Revmatologija

Prvi podporni program za revmatološke bolnike

Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.

30. 5. 2017
Intervju

Nova diagnostična merila pri spondiloartritisih

30. 5. 2017

Cunami biosimilarjev

Prvo podobno biološko zdravilo – biosimilar – iz skupine monoklonskih protiteles, ki ga je za trženje odobrila EMA, je bil zaviralec TNF-alfa infliksimab. Kasneje je na evropski trg prišlo še precejšnje število biosimilarjev, ki dopolnjujejo terapevtske možnosti tudi zunaj področja kroničnih vnetnih bolezni. Dinamika razvoja biosimilarjev nekako sledi vzorcu razvoja originalnih protivnetnih bioloških zdravil, vse bolj pa so pod drobnogledom terapevtska monoklonska protitelesa za onkološko zdravljenje.

20. 3. 2017

»Nihče ne razmišlja korak naprej«

Sama menjava originalnega zdravila infliksimab za podobno biološko zdravilo danes s stališča stroke ni več problematična, pravi izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med. Skrbi pa ga naslednji korak, ko se bodo cene zdravil še spreminjale.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Tocilizumab pri zdravljenju gigantoceličnega arteritisa

Na kongresu ACR (American College of Rheumatology), ki je bil decembra v San Diegu, so bili predstavljeni prvi rezultati raziskave GiACTA faze III. Pokazala je večjo učinkovitost tocilizumaba v primerjavi s steroidi pri vzdrževanju remisije pri bolnikih z gigantoceličnim arteritisom (GCA). Dvojno slepa, randomizirana in s placebom kontrolirana raziskava je zajela 251 bolnikov.

20. 3. 2017

Mobilne aplikacije za enostavnejše ugotavljanje spondiloartritisa

Po starih merilih je potrjevanje spondiloartritisa lahko trajalo tudi do 10 let. Čakanje je pomenilo zakostenitve in zmanjšano gibljivost. Zato so merila za napotitev k revmatologu danes poenostavljena. Pri tem pa so zdravniku lahko v pomoč tudi nova orodja na mobilnem telefonu.

28. 2. 2017
SLOVENSKA STROKA

Učinkovita terapevtska možnost zdravljenja amiloidoze AA

S sodelavci KO za revmatologijo UKC Ljubljana nam je uspelo pokazati, da je morda tocilizumab učinkovita in verjetno varna možnost zdravljenja amiloidoze AA pri bolniku z rezistentno obliko nodoznega poliarteritisa (PAN). Ob tem je bila dosežena tudi remisija PAN, zato se tocilizumab lahko nakazuje tudi kot možnost zdravljenja rezistentne oblike PAN. O primeru bolnika s PAN in amiloidozo AA, ki je zdaj že štiri leta v remisiji, smo pisali v publikaciji Amyloid.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Nadzor nad aktivnostjo bolezni pomembno zmanjša zaplete revmatoidnega artritisa

O izjemnem pomenu ustreznega nadzora nad RA govori aktualna raziskava angleških avtorjev, objavljena v BMJ. Potrdila je namreč, da je pravočasen in ustrezen nadzor nad stopnjo aktivnosti bolezni ključen za ohranitev funkcije prizadetega področja, prav tako pa takšen pristop zmanjša potrebo po ortopedskih posegih.

12. 12. 2016

JIA – od diagnostike do bioloških zdravil

Juvenilni idiopatski artritis (JIA) ni ena bolezen, ampak gre za celo skupino, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med., iz Pediatrične klinike v Ljubljani. Najpogostejša je oligoartikularna oblika JIA, pri kateri je vnetih manj kot pet sklepov.

28. 11. 2016
Uveitis

Sistemsko vnetje lahko prizadene oči

Otroci z idiopatskim artritisom morajo na očesni pregled na vsake tri mesece do enega leta, razlaga doc. dr. Nataša Vidovič Valentinčič, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana. Pri njih so pogostejša znotrajočesna vnetja, ki lahko potekajo nemo in imajo lahko usodne posledice za vid.

