Pediatrija

DERČEVI DNEVI

Čas za neonatalno presejanje živčno-mišičnih bolezni?

Rdeča nit predavanj o živčno-mišičnih bolezni na letošnjih Derčevih dnevih je bil poudarek, da se v dobi zdravil, ki premagujejo celo genske napake, bolj kot kadarkoli prej »splača« bolnike odkrivati čim prej, še najbolje ob rojstvu.

20. 6. 2018

Multimodalni pristop k obravnavi avtizma

V zadnjih desetletjih ugotavljamo petkratno povečanje primerov avtizma, po nekaterih virih tudi večje. Pri avtizmu gre za kompleksne razvojne nevrološke motnje, za katere pa je značilna tudi disfunkcija v prebavilih in imunskem sistemu.

20. 6. 2018
SINDROM IZGORELOSTI

Ne prezrimo alarmov

Začne se z izčrpanostjo, a ko smo kljub njej še naprej ujeti v nezdrave vzorce delovanja, nas ti pripeljejo do izgorelosti. Ko dokončno omagamo, lahko pot iz sindroma izgorelosti traja več kot dve leti in marsikdo je ne zmore brez pomoči.

21. 3. 2018
Intervju

Trening starševstva za boljše duševno zdravje otrok

26. 2. 2018

Zdravljenje epilepsije s kanabinoidi: zgodba o uspehu

Osrednja tema pomladanske revije pHarmonia je medicinska uporaba kanabinoidov. Kakšni so uspehi njihove uporabe pri zdravljenju trdovratnih epilepsij pri otrocih, nam je zaupal prof. dr. David Neubauer, dr. med.

26. 2. 2018

Do umiritve vnetja že pri 95 odstotkih bolnikov z juvenilnim idiopatskim artritisom

JIA je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni pri otrocih. Trajne okvare sklepov so v obdobju po uvedbi bioloških zdravil redkejše, piše prof. dr. Tadej Avčin, dr. med. Najpogostejša zunajsklepna manifestacija JIA je kronično očesno vnetje.

20. 12. 2017
Redke bolezni

Prva zmaga nad spinalno mišično atrofijo

V Sloveniji z novim revolucionarnim zdravilom zdravimo pet otrok s spinalno mišično atrofijo, ki se je pri težjih oblikah doslej končala s smrtjo v dveh letih, pri milejših pa z življenjem na invalidskem vozičku. Zdaj ni več treba, da je tako, pravi doc. dr. Damjan Osredkar, dr. med.

12. 12. 2017

Od okužbe s HPV do raka

Rakava obolenja, ki jih povzročajo človeški papilomavirusi (HPV), lahko preprečimo s cepljenjem, ki ščiti pred okužbo z najpomembnejšimi genotipi virusov iz te družine. V Sloveniji je od lani na voljo devetvalentno cepivo, precepljenost proti okužbam s HPV pa je, kot na marsikaterem drugem področju, prenizka, nam je povedala doc. dr. Nina Jančar, dr. med., z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.

12. 12. 2017

Sezona okužb pred vrati

Pnevmokokne okužbe povzroča bakterija Streptococcus pneumoniae (pnevmokok). Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo, so na tiskovni konferenci z namenom ozaveščanja o pomenu cepljenja proti pnevmokoku povedali strokovnjaki.

12. 12. 2017

Sistemsko zdravljenje luskavice v korist otroka

Starši se pogosto ustrašijo, ko zdravnik predlaga sistemsko zdravljenje luskavice pri otroku. K pomiritvi strahov najbolj pripomore iskren pogovor, pravi asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017

Posebnosti KVČB pri otrocih

Kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB) se v približno 30 do 40 odstotkih pojavijo do 20. leta starosti. Ena od njihovih značilnosti pri otrocih pa je, da lahko pomembno vplivajo na razvoj, nam je povedal prof. dr. Rok Orel, dr. med., svet., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana.

27. 11. 2017
NA KRATKO

Nosečniška hipertenzija povezana z debelostjo otrok

Visok krvni tlak med nosečnostjo ogroža tako matere kot otroke, povečuje pa tudi tveganje za debelost otrok, je pokazala nova študija, objavljena v The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism

16. 10. 2017

Vse hitrejše odkrivanje celiakije pri otrocih

V okviru mednarodnega projekta Focus IN CD so pred nedavnim ugotovili, da od pojava težav do postavitve diagnoze pri otrocih v Sloveniji mine približno leto in pol, kar je v primerjavi z razvitim svetom zelo ugodno, piše doc. dr. Jernej Dolinšek, dr. med., s Klinike za pediatrijo na UKC Maribor.

11. 10. 2017

Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih

Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?

28. 6. 2017
SRCE IN DIABETES

Sladkorni bolezni vlada Kronos

20. 6. 2017

Sindrom stresenega dojenčka

Poškodba glave, povzročena s telesnim nasiljem nad otrokom je še vedno stanje, ki je v našem prostoru premalokrat prepoznano. V Sloveniji bi lahko pričakovali vsaj 10 otrok s to diagnozo na leto, piše doc. dr. Manca Tekavčič Pompe, dr. med., z Očesne klinike v UKC Ljubljana.

20. 6. 2017
Intervju: pediatrinja dr. Tina Bregant, dr. med.

Otroški možgani v stresu ugašajo

Dr. Tina Bregant, dr. med., se kot nevropediatrinja in kot mama vseskozi zaveda, da smo ljudje ne le racionalna, ampak tudi čustvena in socialna bitja. Pri otrocih v stresu, kot je revščina, celo možganske povezave ugašajo, ugotavlja v intervjuju revije pHARMONIA.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Nova spoznanja o posebnostih možganske morfologije pri ADHD

O drugačnosti nekaterih možganskih struktur pri ADHD (hiperkinetični motnji) poročajo različne raziskave že vsaj 20 let, vendar so bili vzorci preiskovancev praviloma zelo majhni. Znanstveniki so se zato organizirali v mednarodnem merilu in pripravili zanimivo megaanalizo, v kateri so zajeti podatki skupno 3.242 oseb. Izkazalo se je, da je sprememb na možganih več, kot so kazali dosedanji podatki, in da zdravljenje na te spremembe najverjetneje nima velikega vpliva, pojasnjujejo v članku, objavljenem v reviji The Lancet.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - NEJM

Strog nadzor hiperglikemije pri kritično bolnih otrocih

Pred več kot desetimi leti so se pojavili podatki, da je intenzivno zdravljenje hiperglikemije pri kritično bolnih v intenzivnih enotah kirurških strok povezano z manjšo umrljivostjo. Pozneje pa so bile objavljene tudi študije z drugačnimi ugotovitvami, ki so dajale prednost bolj permisivni obravnavi. Letos so v reviji NEJM objavili izsledke predčasno končane raziskave na otrocih – ta kaže, da kritično bolnim otrokom zelo intenziven ali strog nadzor hiperglikemije ne koristi.

21. 3. 2017

Invazivne pnevmokokne okužbe v Sloveniji naraščajo

Marca pričakujemo podatke o pnevmokoknih okužbah v Sloveniji za lansko leto. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) za leto 2015 poroča, da je prijavljenih 332 primerov invazivnih pnevmokoknih okužb, kar je največ v zadnjih petih letih.

8. 3. 2017
4 5 6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.