Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

NGS v hematološki diagnostiki

V zadnjem desetletju sta se v osupljivo skladen dvojec ujela naraščajoče število razpoložljivih, zlasti tarčnih zdravljenj in razvoj sekvenciranja naslednje generacije (NGS). Hitrost in občutljivost metode skupaj z znižanjem stroškov sta botrovali vključevanju NGS v rutinsko uporabo, piše izr. prof. dr. Helena Podgornik.

16. 3. 2020

Nove terapije vplivajo na dejavnost presajanja

Danes se presaditve krvotvornih matičnih celic usmerjajo na ozko skupino hematoloških bolnikov, katerih bolezen ima slabo dolgoročno prognozo in malo ali nič drugih terapevtskih možnosti, je povedal doc. dr. Matjaž Sever, dr. med., spec. hematologije iz UKC Ljubljana.

16. 3. 2020

Zdravljenje diseminiranega plazmocitoma v Sloveniji

V Sloveniji na leto odkrijemo in zdravimo od 100 do 120 bolnikov s plazmocitomom (DP). Ob postavitvi diagnoze je pomembno ugotoviti, ali gre v prvi vrsti za aktivno bolezen s prizadetostjo tarčnih organov (ledvici in kostni mozeg), in tudi to, ali je bolnik primeren za zdravljenje z velikimi odmerki citostatikov oziroma z avtologno presaditvijo krvotvornih matičnih celic (PKMC), piše Enver Melkić, dr. med., spec. hematologije in medicinkske biokemije.

16. 3. 2020
Hemofilija

Dobro obvladljiva kronična bolezen

Da osebe s hemofilijo danes ne postajajo več invalidi in lahko živijo enako dolgo in kakovostno kot preostali, je zasluga rednega nadomeščanja manjkajočega faktorja VIII oziroma faktorja IX, kar je standardna terapija, ugotavlja dr. Saša Anžej Doma, dr. med. z UKC Ljubljana. Med temi prihajajo v ospredje taki z nekoliko daljšo razpolovno dobo.

16. 3. 2020
ASH

Genska terapija bolnikov s hemofilijo B in A

Kako daleč smo prišli z gensko terapijo, je bilo pomembno vprašanje na decembrskem srečanju Ameriškega združenja za hematologijo (ASH), piše Karla Rener, dr. med., spec. hematologije, interne in intenzine mediicne.

16. 3. 2020

Nujna stanja v hematologiji

Krvne bolezni pomenijo manjšino internističnih bolezni, vendar sta v nekaterih primerih njihova hitra prepoznava in ustrezno ukrepanje ključna, piše Mojca Dreisinger, dr. med. iz UKC Maribor.

16. 3. 2020
Anemija

Pomanjkanje B12 poslabša tudi demenco

Med najpogostejše anemije sodi anemija zaradi pomanjkanja železa, ki jo ima skoraj tretjina žensk v rodnem obdobju. Pri kroničnih bolnikih (s srčnim popuščanjem, KOPB ...) anemija povzroči poslabšanje simptomov bolezni, opozarja asist. dr. Matevž Škerget, dr. med. s KO za hematologijo UKC Ljubljana. Še posebno med starostniki pa je pogosto pomanjkanje vitamina B12, ki povzroča številne težave, tudi nevrološke.

16. 3. 2020

Kako se lotimo branja krvne slike

Prvi korak pri pregledu hemograma je, da preverimo, ali so vrednosti celičnih vrst v referenčnem območju. Vsako odstopanje še ne pomeni bolezenskega stanja ali hematološkega obolenja, lahko je posledica življenjskih navad, fizioloških sprememb, stresa, jemanja zdravil ali laboratorijske napake, piše Mojca Dreisinger, dr. med., UKC Maribor.

16. 3. 2020

CAR-T: prelomnica v hematologiji in onkologiji

Inovativno enkratno zdravljenje, ki v boju proti tumorskim celicam uporablja reprogramiranje bolnikovih lastnih celic imunskega sistema, zbuja veliko upanja ne le bolnikom s hematološkimi rakavimi boleznimi, ampak tudi pri zdravljenju solidnih tumorjev.