26. 10. 2016
NA KRATKO

Odobreno podobno biološko zdravilo za adalimumab

Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila podobno biološko zdravilo adalimumab-atto, in sicer za zdravljenje revmatoidnega artritisa, psoriaze, psoriatičnega artritisa, ankilozirajočega spondilitisa, Chronove bolezni in ulcerativnega kolitisa ter juvenilnega idiopatskega artritisa. Najbolj resni zabeleženi neželeni učinki zdravila, ki se bo tržilo pod imenom Amjevita, so okužbe in maligne bolezni.

12. 10. 2016

EULAR 2016: Motivacijska sporočila in svetovanje izboljšajo zdravje bolnikov z RA

Kombinacija motivacijskih sporočil in individualnega svetovanja bolnike spodbudi k telesni aktivnosti in da ti nato poročajo o boljših kliničnih rezultatih zdravljenja, smo med drugim izvedeli na letošnjem kongresu evropskega revmatološkega združenja EULAR.

30. 6. 2016

Izzivi zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa

Pogovarjali smo se s prof. dr. Dominiquom Baetnom, dr. med., z Univerze v Amsterdamu, enim od glavnih raziskovalcev v študijah MEASURE 1 in 2, ki sta dokazali učinkovitost zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa (AS) z zaviralcem IL-17 sekukinumabom. O tem je predaval na pomladanskem strokovnem srečanju slovenskih revmatologov.

24. 6. 2016

Cenejša zdravila lahko dobi več bolnikov

S prihodom podobnih bioloških zdravil na trg se je vzporedno s številnimi dilemami o njihovi zamenljivosti odprlo tudi vprašanje, ali lahko s cenovno ugodnejšimi zdravili tako zdravljenje omogočimo večjemu številu bolnikov kot doslej. Tudi o tem so razpravljali na letošnjem kongresu o farmakoekonomskih raziskavah in izidih na Bledu.

21. 6. 2016

Cepljenje otrok na biološki terapiji

Cepljenje otrok, ki se zdravijo z biološkimi zdravili, je učinkovito in varno, kažejo raziskave slovenskih pediatrov. Cepili so jih proti gripi in noricam, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med.,s Pediatrične klinike v Ljubljani.

21. 6. 2016
Preglednica

Zdravila za sistemsko zdravljenje psoriatičnega artritisa in ankilozirajočega spondilitisa

15. 6. 2016

PsA: prepoznavanje je dobro

»Nimam vtisa, da bi bil psoriatični artritis pri nas poddiagnosticiran. Družinski zdravniki dobro opravljajo svoje delo in nam pošiljajo prave bolnike,« ugotavlja prof. dr. Sonja Praprotnik, dr. med., s kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana.

20. 4. 2016
IMID 2016

Pri bioloških zdravilih so prvi izziv okužbe

Na letošnjem srečanju IMID, ki je v organizaciji Združenja zdravnikov družinske medicine Slovenije potekalo v Mariboru – se je izkazalo, da so okužbe še vedno prvi izziv, s katerimi se v svojih ambulantah, ko gre za bolnike na bioloških zdravilih, srečujejo splošni zdravniki.

31. 3. 2016
EULAR 2015

Novice z evropskega revmatološkega kongresa

Zbrali smo nekaj zanimivejših novic z letošnjega kongresa EULAR, ki je največja evropska medicinska konferenca na področju revmatologije. Letos se je v Rimu srečalo več kot 14.000 zdravnikov iz 120 držav.

29. 6. 2015
EULAR 2015

Stroškovna učinkovitost zgodnjega zdravljenja kroničnih bolezni

Raziskava, predstavljena na evropskem revmatološkem kongresu EULAR, je pokazala, da zdravljenje z biološkimi zdravili pri bolnikih z revmatoidnim artritisom pomeni precej manj odsotnosti z dela in tudi manj tako imenovanega prezentizma, ko so ljudje sicer v službi, vendar zaradi bolezni delajo manj oziroma slabše.

29. 6. 2015
1 2 3 4

Aktualni e-novičnik

Vsak monoklonski zobec še ni diseminirani plazmocitom

26. 6. 2024

Za smiselno in učinkovito obravnavo starejših potrebujemo koncept

26. 6. 2024

Pasivna medicina vodi v kaos

26. 6. 2024

Dentalni amalgam: prepoved uporabe – konec težav?

24. 6. 2024

Pljučna hipertenzija skozi vprašanja

26. 6. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.