Pnevmologija in alergologija

Pri blagi astmi – kombinacijsko zdravilo po potrebi?

Pacienti z blago astmo ob težavah pogosto segajo po kratkodelujočem betaagonistu in imajo slabo adherenco pri vzdrževalnem zdravljenju z inhalacijskimi kortikosteroidi. Drug pristop bi lahko bil zdravljenje s hitrodelujočim olajševalcem v kombinaciji z inhalacijskim kortikosteroidom po potrebi. V New England Journal of Medicine so bili objavljeni rezultati študije SYGMA2, ki je primerjala opisana režima zdravljenja.

20. 11. 2018
SLOVENSKA STROKA

Telemonitoring pri nadzoru astme

Konec julija so bili v Journal of Asthma objavljeni rezultati randomizirane kontrolirane študije skupine z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik o uporabnosti in učinkovitosti 12-mesečnega telemonitoringa oseb z astmo.

21. 10. 2018
ERS 2018

Posledice onesnaženega zraka prihajajo z zamudo

Bolniška odsotnost delavcev zaradi dihalnih težav je povezana z izpostavljenostjo onesnaženemu zraku še dve desetletji po tej izpostavitvi. Da je to nakazala skandinavska raziskava, nas lahko še posebej skrbi, saj je v tem delu sveta onesnaženost manjša kot marsikje drugje.

21. 10. 2018

Histaminska intoleranca

Zaradi pestrih simptomov je histaminska intoleranca pogosto prezrta oziroma so njeni simptomi nepravilno interpretirani, opozarja dr. Jasna Volfand, dr. med., specialistka interne medicine iz Diagnostičnega centra Bled.

21. 10. 2018
PREGLEDNICA

Uporaba vdihovalnikov

21. 6. 2018

Vprašanja za identifikacijo bolnika s problematično astmo

Zelo verjetno imate v svoji ambulanti astmatike, pri katerih urejenost bolezni ni ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje (pouk rabe vdihovalnikov, biološka zdravila, temeledicinsko spremljanje ipd. Z registrsko kartico vam želimo pomagati odkriti te bolnike in ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje.

20. 6. 2018
NA KRATKO

Mednarodni natečaj Medis Awards

Strokovna žirija že peto leto zapored razpisuje natečaj International Medis Awards for Medical Research za najboljše aplikativne medicinske dosežke v regiji srednje in jugovzhodne Evrope. Zadnji rok za prijavo (prek spletnega obrazca na www.medis-awards.com) je 15. september 2018.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Zdravila pri sočasni pljučni in kardiološki prizadetosti

Pri bolnikih s KOPB se pogosto sočasno pojavljajo akutni koronarni sindrom, srčno popuščanje in hipertenzija. Strah pred predpisovanjem kardioloških zdravil tem bolnikom je odveč, je opozoril Marko Gričar, dr. med.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki

Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.

20. 6. 2018

Prehranjenost in KOPB

KOPB je heterogena in kompleksna bolezen, ki poleg pljuč prizadene tudi preostale organe. Obravnava bolnikov je zahtevna, vanjo pa poleg farmakoterapije, zdravljenja pridruženih bolezni in rehabilitacije sodi tudi presnovna podpora, je povedala Eva Topole, dr. med., z UKC Ljubljana.

20. 6. 2018
Intervju

4 nasveti za branje randomiziranih študij

"Neverjetno, ampak v številnih primerih dizajn študije onemogoča, da bi dobili odgovor na glavno vprašanje,« je povedal dr. Samy Suissa, dr. med., iz Judovske splošne bolnišnice v kanadskem Montrealu. A to ni edini problem...

18. 6. 2018
NA KRATKO

Izgorelost med zdravniki

V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Benralizumab proti težki eozinofilni astmi

Zdravilo benralizumab (Fasenra) je po nedavni odobritvi v ZDA pridobilo dovoljenje za promet tudi v Evropski uniji kot dodatna vzdrževalna terapija za odrasle bolnike s težko eozinofilno astmo.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev

V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.

21. 3. 2018

Biološka zdravila pri težki obliki astme

Trenutno imajo bolniki s težko obliko astme v Sloveniji na voljo že tri biološka zdravila. Vedno pomembnejše postaja zgodnje odkrivanje bolnikov, ki so kandidati za to zdravljenje, pa tudi natančno spremljanje učinkovitosti. Bolnikov s težko astmo je med pet in deset odstotki vseh bolnikov z astmo, povzročijo pa približno polovico stroškov zdravljenja astme nasploh.

21. 3. 2018
Uporabna kardiologija 2018

Spanje bolj pomembno kot voda in sol

Približno 13 odstotkov moških in šest odstotkov žensk med 30. in 70. letom ima vsaj zmerno spalno apnejo z več kot 15 dogodki na uro. Med srčnimi bolniki jih ima to težavo 50 do 80 odstotkov, a je pri večini neprepoznana, je na srečanju Uporabna kardiologija opozoril Marko Bombek, dr. med.

21. 3. 2018
Uvodnik

Prisluhnimo bolnikom

V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.

20. 3. 2018

Fenotipi KOPB v Sloveniji

Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.

6. 3. 2018

Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad

»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.

25. 1. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Svetovno breme KOPB in astme

Kronične bolezni dihal so med glavnimi vzroki obolevnosti in umrljivosti po svetu. Najpogostejši sta KOPB in astma. Po vplivu bolezni, merjenim s kazalnikom invalidnosti prilagojenih let življenja (DALY), sta KOPB na 8. in astma na 23. mestu. V članku v reviji Lancet Respiratoy Medicine so bili objavljeni podatki iz študije Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors (GBD).

12. 12. 2017
5 6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.