Infektologija

Priporočila za družinske zdravnike in druge specialiste

Algoritem aktivnega odkrivanja okuženih s HCV

15. 10. 2016

Pnevmokoki posebej nevarni za imunsko oslabljene bolnike

Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je med drugim priporočeno tudi bolnikom z okrnjeno imunostjo. Zanje je še posebej pomembno, ker je pri njih pojavnost ali resnost teh okužb lahko večja. To velja tako za bolnike s kronično ledvično odpovedjo kot tudi za bolnike na trajnem zdravljenju s hemodializo, pojasnjujeta dr. Marta Grgič Vitek, dr. med., in Nadja Šinkovec, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

12. 10. 2016
NA KRATKO

Upad okužb po uvedbi cepljenja proti rotavirusu

Odkar so julija 2013 v Združenem kraljestvu cepljenje proti rotavirusu za otroke uvedli v nacionalni program cepljenja, se je število okužb občutno zmanjšalo. Število primerov je po poročilu angleške vladne agencije za javno zdravje (Public Health England) v minuli sezoni upadlo za 84 odstotkov v primerjavi z desetletnim povprečjem okužb v sezonah med leti 2003/2004 in 2012/2013.

12. 10. 2016

Strokovna srečanja o HCV

Oktobra, novembra in decembra bodo v nekaterih zdravstvenih domovih po Sloveniji strokovna srečanja o prepoznavanju in zdravljenju okužbe s hepatitisom C. Vodili jih bodo priznani slovenski infektologi.

27. 9. 2016

Družinski zdravnik: prvo sito v obravnavi okužbe s HCV

Med okuženimi s HCV niso le intravenski uživalci drog. Pri prepoznavanju je pomembno, da zdravnik pozna svojega bolnika in njegove navade (tvegano vedenje). Izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., ugotavlja, da so družinski zdravniki prvo sito v obravnavi morebitne okužbe.

27. 9. 2016

Si lahko »privoščimo« 90-odstotno zmanjšanje števila okuženih?

Če pomislimo, da bi do leta 2030 v Sloveniji delež okuženih s hepatitisom C lahko zmanjšali za 90 odstotkov ali več in da zaradi te okužbe skorajda ne bi bilo več odpovedi jeter ali raka na jetrih, se cena zdravil morda ne zdi več tako visoka.

27. 9. 2016
HCV in zdravila

Od odkritja HCV do prvih ozdravitev

Šele odkritje in raziskovanje virusa HCV je privedlo do razkritja potencialnih tarč za specifična zdravila in sčasoma do učinkovitejšega in varnejšega zdravljenja. Leta 2011 so prišla na trg neposredno delujoča protivirusna zdravila (direct acting antivirals, DAA).

27. 9. 2016
HCV in zdravila

Nova zdravila in novi izzivi

Letos so v ZDA že odobrili dve novi zdravili za hepatitis C, ki ju kmalu pričakujemo tudi v Evropi. Obetajo pa se še druga. Medtem ko je zdravljenje virusnega genotipa 1 že zelo učinkovito, čakamo na zdravila, ki bodo izboljšala tudi učinkovitost zdravljenja bolnikov z genotipom 3.

27. 9. 2016
Intervju: prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

Zdravljenje lahko dobi vsak bolnik s HCV

27. 9. 2016

Je HCV odklenkalo?

Napredek pri zdravljenju okužb z virusom hepatitisa C (HCV) že omogoča popolnoizkoreninjenje virusa. Nov, dodaten izziv za raziskovalce v prihodnosti bosta takozmanjšanje patoloških posledic kronične okužbe in pojav odpornih virusov.

29. 6. 2016
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

Virusne okužbe spodnjih dihal so bistveno redkejše od navadnih prehladnih obolenj, a so zaradi pogostega pojava dihalne stiske najpomembnejši vzrok za hospitalizacijo pri predšolskih otrocih. V naši študiji smo želeli preveriti, kateri virusi so povzročitelji hudih okužb spodnjih dihal pri otrocih in značilnosti okužb s posameznimi virusi.

22. 6. 2016

Cepljenje otrok na biološki terapiji

Cepljenje otrok, ki se zdravijo z biološkimi zdravili, je učinkovito in varno, kažejo raziskave slovenskih pediatrov. Cepili so jih proti gripi in noricam, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med.,s Pediatrične klinike v Ljubljani.

21. 6. 2016
EASL – ILC 2016

Zdravljenje HCV ne bo nujno samo v rokah specialistov

V zadnjih letih je zdravljenje hepatitisa C izjemno napredovalo. Zaradi skrajšanja časa zdravljenja, poenostavitve režimov in manj neželenih učinkov smo na EASL 2016 veliko slišali o ideji, da zdravljenje HCV v prihodnosti ne bi bilo nujno v domeni specialistov.

28. 5. 2016

Sezone respiratornih okužb še ni konec

Letošnja sezona okužb dihal traja nenavadno dolgo, ugotavlja prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med. Spomladi se običajno sezona že končuje, a letos so respiratorni sincicijski virusi še kar dejavni. Na to moramo biti pozorni še posebno pri najmlajših otrocih in pri starejših.

31. 3. 2016
VELIKI 4 - JAMA

Protiretrovirusna profilaksa HIV: priložnost v primarnem zdravstvu

Ukrepi za varnejšo spolnost (zlasti kondomi) so se po izbruhu epidemije aidsa izkazali kot uspešna zaščita. Toda na svetu je vsako leto še vedno okoli dva milijona novih okužb, zato obstaja potreba po novih možnostih za njihovo preprečevanje. Med ukrepi se uveljavlja protiretrovirusna predekspozicijska profilaksa, razmišljajo v reviji JAMA.

29. 3. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Enak odziv na cepljenje proti gripi pri starejših sladkornih bolnikih

Starejši odrasli z dobro urejeno sladkorno boleznijo tipa 2 se na cepljenje proti gripi odzovejo enako dobro kot njihovi vrstniki brez sladkorne bolezni, ugotavlja nova raziskava, objavljena v BMJ.

22. 12. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Zgodnja uporaba azitromicina za manj hudih okužb dihal

Zgodnja uporaba azitromicina bistveno zmanjša tveganje za hudo bolezen spodnjih dihal (BSD) pri mlajših otrocih z anamnezo ponavljajoče se BSD, poročajo zdravniki v reviji JAMA.

22. 12. 2015

Kasnejši vstop v vrtec – manj zapletov pri okužbah

Otroci, ki v vrtec vstopijo pri približno enem letu starosti, bodo v prvih treh letih pogosteje obiskali zdravnika zaradi resnejših virusnih okužb, kot če gredo v vrtec pri dveh letih ali kasneje, pravi pediatrinja Helena Mole, dr. med. Tako kažejo podatki pregleda kartotek njenih 146 bolnikov.

22. 12. 2015

Prepoznavanje okužbe s HIV – čim prej, tem bolje

Pri polovici do dveh tretjin okuženih s HIV se prvi simptomi pojavijo približno v štirih do šestih tednih po okužbi, vendar tako zgodaj odkrijejo okužbo le pri desetini bolnikov, nam je povedal Tomaž Vovko, dr. med., specialist infektolog s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

22. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Kje vse se skriva virusni meningoencefalitis?

Vnetje možganov (ki le redko poteka brez sočasnega vnetja možganskih ovojnic) večinoma povzročajo virusi. Pri nas je po zakonu o nalezljivih boleznih obvezna prijava samo za klopni meningoencefalitis (KME), zato vemo, da je v Sloveniji vsako leto približno 200 do 300 novih bolnikov, pri katerih je dokazana okužba s tem virusom.

18. 12. 2015
5 6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.