Infektologija

Cepljenje: Posebno pozornost izobraževanju zdravstvenih delavcev

Cepljenje je še vedno eden najbolj učinkovitih načinov preprečevanja nalezljivih bolezni. Precepljenost v Sloveniji je za bolezni, za katere je cepljenje obvezno, še vedno razmeroma dobra.

15. 12. 2015

Hepatitis in HIV – evropski teden testiranja

Za okužbe z virusom HIV in virusoma hepatitisa B in C, ki se prenašajo z okuženo krvjo ali tveganimi spolnimi odnosi, je ključno, da jih odkrijemo čim prej, saj imamo na voljo ustrezno zdravljenje.

17. 11. 2015

Zapleti pri okužbi z RSV

Okužbo dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) do drugega leta doživi skoraj vsak otrok. »Pri večini otrok bolezen poteka blago, podobno prehladu. Zapleti se pojavljajo pri približno petih odstotkih,« nam je povedal doc. dr. Vojko Berce, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Maribor.

22. 10. 2015
Intervju s prof dr. Janezom Tomažičem

HIV: vsi mislijo, da se jim to ne more zgoditi

Pogovarjali smo se s prof. dr. Janezom Tomažičem, ki poudarja, da se zaradi večjega optimizma glede preživetja pri okužbi s HIV, pa tudi zaradi večje spolne svobode in uporabe rekreativnih drog okužba v Sloveniji, podobno kot v razvitem svetu, vse preveč širi, testiranj pa je premalo.

9. 10. 2015

Za prepoznavo hepatitisa C je najpomembnejše zaupanje

Zdravniki morajo večinoma sami posumiti na možnost okužbe s hepatitisom C pri svojih bolnikih. In tu pride do izraza odnos med obema, saj je treba vprašati in odkrito spregovoriti o zelo osebnih okoliščinah povezanih s spolnostjo, jemanjem drog in podobno.

29. 9. 2015
INTERVJU: PROF. DR. MOJCA MATIČIČ, DR. MED.

Z novimi zdravili proti hepatitisu C najprej rešujemo življenja

Na konferenci ILC 2015 smo se pogovarjali s prof. dr. Mojco Matičič, slovensko strokovnjakinjo za zdravljenje hepatitisa C, ki nam je razkrila smernice za zdravljenje teh bolnikov z novimi zdravili.

27. 5. 2015

Nealkoholna zamaščenost jeter – sodobna pandemija

Nealkoholna zamaščenost jeter je najpogostejša bolezen jeter v zahodnih državah, saj prizadene od 20 do 40 odstotkov vseh prebivalcev. Lahko napreduje v nealkoholni steatohepatitis, ki poveča tveganje za smrt zaradi bolezni jeter.

30. 3. 2015
EASL 2014

Revolucija v zdravljenju hepatitisa C

V Evropi desetkrat več ljudi umre zaradi virusnega hepatitisa kot zaradi okužbe z virusom HIV. Po mnenju strokovnjakov ti podatki kažejo, da morata predvsem hepatitisa B in C postati prioriteti zdravstvenih politik v Evropi.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Zdravljenje hepatitisa C s 96-odstotno uspešnostjo

Na letošnjem kongresu Evropskega združenja za bolezni jeter EASL 2014 so raziskovalci predstavili študijo SAPPHIRE-II, v kateri so zdravili bolnike s kroničnim hepatitisom C (HCV), ki so bili predhodno že zdravljeni s peginterferon-ribavirinom.

25. 1. 2015

HIV se pri nas še vedno širi

Okužba s HIV se je še do sredine devetdesetih let v več kot 95 odstotkih končala s smrtjo, danes pa šteje za kronično in obvladljivo infekcijsko bolezen. A v Sloveniji se kljub temu še vedno širi, predvsem v skupini moških, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).

2. 1. 2015
SEEC 2014

HCV: koga in kdaj zdraviti?

Zdravljenje kroničnega hepatitisa C (HCV) je v zadnjih letih doživelo veliko pozitivnih sprememb. Nova zdravila odpirajo nekaj dilem glede prihodnjega pristopa k zdravljenju, o čemer je na mednarodni konferenci o kemoterapiji in infekcijskih boleznih (SEEC) govoril dr. Ashley Brown, dr. med., iz londonske univerzitetne bolnišnice St. Mary's and Hammersmith hospitals.

28. 12. 2014
SLOVENSKA STROKA

Zgodnja lymska nevroborelioza pri bolnikih z erythema migrans

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja je dr. Katarina Ogrinc, dr. med., skupaj s sodelavci opravila raziskavo pri bolnikih z najpogostejšo obliko lymske borelioze – erythema migrans.

28. 12. 2014

“Sanjam o izkoreninjenju HCV”

Z Ashleyjem Brownom, hepatologom iz londonske univerzitetne bolnišnice St. Mary's and Hammersmith hospitals, smo se pogovarjali o spremembah, ki jih pri zdravljenju hepatitisa C (HCV) prinašajo nova zdravila.

1. 9. 2014
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z visoko rizičnimi HPV med Slovenkami

V slovenski program cepljenja je bilo leta 2009 uvedeno cepljenje proti HPV za 11 do 12 let stara dekleta kljub pomanjkanju zanesljivih podatkov o razširjenosti okužb s HPV med Slovenkami. Raziskovalci Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani smo v ugledni mednarodni reviji Vaccine objavili izsledke o prevalenci okužb materničnega vratu z visoko rizičnimi genotipi HPV med Slovenkami, presejanimi za raka materničnega vratu pred uvedbo cepljenja.

14. 3. 2014
VELIKI 4 - BMJ

Izrazito zmanjšanje deleža genitalnih bradavic zaradi cepljenja proti HPV

V Avstraliji se je po uvedbi nacionalnega programa cepljenja proti HPV izrazito zmanjšal delež mladih žensk z diagnosticiranimi genitalnimi bradavicami. Izsledke programa so objavili v reviji British Medical Journal.

26. 9. 2013
6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.