
Prisluhnimo bolnikom
V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.
Fenotipi KOPB v Sloveniji
Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.
Zakaj traja sedem let do postavitve diagnoze hidradenitis suppurativa?
Razlogov za slabo prepoznavanje bolezni je več, odgovarja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor. Nekateri bolniki simptome skrivajo, zdravniki pa jih včasih sprva zamenjajo za kronično bakterijsko okužbo kože. Z napredovanjem bolezni njeno zdravljenje postane zahtevnejše.
Nevropsihiatrična soobolevnost pri bolnikih s Cushingovim sindromom
Cushingov sindrom je povezan z vrsto nevropsihiatričnih simptomov, med katerimi prevladuje depresija, ki jo ugotavljajo pri 50 do 80 odstotkih bolnikov s to endokrino motnjo. Osebe s kronično zvišanimi vrednostmi glukokortikoidnih hormonov so posebej nagnjene k psihopatologiji.
ASH: Novosti v zdravljenju krvnih rakov
Zadnja odkritja na področju zdravljenja krvnih rakov in drugih krvnih bolezni so predstavili na letnem srečanju Ameriškega hematološkega združenja. Po treh desetletjih je denimo prišlo do napredka v prvi liniji zdravljenja napredovale oblike Hodgkinovega limfoma (HL).
Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad
»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.
Do umiritve vnetja že pri 95 odstotkih bolnikov z juvenilnim idiopatskim artritisom
JIA je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni pri otrocih. Trajne okvare sklepov so v obdobju po uvedbi bioloških zdravil redkejše, piše prof. dr. Tadej Avčin, dr. med. Najpogostejša zunajsklepna manifestacija JIA je kronično očesno vnetje.
Trenutek tišine v prazničnem vrvežu
Pod tiho kopreno vre življenje in nič ni več isto: stari prijatelji – nove zgodbe, stare tradicije – novi načini, staro leto – novi začetki, vse se prelamlja in teži nekam naprej, naj si zima še tako domišlja, da je dala Zemljo spat. V vrtiljaku praznikov pa se je prijetno tudi umakniti, si privoščiti trenutek tišine in samote, kamor nas lahko vedno pospremi dobra knjiga.
Od Velikih jezer do mesta angelov
»Nič za menoj, vse pred menoj, tako kot je vedno na cesti,« je v himni odprti cesti, romanu Na cesti, zapisal ameriški pisatelj Jack Kerouac. To je bil čas, ko so ljudje v cesti še uživali, ko je niso uporabljali le za to, da bi prišli na neki cilj, temveč tudi za potovanje v neznano. In kljub temu, da Route 66 ima svoj začetek in cilj, vmes nikoli ne veš, kje boš pristal, kaj boš videl in, če si bolj avanturističen, kje boš spal.
Ustno zdravje hemodializnih bolnikov
Strokovnjaki Katedre za ustno zdravje in parodontologijo Medicinske fakultete v Ljubljani so v presečni raziskavi ugotavljali ustno zdravje slovenskih bolnikov na hemodializi ter njegovo povezanost s serumskimi kazalniki vnetja in srčno-žilnih bolezni.
Debelosti pri otrocih je vse manj
Mednarodna epidemiološka študija o debelosti otrok in mladostnikov od leta 1975 do leta 2016, objavljena v reviji The Lancet, kaže, da nam je po letu 2010 v Sloveniji uspelo trend naraščanja debelosti pri otrocih obrniti navzdol. Raziskovalci Fakultete za šport Univerze v Ljubljani menijo, da je za to najbolj zaslužna uvedba dodatnih ur kakovostne športne vadbe v šolah.