Videointervjuji

VIDEO

Zdravljenje srčnega popuščanja in hiperlipidemije dosega nove razsežnosti

Zadnja dognanja potrjujejo, da prenizke vrednosti serumskega holesterola LDL ne obstajajo več. Nižanje vrednosti pa velikokrat težko dosežemo tudi z najpotentnejšimi statini, je povedal dr. Andraž Cerar, dr. med., iz UKC Ljubljana in predstavil napredne pristope k zdravljenju hiperlipidemije, pridružene srčnemu popuščanju z okrnjenim iztisnim deležem.

25. 10. 2022
VIDEO

Pasti in nujni ukrepi pri hereditarnem angioedemu

Kdaj govorimo o hereditarnem angioedemu (HAE)? Kakšni so simptomi in na kaj moramo biti pozorni pri oteklini? Kateri so nujni ukrepi pri bolnikih z znanim HAE? Odgovarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., spec. pnevmologije in interne medicine s Klinike Golnik.

24. 10. 2022
VIDEO

Ali predpisani odmerek pri nevropatski bolečini zadostuje?

Več pozornosti moramo nameniti subterapevtskim odmerkom zdravil za zdravljenje nevropatske bolečine, ki bolnika od terapevtskih ciljev oddaljujejo, poudarja Marija Vujić Stančevski, dr. med., z Oddelka za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin UKC Maribor.

28. 9. 2022
VIDEO

Srčno popuščanje in njegove komorbidnosti: kje bi lahko bili boljši?

»Nekardiološke bolezni, pridružene srčnemu popuščanju, niso optimalno zdravljene. Posvečamo jim bistveno manj pozornosti kot kardiološkim pridruženim boleznim,« opozarja dr. Renata Okrajšek, dr. med., spec. interne medicine ter kardiologije in vaskularne medicine iz UKC Ljubljana.

27. 9. 2022
VIDEO

Za katere bolnike z renalno anemijo vidimo priložnost?

Kateri so glavni izzivi zdravljenja anemije pri kronični ledvični bolezni, razlaga Urška Marković, dr. med., spec. nefrologije iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. Izhajajoč iz dosedanjih uspehov, omejitev in zadržkov je predstavila terapevtsko novost, inhibitorje HIF-PF, katerih klinične izkušnje stroka z zanimanjem pričakuje.

26. 9. 2022
VIDEO

Ali lahko spremembe v mikrobiomu povezujemo s kožnimi boleznimi?

Kakšna je vloga mikrobioma pri atopijskem dermatitisu in drugih imunsko pogojenih boleznih, razlaga Olga Točkova, dr. med., iz UKC Ljubljana. Razloži tudi, kaj vse vpliva na mikrobni disbalans in kako lahko z izdelki vplivamo na uravnavanje mikrobioma.

20. 9. 2022
VIDEO

Zakaj je renalno anemijo pomembno zdraviti

Kakšni so možni zapleti zdravljenja z epoetini? Kdaj je čas za transfuzijo in kaj si stroka obeta od peroralnih zaviralcev prolil hidroksilaze? Asist. dr. Eva Jakopin, dr. med., iz Oddelka za nefrologijo Klinike za interno medicino UKC Maribor je pripravila pregled vseh najpomembnejših informacij.

26. 8. 2022
VIDEO

Novejše hormonsko zdravljenje bi lahko predpisovali tudi urologi

Celotnega bremena zdravljenja napredovalega raka prostate internistični onkologi najverjetneje ne morejo (več) nositi sami, zato jim lahko pri predpisovanju novejše hormonske terapije nasproti pridejo urologi, je dejal prim. doc. dr. Dejan Bratuš, dr. med., spec. urologije. Julija se je v Amsterdamu udeležil kongresa EAU in povzel še nekaj pomembnejših sporočil.

26. 8. 2022
VIDEO

Živeti 150 let?

Staranje le v 20 odstotkih določa genetika, v 80 odstotkih pa je povezano z vplivi okolja. To postavlja posameznika v zelo odgovorno vlogo. Kaj najbolj učinkovito upočasnjuje procese staranje oziroma spodbuja dolgoživost, razkriva Saša Obermajer, dr. dent. med., iz ZD Ljubljana, ki se s poglobljenim znanjem o staranju ukvarja tudi kot Health & longevity coach.

20. 6. 2022
NAGRADNA IGRA

Kako se izgovori pHARMONIA?

Ime naše revije skriva besedno igro in osvetljuje dinamično ravnovesje med medicino in farmacijo. Kakšna je pravilna izgovarjava? Sodelujte v nagradni igri, med vsemi pravilnimi odgovori bomo petim izžrebancem poklonili po en darilni paket Zvezdar.

20. 6. 2022
VIDEO

O sodobnih ciljih zdravljenja imunsko pogojenih kožnih bolezni

Cilji zdravljenja imunsko pogojenih kožnih bolezni so se v zadnjih letih zelo zvišali. Kakšna so realna pričakovanja v vsakdanji klinični praksi, kjer imajo bolniki številna pridružena obolenja? Kako izbrati najboljše zdravilo za posameznega bolnika in kako optimizirati zdravljenje, če cilji zdravljenja niso doseženi, razlaga dermatologinja Maruška Marovt, dr. med., iz Oddelka za kožne in spolne bolezni UKC Maribor.

17. 6. 2022
VIDEO

Smernice ADA v klinični praksi

Letošnja priporočila ADA se osredotočajo na dejavnike tveganja, ki ogrožajo osebe s sladkorno boleznijo, in tudi tiste, pri katerih obstaja tveganje za pojav sladkorne bolezni, razlaga Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine, iz ZD Koper. ADA je zato postavila štiri temelje zdravljenja, ki nadgrajujejo zdrav življenjski slog in s tem vplivajo na preprečevanje zapletov.

26. 5. 2022
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

Predlog novega algoritma za zdravljenje migrenskih epizod

24. 5. 2023

Vpliv melatonina na kakovost spanja pri bolnicah z rakom dojk

23. 5. 2023

Nova možnost zdravljenja KVB

23. 5. 2023

Učinki rehabilitacijskega programa po srčnem infarktu

24. 3. 2023

Prihodnost v kapsuli črevesne mikrobiote

28. 3. 2023
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
Potrebujete pomoč?
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas