Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več
VIDEO

Izpostavljeno na ASCO GU 2021

Dve po njegovem mnenju pomembnejši raziskavi s področja raka urotelija in ledvic z letošnjega ASCA GU je predstavil prof. Robert Dreicer, pridruženi direktor za klinične raziskave in namestnik direktorja na Centru za zdravljenje raka Univerze v Virginiji in vodja onkološkega oddelka ter eden od direktorjev na Paul Mellon Urologic Institute. Dodal je ključno sporočilo, ki ga v klinični praksi ne gre zanemariti.

3. 3. 2021
INFOGRAFIKA

Raziskava Titan: hormonsko občutljivi razsejani rak prostate

Na letošnjem srečanju ASCO GU so bili predstavljeni novi podatki končne analize klinične raziskave TITAN faze III. V raziskavi so primerjali apalutamid v kombinaciji z antiandrogenimi zdravili (ADT) in placebo v kombinaciji z ADT pri zdravljenju hormonsko občutljivega razsejanega rak prostate.

28. 2. 2021
INTERVJU

Covid in vpliv na proces koagulacije

Vpliv covida na proces koagulacije poteka preko več mehanizmov, posrednih in neposrednih, razlaga spec. kardiologije in vaskularne ter interne medicine dr. Nina Vene Klun, dr. med., s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Pojasni, kako se tveganje za krvne strdke po preboleli okužbi razlikuje med bolniki glede na potek bolezni.

28. 2. 2021
ASCO GU 2021

Novosti z ASCO GU 2021: rak prostate

V zdravljenju napredovalega raka prostate (RP) smo že kar nekaj let priča intenzivnemu razvoju novih načinov obravnave. Sistemsko zdravljenje RP se intenzivira in pomika v zgodnje faze bolezni, obenem pa se prilagaja specifičnim značilnostim posamezne vrste tumorja in potrebam posameznega bolnika – govorimo o personaliziranem zdravljenju bolnikov z RP, piše dr. Breda Škrbinc, dr. med.

28. 2. 2021
VIDEO

Prve slovenske smernice pred vrati

Smernice za obravnavo bolnikov z odpovedjo prebavil oz. njeno najbolj razširjeno obliko, sindromom kratkega črevesa, so tik pred objavo. Vodja ambulante za klinično prehrano na OI Ljubljana izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., ki je smernice pripravila skupaj s kolegi gastroenterologi in abdominalnimi kirurgi, je predstavila njihove ključne poudarke.

28. 2. 2021
INTERVJU

Od odpovedi (nazaj) do insuficience

Terapijo s totalno parenteralno prehrano trenutno prejema 100 slovenskih bolnikov z odpovedjo prebavil, več kot polovica jih ima diagnozo sindroma kratkega črevesa. Predstojnik KO za gastroenterologijo na UKC Ljubljana prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., je povedal, da celostni pristop in inovativne terapevtske možnosti zmanjšujejo ali pri nekaterih celo ukinjajo potrebo po parenteralnem nadomeščanju.

28. 2. 2021

Pozorno pri angioedemu, ki se ne odziva na antihistaminike

Dokler ni bilo zdravila, je zaradi hereditarnega angioedema umrla kar tretjina bolnikov. Zaradi ozaveščanja zdravnikov in bolnikov v zadnjih 20 letih v Sloveniji ni umrl noben bolnik z diagnosticirano boleznijo. Glede na pojavnost v Evropi pri nas niso odkriti vsi bolniki, vendar je pomembno, da jih odkrijemo, saj je otekanje brez zdravljenja lahko življenje ogrožajoče.

23. 2. 2021

Primeri napačnega napotovanja pri sumu na rakavo bolezen

Zakaj bolnika s sumom na rakavo bolezen na Onkološkem inštitutu včasih zavrnejo oziroma ga pošljejo nazaj k osebnemu zdravniku, razlaga specialistka onkologinja doc. dr. Mirjana Rajer, dr. med.

25. 1. 2021

Cepljenje bolnikov z rakavimi boleznimi

Priporočila za cepljenje proti COVID-19 za bolnike z rakom sta predstavila strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana, spec. onkologije in radioterapije izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med., in asist. Miha Oražem, dr. med.