16. 3. 2020

Politike na področju raka pljuč precej razdrobljene

Rezultati, ki so jih predstavili na Evropskem forumu o raku, kažejo, da so politike na področju raka pljuč po Evropi razdrobljene. ■ Z. M.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Cepljenje proti KME

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) je priporočljivo za vse osebe, starejše od enega leta, ki bivajo ali predvidevajo aktivnost na endemskem območju. Cepljenje je obvezno za dijake in študente, ki so pri praktičnem pouku izpostavljeni okužbi z virusom KME. Za zaposlene, ki so tej okužbi izpostavljeni zaradi narave svojega dela, se cepljenje opravi v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnih mest.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Zavukonazol razvrščen na pozitivno listo zdravil

Zdravilo izavukonazol (Cresemba) v obliki 100-miligramskih kapsul je razvrščeno na pozitivno listo zdravil P70. Indicirano je za zdravljenje invazivne aspergiloze ali zigomikoze pri odraslih bolnikih, za katere amfotericin B ni primeren.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Nezaznavnost pomeni neprenosljivost virusa HIV

Rezultati raziskav v zadnjem obdobju nedvomno potrjujejo, da osebe z virusom HIV, ki se učinkovito zdravijo in imajo nezaznaven virus v krvi, ne prenašajo virusa na drug

16. 3. 2020
NA KRATKO

Upadacitinib v EU prejel dovoljenje za promet

Evropska komisija je izdala dovoljenje za upadacitinib (Rinvoq) za zdravljenje odraslih z zmernim do hudim aktivnim revmatoidnim artritisom, ki so se neustrezno odzvali na eno ali več temeljnih zdravil DMARD (disease modifying antirheumatic drugs).

16. 3. 2020
NA KRATKO

Izboljšano preživetje pri bolnikih z novoodkritim DP

Na kongresu ASH so predstavili rezultate triletnega spremljanja študije ALCYONE, v kateri so pri bolnikih z novoodkritim diseminiranim plazmacitomom (DP), ki niso bili primerni za transplantacijo, dokazali izboljšanje skupnega preživetja ob zdravljenju z daratumumabom (Darzalex) v kombinaciji z bortezomibom, melfalanom in prednizonom (D-VMP) v primerjavi z VMP.

16. 3. 2020

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/webroot1/wordpress/wp-content/themes/pharmonia/partials/article-card-image.php on line 5
NA KRATKO

Načrtovanje družine ob kronični vnetni bolezni

Čeprav so v zadnjih letih sodobne oblike zdravljenja in razumevanje poteka mnogih kroničnih vnetnih bolezni pomembno izboljšali kakovost življenja bolnikov, je načrtovanje in dobro vodenje nosečnosti s pomočjo ginekologov, revmatologov in drugih specialistov medicine pri teh bolnicah ključnega pomena.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Načrtovanje družine ob kronični vnetni bolezni

Čeprav so v zadnjih letih sodobne oblike zdravljenja in razumevanje poteka mnogih kroničnih vnetnih bolezni pomembno izboljšali kakovost življenja bolnikov, je načrtovanje in dobro vodenje nosečnosti s pomočjo ginekologov, revmatologov in drugih specialistov medicine pri teh bolnicah ključnega pomena.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Slovenija daleč za evropskim povprečjem

V Sloveniji se je pojavnost invazivnih pnevmokoknih bolezni od leta 2014 zmanjšala skoraj za polovico, s 46,2 na 28,7 primera na 100.000 prebivalcev. A ta številka je še vedno šestkrat večja, kot je evropsko povprečje,

16. 3. 2020
NA KRATKO

Psoriaza: primerjalna klinična raziskava

Po 52 tednih je 87 % bolnikov, zdravljenih z risankizumabom, doseglo vsaj 90-odstotno izboljšanje kože glede na izhodišče (PASI90), medtem ko je PASI90 doseglo 57 % bolnikov, ki so prejemali sekukinumab.

16. 3. 2020

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.