Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Rak prostate: opazovanje ali zdravljenje?

27. 3. 2018

Spondiloartritis prepozna zdravnik in ne orodje

Ob veliki preobremenjenosti zdravnikov družinske medicine je včasih težko prepoznati simptome spondiloartritisa, ugotavlja asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med. Bolečina in kožne spremembe pa so med najpogostejšimi razlogi, zakaj bolnik obišče zdravnika družinske medicine.

27. 3. 2018

Gripa popušča, RSV še ne

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo izr. prof. Miroslav Petrovec, dr. med., je že v začetku leta napovedal, da se bo sezona okužb dihal letos zavlekla. Njegove napovedi se potrjujejo. Pred prvomajskimi prazniki ne pričakujemo bolj »mirnega obdobja.«

27. 3. 2018
NA KRATKO

Izgorelost med zdravniki

V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Izboljšano zdravljenje hemofilije A z inhibitorji

Evropska agencija za zdravila je odobrila emicizumab (Hemlibra) za rutinsko profilakso krvavitev pri bolnikih s hemofilijo A z inhibitorji (aloprotitelesi) za koagulacijski faktor VIII. To je po dveh desetletjih prvo novo zdravilo za zdravljenje bolnikov s hemofilijo A z inhibitorji v Evropi.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Vpliv empagliflozina na srčno popuščanje in telesno zmogljivost

Podjetje Boehringer Ingelheim je za strokovno javnost sporočilo, da bodo začeli izvajati program kliničnih študij EMPERIAL, v katerih bodo ocenili učinke empagliflozina na simptome srčnega popuščanja in telesno zmogljivost pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Paradoks debelosti pod vprašajem

Nova populacijska raziskava, ki so jo konec februarja objavili v spletni različici revije JAMA Cardiology, postavlja pod vprašaj tako imenovani paradoks debelosti pri bolnikih z boleznijo srca

21. 3. 2018
NA KRATKO

Manj škodljiva alternativa kajenju?

V Sloveniji je bil vodja razvoja in registracije izdelkov za območje EU pri tobačnem podjetju Philip Morris dr. Piotr Kozarewicz. Podjetje je razvilo pripomoček iqos, ki tobak segreva do temperature 350 stopinj Celzija, kar pomeni, da tobak ne gori. Zdravstvena stroka je do izdelka zadržana.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Benralizumab proti težki eozinofilni astmi

Zdravilo benralizumab (Fasenra) je po nedavni odobritvi v ZDA pridobilo dovoljenje za promet tudi v Evropski uniji kot dodatna vzdrževalna terapija za odrasle bolnike s težko eozinofilno astmo.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Trojni »optimizem«

Dodajanje pomalidomida (Pomalyst/Imnovid) zdravilu bortezomib in majhnemu odmerku deksametazona je pokazalo statistično in klinično pomembno podaljšanje preživetja brez napredovanja bolezni pri bolnikih s ponavljajočim se neodzivnim diseminiranim plazmocitomom v primerjavi z zgolj dvojnim zdravljenjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Prvo imunomodulirajoče zdravilo proti primarni progresivni MS

Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet z zdravilom okrelizumab (Ocrevus). Gre za prvo odobreno imunomodulirajoče zdravilo za bolnike z zgodnjo primarno progresivno multiplo sklerozo, hkrati pa tudi za novo možnost zdravljenja aktivne recidivne oblike multiple skleroze.

21. 3. 2018
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Življenje v romanu

Drage bralke, dragi bralci, tudi letos bomo neumorno spogledljivi – toliko lepih platnic čaka na pravi trenutek, da sežemo k njim in jim damo priložnost, da nam razkrijejo svojo bogato vsebino.

21. 3. 2018

Slovensko znanje omogoča slepim vstop v digitalni svet

Slovensko podjetje Feelif je razvilo tehnologijo za slepe in slabovidne, s katero so bistveno izboljšali njihovo dojemanje digitalnih vsebin. Lani je evropska komisija med več kot 800 prijavljenimi projekti iz več kot 40 evropskih držav ravno njihov Feelif Creator razglasila za najboljšo socialno inovacijo v Evropi.

21. 3. 2018
SLOVENSKA STROKA

Pogostnost trikoreninskih spodnjih stalnih kočnikov pri Slovencih

Uspeh endodontskega zdravljenja zoba temelji na pravilni določitvi števila korenin in koreninskih kanalov. Med prebivalci Slovenije ima tri korenine 1,32 odstotka spodnjih šestic, 0,25 odstotka spodnjih sedmic in 1,77 odstotka spodnjih osmic, kažejo izsledki raziskave.

21. 3. 2018
SLOVENSKA STROKA

Strategija revaskularizacije bolnikov s kardiogenim šokom po MI

Na KO za intenzivno interno medicino UKC v Ljubljani smo sodelovali v raziskavi, kako pristopiti k revaskularizaciji bolnika z miokardnim infarktom in večžilno koronarno boleznijo, ki se zaplete s kardiogenim šokom. Objavljena je bila v New England Journal of Medicine.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Neopioidni in opioidni analgetiki primerljivo učinkoviti

Raziskovalci so ugotovili, da je pri bolnikih, ki obiščejo urgentni oddelek zaradi poškodbe okončin, kratkotrajno lajšanje bolečine z ibuprofenom in paracetamolom enako učinkovito kot zdravljenje z opioidnimi analgetiki. To je pokazala raziskava, ki je bila nedavno objavljena v reviji JAMA.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Gripa poveča tveganje za srčni infarkt

Dobro nadzorovana opazovalna raziskava, ki je bila objavljena v reviji NEJM, je pokazala, da je ob okužbi z virusom gripe pojavnost srčnega infarkta šestkrat večja kot običajno.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Circulation

Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB

Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev

V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.

21. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.