Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Za mlade je luskavica še večje psihično breme

Po raziskavah otroci za psoriazo najpogosteje zbolijo med 7. in 11. letom. Zanesljivih podatkov o tem, kolikšen delež otrok, katerih starš oziroma starša sta psoriatika, bo zbolel za luskavico, ni, ugotavlja asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatološke klinike UKC Ljubljana.

29. 11. 2018

Preglejmo tudi »skrite« sklepe

Juvenilni idiopatski artritis se razvije postopoma. Pojavijo se otekline sklepov in omejena gibljivost. Bolečina ni tako izrazita kot pri odraslih in otroci lahko svojo aktivnost presenetljivo dobro prilagodijo, ugotavlja asist. dr. Mojca Zajc Avramovič, dr. med., spec. pediatrije, iz UKC Ljubljana.

29. 11. 2018

Ali KVČB odnese brezskrbno otroštvo?

V klinični praksi opažajo, da se s KVČB najtežje soočajo mladostniki, najstniki, ki imajo lahko že brez bolezni težave z odraščanjem, z razvojem samopodobe in tekmovalno naravnanostjo sodobnega življenja, ugotavlja mag. Darja Urlep Žužej, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana, kjer na leto zdravijo po 20 do 35 na novo odkritih bolnikov.

29. 11. 2018

Ozaveščanje se začne v porodnišnici

V porodnišnici so starši dovzetni za informacije o najboljši mogoči zaščiti svojega nebogljenega bitja, je poudarila asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med., na letošnjem srečanju Sekcije za preventivno medicino. Zato ima porodnišnica posebno vlogo v preventivi in krepitvi ozaveščanja.

29. 11. 2018

Kaj se zgodi, če starši ne slišijo opozorila

Kot ugotavlja Helena Mole, dr. med., kljub nenehnemu ponavljanju, kateri so preventivni ukrepi za zaščito najmlajših, vsako leto zboli nekaj otrok, ki jim dihalno okužbo prinesejo sorojenci iz vrtca ali necepljeni starši.

29. 11. 2018
Intervju

Kaj delamo narobe pri zdravljenju blage astme

20. 11. 2018

Bolniki z astmo polovice zdravil ne vzamejo

»Blaga astma ni nedolžna astma,« je na Fajdigovih dnevih opozoril izr. prof. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik. »Gre za astmo, ki jo bolnik večino svojega življenja ne čuti, a ima lahko ravno tako huda poslabšanja, ki ga pripeljejo na urgenco.« Pri tem pa ni nujno, da svojemu zdravniku za ta poslabšanja sploh pove.

20. 11. 2018

Pri blagi astmi – kombinacijsko zdravilo po potrebi?

Pacienti z blago astmo ob težavah pogosto segajo po kratkodelujočem betaagonistu in imajo slabo adherenco pri vzdrževalnem zdravljenju z inhalacijskimi kortikosteroidi. Drug pristop bi lahko bil zdravljenje s hitrodelujočim olajševalcem v kombinaciji z inhalacijskim kortikosteroidom po potrebi. V New England Journal of Medicine so bili objavljeni rezultati študije SYGMA2, ki je primerjala opisana režima zdravljenja.

20. 11. 2018
ESMO 2018

Probiotične bakterije zmanjšajo pojavnost driske po kemoterapiji

Velika koncentracija različnih sevov probiotičnih bakterij zmanjša pojavnost epizod blage do zmerne driske, ki se pojavi pri rakavih bolnikih kot posledica kemoterapije, je pokazala indijska raziskava faze II/III.

6. 11. 2018
ESMO 2018

Šestina bolnic ne jemlje predpisanih hormonskih zdravil

Rezultati prospektivne raziskave na podlagi meritev koncentracije tamoksifena v serumu so pokazali, da 16 % premenopavzalnih bolnic z rakom dojk v stadijih od I do III ne jemlje redno tamoksifena, predpisanega kot dopolnilno hormonsko zdravljenje.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Lokalno obsevanje podaljša preživetje pri novoodkritem razsejanem raku prostate

Dobili smo prve dokaze, da lokalno obsevanje primarnega tumorja, dodano standardnemu zdravljenju, podaljša preživetje bolnikov z novoodkritim razsejanim rakom prostate, ki imajo majhno obremenitev z zasevki.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Imunoterapija v prvem redu zdravljenja napredovalega raka glave in vratu?

Randomizirana raziskava KEYNOTE-048 je pokazala, da pembrolizumab podaljša preživetje bolnikov s ploščatoceličnim karcinomom glave in vratu, pri katerih se je bolezen ponovila ali razširila zunaj primarnega tumorja in ki zaradi tega predhodno niso prejeli kemoterapije ali sistemskega zdravljenja.

5. 11. 2018
Intervju

Glavna tema ESMO 2018: imunoterapija

5. 11. 2018
ESMO 2018

Melanom: znova potrjena učinkovitost kombinacije dabrafeniba in trametiniba

Posodobljeni rezultati raziskave tretje faze COMBI-AD so potrdili, da dopolnilno zdravljenje s kombinacijo dabrafeniba (zaviralca BRAF) in trametiniba (zaviralca MEK) podaljša preživetje brez ponovitve bolezni pri kirurško zdravljenih bolnikih z melanomom z mutacijo BRAF V600 v stadiju III.

5. 11. 2018
NA KRATKO

Zdravilo za preprečevanje migrene pri odraslih

Evropska komisija je odobrila erenumab za preprečevanje migrene pri odraslih, ki imajo štiri ali več migrenskih dni na mesec. V obsežnem kliničnem programu, v katerem je sodelovalo 2.600 bolnikov, so tisti, ki so se zdravili z erenumabom, izkusili pomembno zmanjšanje števila migrenskih dni v mesecu, pri čemer sta bili varnost in prenosljivost zdravila podobni kot pri placebu.

1. 11. 2018
Intervju

Zakaj nas pacient ne sliši?

25. 10. 2018

Spondiloartritisi: najprej zdravljenje, potem napotitev

Prepoznavanje tako aksialnega kot psoriatičnega artritisa je danes dobro, ocenjuje prof. dr. Matija Tomšič, dr. med., s KO za revmatologijo UKC Ljubljana. Pri tem imata pomembno vlogo magnetnoresonančno slikanje (ob pravilni interpretaciji rezultatov) in prisotnost nekaterih pridruženih bolezni, kot je luskavica.

25. 10. 2018
NA KRATKO

Biooznačevalci: prihodnost spremljanja in obravnave multiple skleroze

Biooznačevalci, ki odražajo patofiziološke spremembe pri multipli sklerozi, imajo lahko pomembno vlogo pri diagnosticiranju, oceni napredovanja bolezni in terapevtski uspešnosti zdravljenja, so poudarili strokovnjaki na strokovnem dogodku Biomarkerji in multipla skleroza: Pot do zanesljivosti.

22. 10. 2018
NA KRATKO

Linagliptin lahko bolniki s SB tipa 2 jemljejo brez skrbi

Raziskava CARMELINA, ki sta jo Boehringer Ingelheim in Eli Illy predstavila na nedavnem 54. letnem kongresu EASD v Berlinu, je preverjala učinkovitost linagliptina ter njegovo srčno-žilno in ledvično varnost; pokazala je, da je prejemanje linagliptina učinkovito in varno, tako kar se tiče srčno-žilnih kot ledvičnih izidov.

22. 10. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.