Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več
VELIKI 4 - BMJ

Antibiotiki in tveganje za nevrorazvojne motnje pri otrocih

Nevrorazvojne motnje pri otrocih so pomemben javnozdravstveni izziv, saj imajo dolgoročne posledice za življenje posameznikov in celotno družbo. Njihova globalna razširjenost, vključno z motnjami avtističnega spektra, vztrajno narašča.

22. 10. 2024
KNJIGE NA RECEPT

Minljivost

Jeseni, ko je ležernih dopustniških dni nepreklicno konec, se rado zgodi, da nas posrka vrtinec vsakdanjih obveznosti, iz katerega ni videti izhoda. Znajdemo se na tanki meji med tem, da obvladujemo svoj čas, in tem, da čas obvladuje nas. Čas za branje postane redka dobrina. A prav knjige, ki govorijo o času, nam pomagajo razumeti, da čas kljub vsem našim naporom, da bi mu gospodovali, ...

22. 10. 2024

Nefropatija IgA – izzivi in obeti v obravnavi

»Nefropatija IgA pravzaprav pomeni glomerulonefritis IgA, vendar posledično ob prizadetosti glomerula pride do prizadetosti celotnega nefrona, zato na splošno govorimo o nefropatiji IgA,« bolezen predstavlja doc. dr. Andreja Aleš Rigler, dr. med., spec. interne medicine in spec. nefrologije s KO za nefrologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

Novi načini zdravljenja migrene

"Pri zdravljenju migrene iščemo ravnovesje med učinkom zdravljenja, neželenimi učinki in sočasno uporabljenimi zdravili. Pri tem so meje med akutnim in preventivnim zdravljenjem vse bolj zabrisane, je povedala prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., spec. nevrologije in pregledno predstavila obe zdravljenji.

22. 10. 2024

Smernice zdravljenja ulceroznega kolitisa pri odraslih

Bolniki z ulceroznim kolitisom, ki dosežejo tako endoskopsko kot histološko remisijo, imajo bistveno nižje tveganje za ponovni zagon bolezni. Kako heterogenost bolezni in heterogenost bolnikov otežuje doseganje teh dveh ciljev, razlaga dr. Nataša Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije in interne medicine s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024
REM

Sporočanje slabe novice

»Mi prinašamo novice, ki trajno spreminjajo življenje. Sporočamo, da se je žena spremenila v vdovo, da je mama ostala brez sina, da smo potrdili maligno bolezen z zelo slabo prognozo. Zavedati se moramo pomembnosti trenutka in pomembnosti načina posredovanja teh sporočil svojim bolnikom in njihovim svojcem,« je povedala prim. Simona Repar Bornšek, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Ljubljana.

22. 10. 2024

Wilsonova bolezen

Wilsonova bolezen je redka dedna motnja presnove bakra. Normalno se baker izloča z žolčem, pri bolnikih z Wilsonovo boleznijo pa je ta proces moten, kar vodi do toksičnih učinkov kopičenja bakra in okvare organov. Če bolezni ne prepoznamo in je ne zdravimo pravočasno, lahko pride do ireverzibilne okvare organov in posledično lahko tudi do smrti. Kdaj torej pomisliti na Wilsonovo bolezen?

22. 10. 2024
VELIKI 4 - LANCET

Dolgoročna korist zgodnjega intenzivnega zdravljenja SB2

Intenzivno uravnavanje krvnega sladkorja čimprej po odkritju sladkorne bolezni tipa 2 (SB2) pomembno zniža tveganje za zaplete te bolezni za skoraj vse življenje, je pokazalo nadaljnje dolgoročno spremljanje bolnikov iz raziskave UK Prospective Diabetes Study (UKPDS). Ta ugotovitev je bila nedavno objavljena v reviji Lancet.

22. 10. 2024
ESMO 2024

Kako bomo zdravili raka po kongresu ESMO 2024

Letni kongres Evropskega združenja za internistično onkologijo (ESMO), ki je septembra potekal v Barceloni, je znova prikazal prelomne dosežke v zdravljenju različnih vrst raka. Predstavljeni so bili novi in posodobljeni rezultati kliničnih raziskav faz II in III, ki že vplivajo na klinično prakso in izboljšujejo izide zdravljenja bolnikov.

22. 10. 2024

Novosti letošnjega programa cepljenja

O izzivih in priložnosti za izboljšanje precepljenosti otrok in odraslih v Sloveniji smo se pogovarjali z Nadjo Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je predstavila tudi novosti letošnjega programa cepljenja. Poudarja, da je za izboljšanje precepljenosti pomembno, da so vsi zdravstveni delavci zagovorniki cepljenja.

22. 10. 2024
VELIKI 4 - NEJM

Zgodnje specialistično zdravljenje astme in KOPB

V svetu približno 70 % ljudi s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) ali astmo nima postavljene diagnoze in zato tudi niso zdravljeni. V kanadski raziskavi, objavljeni v reviji NEJM, so potrdili, da se z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem KOPB in astme pri pulmologu zmanjša potreba po nadaljnjih zdravstvenih storitvah zaradi bolezni dihal.

22. 10. 2024

40 odstotkov oseb s SB ima presnovni sindrom

Presnovni sindrom je skupek soobolevnih stanj, vključno z debelostjo, arterijsko hipertenzijo ter moteno presnovo ogljikovih hidratov in lipidov. Kako pristopiti k obravnavi tega sindroma in katere intervencije imamo na voljo? Kakšna je njegova povezava s sladkorno boleznijo (SB), ki povišuje tveganje za razvoj tega sindroma?

22. 10. 2024

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

Pot k uporabi podobnih bioloških zdravil (PBZ) se je začela pred desetimi leti z vključitvijo bolnikov v raziskavo NOR-SWITCH. O dolgoročnih podatkih o varnosti in učinkovitosti PBZ ter uporabi v klinični praksi smo se pogovarjali z dr. Jurijem Hanželom, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

»Trenutno je prevladujoča različica virusa SARS-CoV-2 še vedno omikron s svojimi podrazličicami; te se hitro spreminjajo, ne spreminjajo pa bistveno poteka bolezni. Vsaka nova podrazličica je bolj izmuzljiva imunskemu sistemu, zato je število okužb večje,« razlaga doc. dr. Mateja Logar, dr. med., spec. infektologije s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

22. 10. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

Po oddaljenem letu 2012 so bile letos predstavljene posodobljene smernice KDIGO za oceno in zdravljenje kronične ledvične bolezni (KLB). Njihove glavne poudarke je na 31. srečanju sodobne medicine predstavila asist. dr. Barbara Vajdič Trampuž, dr. med., spec. nefrologije s KO za nefrologijo UKC Ljubljana.

22. 10. 2024
DIAGNOZA

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

22. 10. 2024

Odmevno s kongresa ADA

22. 10. 2024
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

(Ne)sodelovanje pacientov pri zdravljenju z zdravili

17. 9. 2024

Na to smo lahko ponosni

2. 7. 2024

Kritično branje medicinskih člankov

2. 7. 2024

Namenimo več pozornosti posledicam pasavca

2. 7. 2024

Športnik težko čaka v vrsti

2. 7. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.