Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Sveže skupne smernice

Ob letošnjem kongresu ESC sta evropsko kardiološko in diabetološko združenje skupaj izdali smernice o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo in prediabetesom. Smernice opredeljujejo nov način ocenjevanja srčno-žilnega tveganja pri tej skupini bolnikov in v nekaterih primerih izrivajo metformin iz prve linije.

20. 10. 2019
BRMS 2019

Od genov do srca

Pod srčnim popuščanjem se skriva raznolika skupina bolnikov, ki jih ne opredeljuje le ohranjen ali neohranjen iztisni delež. Nekatere odgovore bo v prihodnje morda dala genetika, že zdaj pa je genetsko testiranje in svetovanje možnost, ki jo tudi v kardiologiji vse več uporabljajo, je povedala doc. dr. Karin Writzl, dr. med., s Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko.

20. 10. 2019
Intervju: Špela Albreht, dr. med., raziskuje jame in ljudi

Spodaj je drug svet

Strokovna vodja ZD Logatec Špela Albreht pravi, da je trpežna tako kot vsi družinski zdravniki, ki poleg zdravstvenih bremen pogosto nosijo še del socialnega bremena svojih pacientov. Vas zanima, kje najde svoj mir?

19. 10. 2019
Uvodnik

Kakšen je danes kardiolog?

Podoba kardiologa – zdravnika s slušalkami, ki lahko izmeri krvni tlak, pogleda EKG in predpiše nekaj zdravil – je še vedno močno zasidrana v našem pojmovanju, vendar je bil ravno v kardiologiji v zadnjih letih dosežen izrazit napredek znanosti in tehnologije, kar je pomembno preoblikovalo jedro te stroke, , piše prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., v uvodniku oktobrske pHarmonije.

19. 10. 2019
Intervju

ECTRIMS 2019: Za bolnike z MS še bolj varne terapije

27. 9. 2019

Humani imunoglobulini ne preprečijo zagonov multiple skleroze po porodu

Ljubljanski nevrologi so skupaj s hrvaškimi kolegi v klinični študiji iskali odgovor, ali infuzije humanih imunoglobulinov lahko preprečijo poslabšanja multiple skleroze pri bolnicah po porodu. Študija je pokazala, da ne.

27. 9. 2019

Z uporabo prostih lahkih verig še zanesljivejša diagnostika

Pri potrjevanju diagnoze multiple skleroze (MS) bi lahko uporabljali tudi proste lahke verige (kapa in lambda), ki so v likvorju in krvi, je potrdila skupina mariborskih nevrologov v sodelovanju s FERI. Ekipa pod vodstvom dr. Biljane Stern pa je uspešno validirala dva vprašalnika za bolnike z multiplo sklerozo.

27. 9. 2019

Potrdili povezavo med vnetnimi citokini in aterosklerozo ter izpostavili pomen vitamina D

Kongres ECTRIMS je edinstvena priložnost za izmenjavo izkušenj in mnenj s strokovnjaki na področju multiple skleroze z vsega sveta. Zelo pomembno je ohranjati stik s sodobnim načinom diagnostike in zdravljenja, prijetno pa je tudi vedno znova ugotoviti, da imajo bolniki v Sloveniji omogočen dostop do najsodobnejših zdravil, poudarjajo slovenski nevrologi.

27. 9. 2019

Za izkoreninjenje raka je potrebno cepljenje obeh spolov

V Sloveniji zaradi raka materničnega vratu, ki je posledica okužbe z najbolj agresivnimi genotipi humanega papiloma virusa (HPV), še vedno umre 40 do 50 žensk na leto. Ker so tudi moški prenašalci HPV, je nujno cepljenje obeh spolov, opozarja stroka ob 10-letnici celjenja proti HPV v Sloveniji.

