ki zajema prebivalce v starosti od 60 do 74 let, je letos začel že peti dvoletni presejalni krog. Po zaslugi programa se je že 17 tisoč ljudi izognilo morebitnemu nastanku raka zaradi dovolj zgodnjega odkritja in odstranitve predrakavih sprememb na debelem črevesu ali danki.
Zdravljenje nosečnic z imunosupresivi in okužbe
Tveganje za resno okužbo pri ameriških nosečnicah s kroničnimi imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi je približno enako, če so zdravljene s steroidi, drugimi nebiološkimi zdravili ali pa z zaviralci TNFα. Večje tveganje za okužbe se je v raziskavi, objavljeni v publikaciji BMJ, pokazalo le pri ženskah, zdravljenih z velikimi odmerki steroidov.
Novo zdravilo za zdravljenje kolorektalnega raka
Zdravilo Lonsurf (trifluridin/tipracil) se je uvrstilo na listo P100. Lahko se predpisuje za zdravljenje metastatskega raka debelega črevesa in danke pri bolnikih, ki so bili predhodno že zdravljeni z zdravili proti VEGF in zdravili proti EGFR (v primeru KRR z divjim tipom KRAS), in sicer na podlagi mnenja internista onkologa. ■ V. T.
Ameriška združenja bolnikov financirana od farmacije
Več kot 80 odstotkov ameriških združenj bolnikov prejema donacije farmacevtskih podjetij in proizvajalcev medicinske opreme. Pri številnih ta denar pomeni več kot polovico letnih prihodkov, pri 40 odstotkih društev pa predstavniki industrije sedijo tudi v upravnih odborih, kaže študija, objavljena v New England Journal of Medicine (NEJM). Raziskovalci so pregledali 104 največja neprofitna društva, ki so v letu 2014 v svojih bilancah prijavila po več kot 7,5 milijona dolarjev prihodkov.


Šola za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov in pršilnikov
Astma in KOPB sta najpogostejši kronični pljučni bolezni, obe pa najbolje zdravimo z uporabo vdihanih zdravil. Ker sta tako vdihovalnik kot pršilnik lahko tehnično zahtevni napravi za bolnika, strokovnjaki opozarjajo, da brez zadostnega učenja in preverjanja znanja bolnikov pri uporabi teh pripomočkov zdravilo ne doseže pljuč oziroma posledično nima učinka.
Tocilizumab pri zdravljenju gigantoceličnega arteritisa
Na kongresu ACR (American College of Rheumatology), ki je bil decembra v San Diegu, so bili predstavljeni prvi rezultati raziskave GiACTA faze III. Pokazala je večjo učinkovitost tocilizumaba v primerjavi s steroidi pri vzdrževanju remisije pri bolnikih z gigantoceličnim arteritisom (GCA). Dvojno slepa, randomizirana in s placebom kontrolirana raziskava je zajela 251 bolnikov.

Invazivne pnevmokokne okužbe v Sloveniji naraščajo
Marca pričakujemo podatke o pnevmokoknih okužbah v Sloveniji za lansko leto. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) za leto 2015 poroča, da je prijavljenih 332 primerov invazivnih pnevmokoknih okužb, kar je največ v zadnjih petih letih.

Strahovi pred podobnimi biološkimi zdravili se razblinjajo
V Sloveniji smo začeli s prvimi preklopi bolnikov z originalnih na biološko podobna zdravila iz nemedicinskih razlogov. V novi številki revije pHARMONIA o tem razmišljajo različni strokovnjaki. V uvodniku pa prim. izr. prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ugotavlja, da je strahov glede menjav vse manj.
Mobilne aplikacije za enostavnejše ugotavljanje spondiloartritisa
Po starih merilih je potrjevanje spondiloartritisa lahko trajalo tudi do 10 let. Čakanje je pomenilo zakostenitve in zmanjšano gibljivost. Zato so merila za napotitev k revmatologu danes poenostavljena. Pri tem pa so zdravniku lahko v pomoč tudi nova orodja na mobilnem telefonu.
Edina učinkovita zaščita pred klopnim meningoencefalitisom
Proti klopnemu menigoencefalitisu (KME) bi morali biti z vidika ogroženosti v Sloveniji cepljeni skoraj vsi, meni Barbara Peče Breznik, dr. med., specialistka medicine dela, prometa in športa. Veliko smo zunaj, okužimo se lahko tudi sredi mesta, posledice okužbe pa so lahko zelo hude.
Pnevmokokne pljučnice lahko preprečimo s cepljenjem
Kljub jasnim priporočilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se proti pnevmokoknim okužbam cepi relativno majhno število ljudi. Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo.
Hitro ukrepanje ob IMID rešuje kakovost življenja bolnikov
Diagnostika IMID je včasih težavna, posebno če je klinična slika neznačilna. Sklepna simptomatika lahko na primer prehiti težave s kožo pri psoriatičnem artritisu ali prehiti črevesne težave pri vnetni črevesni bolezni, ugotavlja izr. prof. Marija Petek Šter, dr. med.