Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Doslej največja in najdaljša raziskava z zaviralcem SGLT

Dapagliflozin se izkazuje za varno zdravilo glede pojava skupnega izida – akutnega miokardnega infarkta, možganske kapi in srčno-žilne smrti. Zdravljenje z njim je pomembno zmanjšalo skupni izid hospitalizacij zaradi srčnega popuščanja in srčno-žilne smrti v široki populaciji bolnikov s sladkorno boleznijo, je pokazala raziskava DECLARE-TIMI 58.

17. 12. 2018
ESMO 2018

Lokalno obsevanje prostate pri razsejanem raku

Dobili smo prve dokaze, da lokalno obsevanje primarnega tumorja, dodano standardnemu zdravljenju, podaljša preživetje bolnikov z novoodkritim razsejanim rakom prostate, ki imajo majhno obremenitev z zasevki.

17. 12. 2018
EASD 2018

Skupni konsenz za zdravljenje hiperglikemije

Glavna novica z letošnjega kongresa Evropskega združenja za diabetes je skupni konsenz ameriškega in evropskega diabetološkega združenja ADA/EASD o algoritmih zdravljenja hiperglikemije. Namesto ene ta prinaša več shem za zdravljenje hiperglikemije za različne situacije – v primeru znane srčno-žilne bolezni, srčnega popuščanja, potrebe po zmanjšanju telesne teže, potrebe po znižanju stroškov zdravljenja ter v primeru potrebe po injekcijski terapiji.

17. 12. 2018

Novo v smernicah GOLD 2019

V posodobljenih smernicah za obravnavo kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) GOLD so tudi nekatere spremembe v farmakološki terapiji stabilne bolezni. Projekcije kažejo, da bo do leta 2020 KOPB tretji glavni razlog za umrljivost v svetu.

17. 12. 2018
JESENSKO SREČANJE ZDRUŽENJA PNEVMOLOGOV SLOVENIJE

Niso vsi bolniki s težko astmo enaki

Vsa zdravila pri vseh bolnikih s težko astmo ne delujejo enako dobro, je na svojem predavanju na srečanju Združenja pnevmologov Slovenije poudarila ugledna tuja gostja dr. Stephanie Korn, dr. med., z univerzitetne klinike v Meinzu. Še celo pri »idealnih« kandidatih za zdravljenje z biološkimi zdravili se v praksi izkaže, da morda pri enem bolniku deluje eno in pri drugem drugo zdravilo.

17. 12. 2018
FAJDIGOVI DNEVI

Vsako okužbo s H. pylori je treba zdraviti

S svojimi zadnjimi priporočili je slovensko Združenje gastroenterologov in hepatologov v prvo linijo boja proti okužbi s Helicobacter pylori postavilo tudi družinske zdravnike, je na Fajdigovih dnevih poudaril prof. dr. Bojan Tepeš, dr. med.

17. 12. 2018

Nad kronične rane z oblogami in celostnim pristopom

»Kronična rana je kompleksen problem, ki terja kompleksno rešitev,« poudarja Skender Veliu, dr. med., spec. kirurg, iz SB dr. Jožeta Potrča Ptuj. Obravnava bolnikov s kroničnimi ranami temelji na konceptu TIME, ki pomeni, da je treba z dna rane odstraniti odmrlo tkivo, nadzirati okužbo rane, skrbeti za njeno ustrezno vlažnost in nadzorovati napredek robov rane.

17. 12. 2018

Farmakogenomsko testiranje za manj neželenih učinkov

Študija PREPARE je del projekta UPGx, ki preverja hipotezo, da lahko farmakogenomsko podprta izbira zdravila oziroma odmerka zdravila v klinični praksi zmanjša pogostost klinično pomembnih neželenih učinkov zdravil pri bolnikih za 30 % (s 4 % na 2,8 %). V Sloveniji jo koordinira prof. dr. Vita Dolžan, dr. med.

