Ko pride mlada bolnica z multiplo sklerozo
Mlado bolnico ob diagnozi multiple skleroze skrbi, kako bo poslej teklo njeno življenje, ali bo lahko študirala, delala, imela družino in podobno. Vse to je treba upoštevati pri izbiri terapije, je povedala mag. Lidija Žitnik, dr. med., z nevrološkega oddelka UKC Maribor.

ACC 2017: Holesterol – nižje je bolje
Na ameriškem kardiološkem kongresu ACC so predstavili rezultate študije FOURIER. Zdravljenje z evolokumabom za 15 odstotkov zmanjša tveganje za srčno in možgansko kap, hospitalizacijo zaradi nestabilne angine pektoris, koronarno revaskularizacijo ali smrt zaradi SŽ dogodkov.

Dokazane pnevmokokne okužbe le vrh ledene gore
Invazivne pnevmokokne okužbe na letni ravni po svetu zahtevajo približno 800 tisoč življenj otrok, mlajših od pet let, je na okrogli mizi o cepljenju povedala prim. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Pri KOPB z vsemi orožji že od začetka
Temelj začetnega zdravljenja KOPB je kombinacija LABA + LAMA, je eden izmed sklepov nedavnega regijskega srečanja pulmologov v Osijeku, kljub temu da smernice GOLD kot začetno terapijo še vedno dopuščajo tudi monoterapijo z LAMA ali LABA.
ASCO 2017: Nosečnost po raku dojke
Verjetno ne najpomembnejša, vsekakor pa ena bolj optimističnih novic z letošnjega osrednjega ameriškega onkološkega srečanje ASCO je, da preživelim bolnicam z zgodnjim rakom dojke ni treba odsvetovati nosečnosti, tudi če so imele ER-pozitivno obliko raka.
Z rehabilitacijo vida ne smemo čakati predolgo
Rehabilitacija vida po poškodbah in možganskih dogodkih, kot so operacija tumorja, vnetja in vaskularni dogodki, je uspešnejša ob zgodnji napotitvi bolnika k oftalmologu, piše prim. asist. mag. Dragica Kosec, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana.
Sindrom stresenega dojenčka
Poškodba glave, povzročena s telesnim nasiljem nad otrokom je še vedno stanje, ki je v našem prostoru premalokrat prepoznano. V Sloveniji bi lahko pričakovali vsaj 10 otrok s to diagnozo na leto, piše doc. dr. Manca Tekavčič Pompe, dr. med., z Očesne klinike v UKC Ljubljana.

Jasen pogled na svet
Kljub razvoju v medicini še vedno nimamo čudežnega zdravila za slabovidnost. Za zdaj njene posledice – slab vid, izgubo globinskega vida in 3D slike – še najučinkoviteje omilimo, če jo odkrijemo zgodaj v otroštvu, piše mag. Ingrid Rahne, dr. med., z Očesne klinike v Ljubljani.

Vse uspešnejše zdravljenje metastatskega melanoma
Že 13. šola o melanomu na Onkološkem inštitutu je tudi letos privabila številne udeležence, predavanja pa so zajela vse od pomena ozaveščanja ljudi o zaščiti pred soncem, zgodnjega odkrivanja in izboljšanih registrov do zdravljenja.
Prvi tečaj za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov (»train the trainer«)
»Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča.« To je bilo vodilo za izobraževanja učiteljev pravilne uporabe inhalacijskih zdravil.

Odličen uspeh slovenskih specializantov oftalmologije
Letošnjega maja se je na evropskih specialističnih izpitih iz oftalmologije uspešno preizkusilo šest specializantk Očesne klinike UKC Ljubljana. Slovenija JE ena najboljših držav v Evropi po ravni znanja na področju oftalmologije, sporočajo iz UKC Ljubljana.
