Infektologija

Pangenotipska zdravila proti HCV – konkurenca povečuje dostopnost zdravljenja

Evropska agencija za zdravila je odobrila dve novi zdravili za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki sta učinkoviti pri bolnikih, okuženih z različnimi virusnimi genotipi – Vosevi (Gilead) in Maviret (AbbVie).

24. 10. 2017

Okužba s HCV prinaša tveganje za neplodnost

Nedavna italijanska študija, objavljena v Journal of Hepatology, kaže, da imajo ženske, ki so okužene z virusom hepatitisa C (HCV), med drugim večje tveganje za neplodnost, nosečnostno sladkorno bolezen, preeklampsijo in splav.

24. 10. 2017

Izkoreninjenje hepatitisa C še pred letom 2030

23. 10. 2017
NA KRATKO

Pangenotipsko zdravilo proti kroničnemu hepatitisu C

Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet novemu zdravilu za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki so ga razvili v družbi AbbVie. Kombinacija dveh neposredno delujočih protivirusnih učinkovin glekaprevir/pibrentasvir (Maviret) ponuja zdravljenje za vse genotipe (GT1-6).

16. 10. 2017
VELIKI 4 - NEJM

Kombinirano zdravljenje HCV-okužbe s trojno kombinacijo DAA

V kliničnih raziskavah POLARIS-1 in 4 je kombinacija sofosbuvir-velpatasvir-voksilaprevir svojo učinkovitost dokazala tudi pri predhodno zdravljenih bolnikih z virusom hepatitisa C, poroča revija New England Journal of Medicine (NEJM).

15. 10. 2017

Ljubezen gre skozi želodec

O prebivalcih črevesja in njihovem vplivu na naše življenje vemo manj kot o črnih luknjah, a se področje skokovito razvija, piše doc. dr. Miha Skvarč, dr. med., z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo MF v Ljubljani.

11. 10. 2017

Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih

Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?

28. 6. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017

Dokazane pnevmokokne okužbe le vrh ledene gore

Invazivne pnevmokokne okužbe na letni ravni po svetu zahtevajo približno 800 tisoč življenj otrok, mlajših od pet let, je na okrogli mizi o cepljenju povedala prim. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

20. 6. 2017
ILC 2017

Slovenija je primer dobre prakse obravnave hepatitisa C

Po kongresu o zdravljenju jetrnih bolezni (ILC) v Amsterdamu smo o novostih vprašali prof. dr. Mojco Matičič, dr. med., z UKC Ljubljana. Na povabilo EASL je namreč tam kot primer dobre prakse predstavila »slovenski model« obravnave hepatitisa C.

30. 4. 2017

Cepljenje je uspešna preventiva

Za Slovenijo je še vedno značilna nizka stopnja precepljenosti proti pnevmokoknim okužbam in KME, menita Marta Grgič Vitek in prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Zato je treba pri nas še veliko narediti za ozaveščanje zdravstvenih delavcev in splošne javnosti.

27. 3. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Preprečevanje akutnih okužb dihal z dodatki vitamina D?

21. 3. 2017

Edina učinkovita zaščita pred klopnim meningoencefalitisom

Proti klopnemu menigoencefalitisu (KME) bi morali biti z vidika ogroženosti v Sloveniji cepljeni skoraj vsi, meni Barbara Peče Breznik, dr. med., specialistka medicine dela, prometa in športa. Veliko smo zunaj, okužimo se lahko tudi sredi mesta, posledice okužbe pa so lahko zelo hude.

28. 2. 2017
Pnevmokokne okužbe – cepljenje

Pnevmokokne pljučnice lahko preprečimo s cepljenjem

Kljub jasnim priporočilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se proti pnevmokoknim okužbam cepi relativno majhno število ljudi. Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo.

25. 1. 2017

Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV

Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

12. 12. 2016

HCV in napredovala bolezen jeter

Pri približno 50 do 80 odstotkih ljudi okužba z virusom hepatitisa C (HCV) preide v kronično, ki lahko z leti iz kroničnega hepatitisa C napreduje v cirozo ali celo primarni hepatocelularni karcinom (HCC). Približno četrtina vseh presaditev jeter v Evropi je potrebna zaradi posledic okužbe s HCV, pišejo asist. dr. Jerneja Videčnik Zorman, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., in prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., iz UKC Ljubljana.

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zika ni več svetovna nevarnost

Svetovna zdravstvena organizacija je razglasila konec svetovne zdravstvene nevarnosti širjenja virusa zika. Še vedno pa poudarjajo, da virus in zdravstvene posledice okužbe ostajajo resen in dolgoročen zdravstveni izziv.

9. 12. 2016

STIGMA: breme, težje od bolezni

Med tistimi, ki vstopijo v zdravnikovo ambulanto, si nekateri ne želijo diagnoze. Diagnoza jih bo kot etiketa označila za drugačne in jim zaznamovala življenje bolj kot bolezen sama. Izr. prof. dr. Vesna Švab ugotavlja, da so s stigmo najbolj zaznamovane duševne bolezni.

8. 12. 2016

5 LET IN NAJODMEVNEJŠIH 5

Po petih letih ustvarjanja revije pHARMONIA smo se ozrli po temah, ki so v njej najbolj odmevale: terapevtske skupine zdravil, nova antikoagulacijska zdravila, revolucija v zdravljenju hepatitisa C, EMPA-REG OUTCOME in imunoterapija.

8. 12. 2016

Do kapljice odmerjena zaščita

Med najbolj ogroženimi za težji potek okužb dihal so nedonošenčki. Pred gripo jih zaščiti cepljena mati, pred drugimi okužbami pa strogi higienski ukrepi in proti RSV - protitelesa. Zdravilo odmerjamo skoraj »do kapljice« natančno, ugotavlja asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

28. 11. 2016
4 5 6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.