17. 12. 2018
pHARMONIA + ROCHE

Posamezniku prilagojeno zdravljenje raka

Zadnje desetletje je prineslo številna nova spoznanja o biologiji raka in od razvozlave človeškega genoma naprej je raziskovanje na področju genetskih sprememb tumorskih celic omogočilo natančnejše in boljše razumevanje razvoja rakavih celic.

17. 12. 2018

Spolne in genetske razlike pri nealkoholni maščobni jetrni bolezni

Strokovnjaki iz Centra za funcijsko genomiko in biočipe v Ljubljani ugotavljajo, da imajo moška in ženska jetra različne presnovne sposobnosti, česar ob prognozi nealkoholne maščobne jetrne bolezni in njenem zdravljenju še ne upoštevamo dovolj.

17. 12. 2018

Z imunoterapijo ima petina bolnikov z razširjenim rakom celo možnost ozdravitve

V zadnjem letu je na področju zdravljenja raka pljuč veliko novega, poudarja mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana. Izjemni rezultati se kažejo tako pri zdravljenju z imunoterapijo, ki gre že v nižje stadije bolezni, kjer imunoterapijo kombinirajo z radioterapijo, in pri zdravljenju razširjene bolezni s kombinacijo kemoterapije in imunoterapije.

17. 12. 2018

Do boljšega zdravljenja s kliničnim farmacevtom

Zdravnik je v tim na sekundarni in terciarni ravni zdravstvenega varstva dobil kliničnega farmacevta, na primarni ravni zdravstvenega varstva pa farmacevta svetovalca. Kaj si lahko od tega obeta, piše asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farmacije.

17. 12. 2018

V petih letih do občutnejšega preskoka tudi v pulmologiji

»Sodelovanje zdravnikov na primarni ravni in pulmologov mora biti boljše, da bomo lahko še uspešneje iskali tiste bolnike s težko astmo, ki so primerni za tarčno zdravljenje,« poudarja dr. Matjaž Fležar, dr. med., spec. int. med. in pnevm., z Univerzitetne klinike Golnik.

17. 12. 2018

Zgodnja diagnostika genetsko pogojenih bolezni

Čeprav so posamezne genetske bolezni res redke, celotna skupina prek 5.000 bolezni povzroča pomembno javnozdravstveno breme, piše prof. dr. Borut Peterlin, dr. med., svetnik, s Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko.

17. 12. 2018

Personalizirano zdravljenje – med pravico bolnika in možnostmi

Farmakogenomsko testiranje in individualizacija zdravljenja glede na genetske značilnosti bolnika, ki sta ključna stebra personalizirane medicine, si vztrajno utirata pot v klinično prakso.

17. 12. 2018
Uvodnik

Novosti prihajajo z izjemno hitrostjo

Prihodnost personaliziranega zdravljenja je na področju določanja biooznačevalcev, ki omogočajo tarčno zdravljenje. Ker pa tumorji nastajajo, če je v celici več mutacij, moramo poznati cel niz mutacij. In medtem ko smo v preteklosti bolnike zdravili glede na tip tumorja, jih bomo v prihodnje glede na biologijo tumorja

17. 12. 2018
Nočno delo

Popijmo kavo in pojdimo dremat

Manj učinkovit zdravnik, ki je bolj razdražljiv, se slabše uči, se manj zanima za bolnike, ima več težav z družino in dolgoročno slabše zdravje – to je zdravnik, ki se slabo spopada s posledicami nočnega dežurstva. Vse slabosti nočnega dela razkriva Kristina Ziherl, dr. med.

17. 12. 2018
Asist. dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med., gre včasih »po svoje«.

Priporočilo »prvega reda« je tudi oddih

Da preživimo vsakodnevne obremenitve, se moramo znati od njih tudi odmakniti, se zaveda kardiologinja asist. dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med. Stres je namreč eden od dejavnikov tveganja za kardiološke bolezni.

17. 12. 2018

Sezona dihalnih okužb se začenja

29. 11. 2018

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.