Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
Intervju: Mateja Lasič, dr. med.

Zdravnica z dvojnim posluhom

Posluh je ena od stičnih točk obeh njenih vzporednih svetov, ki ju kot zdravnica in pianistka uspešno preliva v svojo življenjsko simfonijo in poslanstvo. Mlada specializantka ginekologije in porodništva Mateja Lasič živi in igra s strastjo.

10. 10. 2017

Že pred porodom o kontracepciji po njem

Več neželenih nosečnosti kot pri splošni populaciji je pri ženskah v prvih treh letih po porodu, prav tako pa tudi po splavu, opozarja izr. prof. Bojana Pinter, dr. med., zato jim je o tem treba pravočasno svetovati.

1. 10. 2017

IPF: antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje

Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

24. 9. 2017
Intervju

Novosti z ESC – Maščobe niso slabe

24. 9. 2017

Prvi cilj zdravljenja KVČB: globoka remisija

»Šele popolna odsotnost vnetja na biokemični in na endoskopski ravni sta garancija dolgoročnega uspeha pri zdravljenju kronične vnetne črevesne bolezni,« poudarja asist. dr. David Drobne, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

21. 9. 2017

Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih

Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?

28. 6. 2017
Intervju

Na poti do zgodnejšega odkrivanja demence – projekt ADAM

27. 6. 2017
Literarno spogledovanje

Adijo, skrbi – dobrodošle, knjižne avanture!

Če bi si radi privoščili potovanje, ki nič ne stane in ne zahteva pakiranja, vam predlagamo nekaj destinacij. Potrebovali boste le naslov in karto (tisto člansko, za knjižnico), dogodivščina pa je povsem v vaših rokah. Kdo ve, morda bo ena tistih, ki za vedno spremenijo naša življenja.

20. 6. 2017

Bi radi kupili apartma na Hrvaškem? Zdaj je pravi čas

Promet z nepremičninami in njihove cene na hrvaški obali spet rastejo. Ker se počasi končuje tudi proces legalizacije, poznavalci menijo, da je trenutek za nakup pravi. Apartma ali hišo na hrvaški obali sicer lahko kupite kadarkoli, a v hladnejših mesecih so običajno cene za odtenek nižje, pa dodajajo v hrvaški agenciji Aurea nekretnine.

20. 6. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017
SLOVENSKA STROKA

Prehajanje bakterij skozi začasne plombirne materiale

Zagotavljanje tesne koronarne zapore je ključno za uspeh endodontskega zdravljenja, zato je dr. Igor Križnar, dr. dent. med., spec. enodontije, z Medicinske fakultete s sodelavci izvedel raziskavo,kako uspešni so pri preprečevanju prepuščanja mikroorganizmov različni materiali.

20. 6. 2017
SLOVENSKA STROKA

Telesna vadba pri bolezenski debelosti

V raziskavi UKC Ljubljana in Fakultete za šport so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za bolnike z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Tablete železa in srčno popuščanje

Pri okoli polovici bolnikov s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem levega prekata se kaže pomanjkanje železa, ki je neodvisni napovedni dejavnik umrljivosti. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, jim s tabletami železa ni uspelo dokazati vpliva na vadbeno toleranco pri tej skupini bolnikov.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Artroskopija kolena pri degenerativnih spremembah

V BMJ je bil nedavno objavljen sistematičen pregledni članek, v katerem se sprašujejo o smiselnosti artroskopskih posegov pri degenerativnih spremembah kolena.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Lancet

KOPB in tritirna fiksna terapija

Rezultati študije TRINITY kažejo, da kombinacija beklometazona, formoterola in glikopironija (v obliki izredno majhnih delcev) v enem vdihovalniku zmanjša delež poslabšanj KOPB v primerjavi s tiotropijem in je primerljiva kot tako imenovani odprti trojček.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017

Pojav suhih ust – kserostomija

Kserostomija je simptom zmanjšanega ali celo odsotnega izločanja – sekrecije sline. Zaradi številnih vzrokov se pojavlja začasno ali trajno, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

20. 6. 2017

Naj alergijski rinitis ne krade spanja

Kadar alergijski rinitis zelo poslabša kakovost življenja in trenutno zdravljenje ne zadošča, je treba terapijo spremeniti, svetuje asist. mag. Tanja Soklič Košak, dr. med. V algoritmu zdravljenja je na tem področju nekaj sprememb.

20. 6. 2017
SREČANJE REVMATOLOŠKE SEKCIJE SZD

Nov cilj zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa?

Ob majskem srečanju revmatološke sekcije je doc. dr. Hildrun Haibel, dr. med., iz bolnišnice Charite v Nemčiji odprla vprašanje, ali lahko z zdravljenjem ankilozirajočega spondilitisa preprečimo ne le bolečino in vnetja, ampak tudi radiografske spremembe, kot je nakazala raziskava MEASURE.

20. 6. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.