25. 1. 2021

Cepljenje bolnikov z multiplo sklerozo

Kakšna so priporočila za cepljenje bolnikov z multiplo sklerozo, piše specialist nevrolog Jožef Magdič, dr. med., iz Oddelka za nevrološke bolezni UKC Maribor. Kdaj cepiti, je odvisno od zdravljenja, ki ga bolnik prejema.

25. 1. 2021
Na kratko

Izbor dosežkov Odlični v znanosti 2020

Raziskovalci z Onkološkega inštituta in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, so bili z raziskavo z naslovom Kanabinoidni receptorji in zdravljenje hormonsko odvisnega raka dojke uvrščeni v izbor dosežkov Odlični v znanosti 2020 pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost RS.

16. 12. 2020
Na kratko

Prvi in edini režim imunoterapije za zdravljenje najpogostejše oblike raka jeter

Evropska komisija je odobrila uporabo zdravila atezolizumab (Tecentriq) v kombinaciji z zdravilom bevacizumab (Avastin) za zdravljenje odraslih bolnikov z napredovalim ali neresektabilnim hepatocelularnim karcinomom (HCC), ki predhodno še niso prejemali sistemskega zdravljenja.

16. 12. 2020
Na kratko

Najdaljše spremljanje zdravljenja NDRP v prvi liniji

Klinična raziskava faze III KEYNOTE-024 je pokazala dolgoročno korist za preživetje in trajen odziv pri zdravljenju s pembrolizumabom (Keytruda) v primerjavi s kemoterapijo v prvi liniji zdravljenja bolnikov z razsejanim nedrobnoceličnim rakom pljuč (NDRP) in izraženim PD-L1.

16. 12. 2020
Na kratko

Koristi pembrolizumaba pri zdravljenju melanoma

Klinična raziskava faze III EORTC1325/KEYNOTE-054 je pokazala, da so bolniki, ki so bili ob kirurško odstranjenem (reseciranem) melanomu III. stopnje z velikim tveganjem adjuvantno zdravljeni s pembrolizumabom (Keytruda), po 3,5 leta spremljanja dosegli ključni sekundarni opazovani dogodek, preživetje brez oddaljenih zasevkov (DMFS).

16. 12. 2020
Na kratko

Superiornost pembrolizumaba pri metastatskem raku požiralnika in gastro­ezofagealnega prehoda

Klinična raziskava KEYNOTE-590 je proučevala učinkovitost pembrolizumaba (Keytruda) v kombinaciji s kemoterapijo na osnovi platine v prvi liniji zdravljenja bolnikov z lokalno napredovalim ali metastatskim rakom požiralnika ali gastroezofagealnega prehoda.

16. 12. 2020
Na kratko

Folna kislina na beli recept

Na trgu je novo zdravilo pod imenom Folna kislina Vitabalans 5 mg v pakiranju po 30 tablet, ki se lahko predpiše na beli recept.

16. 12. 2020
Na kratko

Strokovne vsebine po novem v aplikaciji

Številna priporočila, smernice in algoritmi za zdravljenje bolečine, bolezni centralnoživčnega sistema, okužb in srčno-žilnih bolezni so zdaj na voljo v novi mobilni aplikaciji z imenom MedLex.

16. 12. 2020
Na kratko

Zvišajmo precepljenost starejših in kroničnih bolnikov

V Sloveniji je pogostost invazivnih pnevmokoknih okužb večja kot v številnih evropskih državah, kjer se je po uvedbi rednega cepljenja proti pnevmokoku stopnja okužb zelo znižala. V času, ko se soočamo s COVID-19, je za zaščito pred respiratornimi okužbami cepljenje proti pnevmokoku še bolj priporočljivo.

16. 12. 2020
Na kratko

Nova knjiga: Preiskave v laboratorijski hematologiji

Z namenom olajšanja izbire pravih laboratorijskih preiskav in s tem hitrejše poti do pravih diagnoz je izšla knjiga z naslovom Preiskave v laboratorijski hematologiji.

16. 12. 2020

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.