Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Tehnologija in zmanjševanje telesne teže

Z vprašanjem, ali nosljiva tehnologija pripomore k učinkovitosti ukrepov za zmanjševanje telesne teže tudi na dolgi r ok, so se ukvarjali avtorji ameriške študije IDEA (Innovative Approaches to Diet, Exercise and Activity), ki je bila objavljena v reviji JAMA. Odgovor je negativen.

29. 6. 2018
VELIKI 4 - BMJ

Pomen pregledovanja stopal na dializnem zdravljenju

Sladkorni bolniki imajo večje tveganje za razjede stopal, kar lahko pripelje do amputacij. V ugledni reviji BMJ so letos objavili izsledke raziskave, v kateri so se posvetili učinkom pregledovanja stopal sladkornih bolnikov na dializnem zdravljenju. Izvedla jo je doc. dr. Andreja Marn, dr. med., s sodelavci.

29. 6. 2018

Terapevtska afereza v klinični praksi

V UKC Ljubljana poleg kronične in akutne hemodialize opravljamo tudi terapevtsko aferezo, in sicer dve obliki tega zdravljenja – membransko plazmaferezo in imunsko adsorpcijo, piše doc. dr. Andreja Marn Pernat, dr. med., s Kliničnega oddelka za nefrologijo.

29. 6. 2018
Intervju

Razširjeno presejanje novorojenčkov

26. 6. 2018

Vloga zdravnika družinske medicine pri obravnavi bolnika z multiplo sklerozo

V Sloveniji imamo 3000 bolnikov z multiplo sklerozo. Zdravnik družinske medicine se lahko v ambulanti sreča z bolnikom z multiplo sklerozo v različnih fazah bolezni, ki se obravnavajo različno, piše izr. prof. Saša Šega Jazbec, dr. med.

26. 6. 2018

Kako terapevtske skupine zdravil delujejo v praksi

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je leta 2003 uvedel sistem najvišjih priznanih vrednosti za medsebojno zamenljiva zdravila, leta 2013 pa še terapevtske skupine zdravil. Čeprav je sistem utečen, pa to ne pomeni, da v praksi ni težav.

26. 6. 2018

Nove smernice za obravnavo kožnega melanoma

Na Onkološkem inštitutu so po osmih letih objavili nove smernice za obravnavo kožnega melanoma. Narekovale so jih predvsem spremembe na področju sistemskega zdravljenja oziroma nova zdravila, nam je povedal prof. dr. Marko Hočevar, dr. med.

26. 6. 2018
PREGLEDNICA

Uporaba vdihovalnikov

21. 6. 2018
PREGLEDNICA ZDRAVIL

Zdravila za zdravljenje simptomov spodnjih sečil pri benignem povečanju prostate

21. 6. 2018
PREGLEDNICA ZDRAVIL

Peroralni analgetiki

21. 6. 2018

Vprašanja za identifikacijo bolnika s problematično astmo

Zelo verjetno imate v svoji ambulanti astmatike, pri katerih urejenost bolezni ni ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje (pouk rabe vdihovalnikov, biološka zdravila, temeledicinsko spremljanje ipd. Z registrsko kartico vam želimo pomagati odkriti te bolnike in ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje.

20. 6. 2018
NA KRATKO

Okrepitev zdravljenja zgodnjega raka dojk

Evropska komisija je odobrila pertuzumab (Perjeta) v kombinaciji s trastuzumabom (Herceptin) in kemoterapijo za dopolnilno zdravljenje bolnic z zgodnjim HER2-pozitivnim rakom dojk z velikim tveganjem za ponovitev bolezn

20. 6. 2018
NA KRATKO

Pozitivno mnenje novemu zdravilu proti okužbi s HIV-1

Evropski Odbor za zdravila za uporabo v humani medicini (CHMP) je sprejel pozitivno mnenje o vlogi za dovoljenje za promet z zdravilom Biktarvy® (biktegravir/emtricitabin/tenofovir alafenamid).

20. 6. 2018
NA KRATKO

Varnost zdravljenja nosečnic z IFNß

Na srečanju Ameriške akademije za nevrologijo so objavili rezultate študije Pregnancy Registry, doslej največje prospektivne študije pri zdravljenju nosečnic z multiplo sklerozo (MS) z zdravilom interferon beta (IFNß

20. 6. 2018
NA KRATKO

Lonsurf podaljša skupno preživetje

Klinična študija tretje faze TAGS je potrdila, da kombinacija trifluridina in tipiracila (Lonsurf®) podaljša skupno preživetje predhodno zdravljenih bolnikov z metastatskim rakom želodca

20. 6. 2018
NA KRATKO

Mednarodni natečaj Medis Awards

Strokovna žirija že peto leto zapored razpisuje natečaj International Medis Awards for Medical Research za najboljše aplikativne medicinske dosežke v regiji srednje in jugovzhodne Evrope. Zadnji rok za prijavo (prek spletnega obrazca na www.medis-awards.com) je 15. september 2018.

20. 6. 2018
NA KRATKO

Rak jetrnih celic

Raziskovalna retrospektivna analiza je pokazala klinično korist zaporednega zdravljenja bolnikov z napredovalim rakom jetrnih celic s sorafenibom (Nexavar) in nato regorafenibom (Stivarga

20. 6. 2018
NA KRATKO

Atezolizumab razvrščen na listo bolnišničnih zdravil

20. 6. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže

5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.

20. 6. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.