
Lahko luskavico pozdravimo?
Po podatkih raziskave, ki so jih predstavili na 13. vsakoletnem srečanju dermatologov Maui Derm 2017, morda lahko zaviralec interlevkina-17A sekukinumab pri nekaterih bolnikih omogoči tudi dolgotrajno stanje brez bolezenskih sprememb na koži brez uporabe zdravil.
Presiti in sestradani na istem planetu
Za poletno številko revije pHARMONIA smo se pogovarjali z zobozdravnikom, katerega dopust se je pred dvema letoma spremenil v humanitarno misijo. Jure Poglajen, dr. dent. med., pomaga, kjer lahko, in odkrito spregovori o vsem.

Prvi podporni program za revmatološke bolnike
Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.
IMID: podobna različnost
Zaradi podobnega osnovnega mehanizma se imunsko pogojene vnetne bolezni (immune-mediated inflammatory diseases, IMID) med seboj pogosto prekrivajo in diagnoza je včasih težavna, vnetno dogajanje v telesu pa bolnike izpostavlja tudi dodatnim tveganjem različnih sistemskih bolezni.
Slovenija je primer dobre prakse obravnave hepatitisa C
Po kongresu o zdravljenju jetrnih bolezni (ILC) v Amsterdamu smo o novostih vprašali prof. dr. Mojco Matičič, dr. med., z UKC Ljubljana. Na povabilo EASL je namreč tam kot primer dobre prakse predstavila »slovenski model« obravnave hepatitisa C.

Premalo napotitev na kontinuirano zdravljenje parkinsonove bolezni?
Za uvedbo kontinuiranega zdravljenja parkinsonove bolezni (PB) se danes odločamo prej kot pred nekaj leti, ugotavlja doc. dr. Maja Trošt, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana, vendar je napotitev na to zdravljenje še vedno premalo.
Cepljenje je uspešna preventiva
Za Slovenijo je še vedno značilna nizka stopnja precepljenosti proti pnevmokoknim okužbam in KME, menita Marta Grgič Vitek in prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Zato je treba pri nas še veliko narediti za ozaveščanje zdravstvenih delavcev in splošne javnosti.
Za nagajive in radovedne
Ste tudi letos spogledljivi? Nagajivi? Radovedni in v potencialnem pomanjkanju časa zase? V slutnji, da je tako, vam v nadaljevanju predlagamo dve knjigi, ki vam bosta zlezli pod kožo in vas ljubeznivo prepričali, da iztegnete noge (morda že kje na zgodnjem spomladanskem soncu), obrnete prvo stran in uživate. Nekaj za ljubitelje akcije, nekaj za nostalgike, oboje pa za tiste, ki se radi smejijo in sprostijo ob dobri literaturi.

Naj bo petja dovolj povsod, tudi v zdravstvu
Vsi imamo izkušnjo, da petje blagodejno vpliva na človekovo psihofizično počutje, ga privzdigne in v njem obudi pozitivna čustva, ga odmakne od vsakdanjih tegob, da se lahko glasbi popolnoma preda – petje namreč sproži fiziološka dogajanja v telesu, ki jih lahko opišemo kot sproščanje. Pri tem se zniža krvni tlak, upade srčni utrip, sprostijo se mišice, zmehčajo obrazne poteze. Ta proces deluje na avtonomno živčevje, spodbuja parasimpatikus, vzpostavi se vagotonus ali stanje sproščenosti, v katerem se telo »obnavlja« (po dr. Maximilianu Moserju iz Gradca, Avstrija).
Otroški možgani v stresu ugašajo
Dr. Tina Bregant, dr. med., se kot nevropediatrinja in kot mama vseskozi zaveda, da smo ljudje ne le racionalna, ampak tudi čustvena in socialna bitja. Pri otrocih v stresu, kot je revščina, celo možganske povezave ugašajo, ugotavlja v intervjuju revije pHARMONIA.

Slaba zastopanost starejših in žensk v kliničnih študijah
V randomiziranih raziskavah učinkovitosti zdravljenja srčno-žilnih bolezni je med udeleženci kljub priporočilom v smernicah še vedno premalo žensk in starejših, opozarja prispevek v International Journal of Cardiology, pri katerem je sodeloval tudi prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., z Medicinske fakultete v Ljubljani.
Zobozdravnik lahko reši življenje
V Sloveniji na novo odkrijemo 250 rakov ustne votline in žrela na leto, kar 80 odstotkov v zobnih ambulantah. Maja bodo slovenski zobozdravniki ponovno omogočili brezplačen preventivni pregled ustne votline, da bi odkrili zgodnje maligne spremembe.