Pnevmologija in alergologija

TAVČARJEVI DNEVI

Odstiranje pomena malih dihalnih poti

Male dihalne poti so bile v preteklosti pogosto prezrte in so pravo renesanso doživele šele z razvojem slikovnih tehnik. Danes vemo, da so pomemben del patofizioloških dogajanj in klinične slike pri astmi ter KOPB, in to mnogo prej, kot se spremembe pokažejo v upadu pljučne funkcije, je na Tavčarjevih dnevih povedala prim. Katarina Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

12. 12. 2017
NA KRATKO

KOPB: Fiksna trojna kombinacija uspešnejša od dvojne

V študiji TRIBUTE se je izkazalo, da fiksna trojna kombinacija IKS+LABA+LAMA (beklometazon/formoterol/glikopironij) v primerjavi z dvojno bronhodilatorno kombinacijo LABA+LAMA (indakaterol/glikopironij) zmanjša število zmernih in hudih poslabšanj pri bolnikih s kronično obstruktivno pljučno boleznijo.

16. 10. 2017
GOLD 2017

Opuščanje IKS ob prehodu bolnikov iz skupine D v B

V reviji JCOPD (Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease) je bil julija objavljen članek, v katerem je predlagan pristop k potencialni opustitvi inhalacijskih kortikosteroidov pri določeni skupini pacientov s KOPB – njegova soavtorja sta tudi slovenska strokovnjaka s področja pulmologije asist. dr. Matevž Harlander, dr. med., in prim. mag. Matjaž Turel, dr. med.

13. 10. 2017
ERS 2017

Četrtina Evropejcev na delu izpostavljena pasivnemu kajenju

Pasivnemu kajenju je izpostavljena več kot četrtina oseb, ki delajo v zaprtih prostorih.Podatki, predstavljeni na letošnjem kongresu evropskega respiratornega združenja so bili zbrani v 28 državah članicah EU, ki so vse sprejele protitobačno zakonodajo.

13. 10. 2017

IPF: antifibrotično zdravljenje podaljšuje življenje

Izziv pri diagnostiki in zdravljenju IPF še vedno ostaja njen nepredvidljivi potek oziroma napredovanje. Kaj je novega pri zdravljenju te redke bolezni z izrazito slabo prognozo, smo se v tednu IPF pogovarjali s prim. Katarino Osolnik, dr. med., s Klinike Golnik.

24. 9. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Lancet

KOPB in tritirna fiksna terapija

Rezultati študije TRINITY kažejo, da kombinacija beklometazona, formoterola in glikopironija (v obliki izredno majhnih delcev) v enem vdihovalniku zmanjša delež poslabšanj KOPB v primerjavi s tiotropijem in je primerljiva kot tako imenovani odprti trojček.

20. 6. 2017

Naj alergijski rinitis ne krade spanja

Kadar alergijski rinitis zelo poslabša kakovost življenja in trenutno zdravljenje ne zadošča, je treba terapijo spremeniti, svetuje asist. mag. Tanja Soklič Košak, dr. med. V algoritmu zdravljenja je na tem področju nekaj sprememb.

20. 6. 2017
Intervju

IPF: veliko odprtih vprašanj

Po pojavu dveh novih antifibrotičnih zdravil se pri zdravljenju idiopatske pljučne fibroze (IPF) strokovnjakom postavlja veliko vprašanj. O tem smo se pogovarjali z dr. Tobyjem Maherjem iz Kraljeve bolnišnice v Bromptonu.

20. 6. 2017
ADRIATIC COPD 2017

Pri KOPB z vsemi orožji že od začetka

Temelj začetnega zdravljenja KOPB je kombinacija LABA + LAMA, je eden izmed sklepov nedavnega regijskega srečanja pulmologov v Osijeku, kljub temu da smernice GOLD kot začetno terapijo še vedno dopuščajo tudi monoterapijo z LAMA ali LABA.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Boljše možnosti za obvladovanje astme

Raziskava Salford Lung Study je pokazala, da zdravljenje z vdihovalnikom z učinkovinama flutikazon fuorat in vilanterol (FF-VI, Relvar Ellipta) po standardni terapiji lahko pomembno izboljša nadzor astme.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Prvi tečaj za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov (»train the trainer«)

»Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča.« To je bilo vodilo za izobraževanja učiteljev pravilne uporabe inhalacijskih zdravil.

20. 6. 2017
Intervju

Kako dobri smo pri higieni rok

30. 4. 2017

KAJENJE – Licenca za ubijanje

Četrtina Slovencev je kadilcev. Večina si želi prenehati. Že kratek nasvet zdravstvenega delavca kadilcu je pomemben, saj se ob njem verjetnost, da bo nekdo opustil kajenje, poveča skoraj za dvakrat. Posebnih klinik, ki bi kadilcem pomagale, nimamo.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Preprečevanje akutnih okužb dihal z dodatki vitamina D?

21. 3. 2017
VPRAŠALNIK

Vprašalnik o motnjah dihanja v spanju

Vprašalnik bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in služi kot priloga napotnici. Lahko ga natisnete ali izpolnite v elektronski obliki.

20. 3. 2017

Kaj je posledica in kaj komorbidnost pri KOPB

Za stabilne bolnike s KOPB je kot nujen ukrep po smernicah priporočeno prenehanje kajenja, za bolnike v skupinah B, C in D pa tudi rehabilitacija. Vendar to v praksi redko vidimo. Vse prepogosto bolnike začnemo zdraviti farmakološko, kar je seveda prav, dejavnik fizične aktivnosti teh bolnikov pa ostane neupravičeno zanemarjen, pravi Jurij Šorli, dr. med., strokovni vodja Bolnišnice Topolšica.

20. 3. 2017

KOPB ni samo ena bolezen

Osvežene smernice GOLD prinašajo pomembno novost: zdravljenje KOPB je poslej bolj odvisno od fenotipa bolezni. O tem, kakšni so ti fenotipi, smo se pogovarjali z doc. dr. Sabino Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

20. 3. 2017

Triažni vprašalnik o motnjah dihanja med spanjem

V Sloveniji in Evropi je trend naraščanja napotitev na diagnostiko motenj dihanja v spanju, zato so čakalne dobe predolge. Zaradi lažje triaže so na Kliniki Golnik sestavili vprašalnik, ki ga bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in bo služil kot priloga napotnici.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Šola za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov in pršilnikov

Astma in KOPB sta najpogostejši kronični pljučni bolezni, obe pa najbolje zdravimo z uporabo vdihanih zdravil. Ker sta tako vdihovalnik kot pršilnik lahko tehnično zahtevni napravi za bolnika, strokovnjaki opozarjajo, da brez zadostnega učenja in preverjanja znanja bolnikov pri uporabi teh pripomočkov zdravilo ne doseže pljuč oziroma posledično nima učinka.

20. 3. 2017
6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.