25. 9. 2019
Intervju

Na ESC 2019 kar peterica novih smernic

25. 9. 2019
DELOVNI LIST

Obravnava pridruženih bolezni pri KOPB

2. 7. 2019
PREGLEDNICA ZDRAVIL

KOPB in astma

1. 7. 2019
SLOVENSKA STROKA

Pametno orodje za prepoznavanje bolezni iz podatkov krvnih preiskav

Na letošnjih Schrottovih dnevih sta dr. Marko Notar, univ. dipl. kem., in prof. dr. Peter Černelč, dr. med., predstavila algoritem Smart Blood Analytics, ki lahko potrdi ali predlaga bolnikovo diagnozo v obliki desetih najverjetnejših bolezni. Za področje nefrologije je bila prava diagnoza med prvimi 10 predlaganimi kar v 96 % primerov, v endokrinologiji v 95 %, kardiologiji v 94 % in hematologiji v 93 % primerov. Orodje (hematološki model) je bilo že lani predstavljeno tudi v reviji Nature.

27. 6. 2019
VELIKI 4 - BMJ

Varnost in preživetje pri zdravljenju IPF z nintedanibom

Nintedanib upočasni napredovanje bolezni pri pacientih z idiopatsko pljučno fibrozo z upočasnitvijo upada forsirane vitalne kapacitete. Stranski učinki zdravljenja so za večino pacientov sprejemljivi. V članku, ki je bil objavljen v BMJ, je predstavljena analiza zbranih rezultatov šestih raziskav z namenom natančnejše opredelitve varnosti in prenosljivosti ter vpliva na preživetje.

27. 6. 2019
VELIKI 4 - Lancet

Blokatorji beta lahko zmanjšajo tveganje za dekompenzacijo jetrne ciroze

Dolgotrajno zdravljenje z blokatorji beta lahko zmanjša tveganje za dekompenzacijo jetrne ciroze pri bolnikih s klinično pomembno portalno hipertenzijo, in sicer predvsem zaradi manjše pojavnosti ascitesa, so pokazali rezultati randomizirane raziskave, objavljeni v reviji Lancet.

27. 6. 2019
VELIKI 4 - JAMA

Ali je intenzivno zniževanje krvnega tlaka pri kadilcih lahko škodljivo?

Eksplorativna analiza podatkov iz raziskave SPRINT je pokazala, da je bilo med kadilci z izhodiščnim sistoličnim krvnim tlakom, višjim od 144 mmHg, več srčno-žilnih dogodkov ob intenzivnem zniževanju krvnega tlaka kot ob standardnem zdravljenju arterijske hipertenzije. Prispevek o tem je objavila revija JAMA.

27. 6. 2019
VELIKI 4 - NEJM

Andeksanet alfa učinkovit pri bolnikih s hudo krvavitvijo

Andeksanet alfa je novo zdravilo, ki nevtralizira antikoagulacijski učinek zaviralcev faktorja Xa. Revija New England Journal of Medicine je objavila podatke iz raziskave ANNEXA-4 o dobri učinkovitosti andeksaneta alfa pri bolnikih, ki so ob zdravljenju z zaviralci faktorja Xa doživeli hudo krvavitev.

27. 6. 2019

Slaba prehranjenost bolnikov s KOPB pomeni slabšo prognozo

Prevalenca podhranjenosti bolnikov s KOPB je velika in se glede na različne študije giba med 15 in 30 %. Za prognozo je pomembna predvsem mišična (funkcionalna) masa. Bolniki z zmanjšano pusto maso imajo tudi ob primernem indeksu telesne mase (ITM) v primerjavi z bolniki z ohranjeno pusto maso slabše preživetje, poudarja Eva Topole, dr. med., s KO za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.

27. 6. 2019
SODOBNA KARDIOLOGIJA

Sodobna zdravila povezala diabetologe in kardiologe

Tretjina bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 (SB2) ima srčno-žilno bolezen, 15 % pa srčno popuščanje. Bolezen v povprečju kar za 12 let skrajša pričakovano življenjsko dobo. Da zdravljenje z GLP-1 pomembno vpliva ne le na zniževanje glikemije, temveč tudi na zmanjšanje nevarnosti za razvoj srčno-žilnih bolezni, so med drugim govorili na kongresu Sodobna kardiologija.

27. 6. 2019

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.