Za katere bolnike z renalno anemijo vidimo priložnost?
Kateri so glavni izzivi zdravljenja anemije pri kronični ledvični bolezni, razlaga Urška Marković, dr. med., spec. nefrologije iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. Izhajajoč iz dosedanjih uspehov, omejitev in zadržkov je predstavila terapevtsko novost, inhibitorje HIF-PF, katerih klinične izkušnje stroka z zanimanjem pričakuje.
Anemija pri KLB: kje smo in kam gremo?
Nastja Marković, dr. med., in Maja Martinuč Bergoč, dr. med., specialistka nefrologije, obe iz Splošne bolnišnice Nova Gorica, sta pripravili pregled aktualnih možnosti zdravljenja renalne anemije in prihajajočih novosti. Kakšne prednosti in potencialne dolgoročne izzive prinašajo?
Inhibitorji HIF-PH: učinkovitost in varnost
Kako se izsledki o učinkovitosti umeščajo med pričakovanja in do zdaj znane zadržke? Katerim bolnikom z renalno anemijo bo nova terapevtska možnost najbolj koristila in katerim vidikom moramo nameniti še posebno pozornost? Avtor in recenzentka sta Jernej Šorli, dr. med., in Maja Martinuč Bergoč, dr. med., iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Zakaj je renalno anemijo pomembno zdraviti
Kakšni so možni zapleti zdravljenja z epoetini? Kdaj je čas za transfuzijo in kaj si stroka obeta od peroralnih zaviralcev prolil hidroksilaze? Asist. dr. Eva Jakopin, dr. med., iz Oddelka za nefrologijo Klinike za interno medicino UKC Maribor je pripravila pregled vseh najpomembnejših informacij.
Obeta se izboljšanje odzivnosti na zdravljenje
Kako preprečiti škodljive učinke bolezni in se hkrati izogniti neželenim in nevarnim sopojavom, povezanim s predpisanimi zdravili? Kako ukrepati ob slabi odzivnosti ali celo neodzivnosti na zdravljenje? Ta vprašanja so glavni izzivi obravnave ledvične anemije. Spec. nefrologije izr. prof. dr. Andreja Marn Pernat, dr. med., je optimistična v pričakovanju, da bi lahko nove terapevtske možnosti prinesle nekaj odgovorov.
Preprečevanje posledic neobvladane ledvične anemije
Slaba odzivnost na zdravljenje z epoetini je povezana s pomembnim povečanjem obolevnosti in umrljivosti bolnikov. Oglejte si strnjen pregled možnih razlogov za neodzivnost oz. slabo odzivnost, ki smo mu dodali predlagane ukrepe. Avtorica infografike je Petra Falabella, dr. med., iz Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Ledvično anemijo bomo lahko učinkoviteje obvladovali
Z zaviralci prolil hidroksilaze smo dobili možnost, da bi lahko pomagali tudi tistim kroničnim ledvičnim bolnikom, ki jim do zdaj nismo mogli. Ključne spremembe, ki jih v klinično prakso vnaša nova terapevtska možnost, povzema izr. prof. dr. Andreja Marn Pernat, dr. med., spec. nefrologije, iz UKC Ljubljana.
Na kaj pomisliti ob slabi odzivnosti na epoetine
O katerih vzrokih razmišljati, ko se pri bolniku s kronično ledvično boleznijo in anemijo soočimo s slabo odzivnostjo na epoetin? Kako naprej, ko pri zdravljenju vzroka nismo uspešni oziroma ko vzroka ne moremo odpraviti? Piše doc. dr. Nina Vodošek Hojs, dr. med., spec. nefrologije, iz UKC Maribor.
Od želenih do neželenih porastov hemoglobina
Pred začetkom zdravljenja z epoetini je treba pri bolnikih oceniti tveganje za pojav neželenih učinkov zdravljenja. Po njegovi uvedbi pa sta ključnega pomena redno spremljanje bolnikov in vzdrževanje koncentracije hemoglobina v optimalnem intervalu. Kako si lahko pri tem pomagamo? Svetuje Sara Kenda, mag. farm., spec. klin. farm.