Izzivi več sočasnih avtoimunskih bolezni
Majsko strokovno srečanje o izzivih zdravljenja bolnikov z različnimi ali sočasnimi avtoimunskimi obolenji (ti so danes vse številnejši) je postreglo s kar nekaj zanimivimi primeri bolnikov, pri katerih sta bila težavna tako diagnoza kot zdravljenje. Strokovnjaki so na srečanju v parih različnih strok predstavili več dilem. ■ U. B.
Novo orodje za 3D-prikaz revmatoidnega artritisa in kronične vnetne črevesne bolezni
Prof. dr. Matija Tomšič, dr. med., s KO za revmatologijo in prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana sta ocenjevala novo računalniško orodje, s katerim lahko dogajanje v telesu ob revmatoidnem artritisu (RA) ali kronični vnetni črevesni bolezni (KVČB) zdravnik plastično (3D) in interaktivno prikaže bolniku ter tako morda poveča njegovo motivacijo za zdravljenje.

Bolnik toži o bolečini, zdravnik pa sprememb ne vidi
Raziskava v okviru projekta EMAS (Evropski zemljevid ankilozirajočega spondilitisa) je pokazala, da ima 58 % slovenskih bolnikov, vključenih v raziskavo, aktivno bolezen (indeks BASDAI nad 4). Povprečna vrednost indeksa pri slovenskih bolnikih je 4,4.

Preglejmo tudi »skrite« sklepe
Juvenilni idiopatski artritis se razvije postopoma. Pojavijo se otekline sklepov in omejena gibljivost. Bolečina ni tako izrazita kot pri odraslih in otroci lahko svojo aktivnost presenetljivo dobro prilagodijo, ugotavlja asist. dr. Mojca Zajc Avramovič, dr. med., spec. pediatrije, iz UKC Ljubljana.
Spondiloartritisi: najprej zdravljenje, potem napotitev
Prepoznavanje tako aksialnega kot psoriatičnega artritisa je danes dobro, ocenjuje prof. dr. Matija Tomšič, dr. med., s KO za revmatologijo UKC Ljubljana. Pri tem imata pomembno vlogo magnetnoresonančno slikanje (ob pravilni interpretaciji rezultatov) in prisotnost nekaterih pridruženih bolezni, kot je luskavica.
Biooznačevalci: prihodnost spremljanja in obravnave multiple skleroze
Biooznačevalci, ki odražajo patofiziološke spremembe pri multipli sklerozi, imajo lahko pomembno vlogo pri diagnosticiranju, oceni napredovanja bolezni in terapevtski uspešnosti zdravljenja, so poudarili strokovnjaki na strokovnem dogodku Biomarkerji in multipla skleroza: Pot do zanesljivosti.

Mednarodni natečaj Medis Awards
Strokovna žirija že peto leto zapored razpisuje natečaj International Medis Awards for Medical Research za najboljše aplikativne medicinske dosežke v regiji srednje in jugovzhodne Evrope. Zadnji rok za prijavo (prek spletnega obrazca na www.medis-awards.com) je 15. september 2018.
Optimalna prehranska preskrba bolnikov
Predstavniki številnih društev kroničnih bolnikov smo se konec marca srečali z namenom podpreti evropsko pobudo ONCA (Optimal Nutrition Care for All), ki se zavzema za dostop do optimalne prehrane za vse prebivalce EU. V razpravi smo se strinjali, da na podlagi Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 zahtevamo, da se tudi v Sloveniji poskrbi za optimalno prehransko oskrbo bolnikov na vseh nivojih zdravstvenega varstva.
Spondiloartritis prepozna zdravnik in ne orodje
Ob veliki preobremenjenosti zdravnikov družinske medicine je včasih težko prepoznati simptome spondiloartritisa, ugotavlja asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med. Bolečina in kožne spremembe pa so med najpogostejšimi razlogi, zakaj bolnik obišče zdravnika družinske medicine.
Največ podpore bolnik potrebuje na začetku zdravljenja
»Podporni programi za bolnike imajo glede na podatke iz tuje literature in naše izkušnje dodano vrednost,pravi prof. dr. Matija Tomšič, dr. med. Želi pa si, da bi bolniki imeli možnost vključitve takoj ob začetku zdravljenja, ko tako podporo najbolj potrebujejo.

Nov cilj zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa?
Ob majskem srečanju revmatološke sekcije je doc. dr. Hildrun Haibel, dr. med., iz bolnišnice Charite v Nemčiji odprla vprašanje, ali lahko z zdravljenjem ankilozirajočega spondilitisa preprečimo ne le bolečino in vnetja, ampak tudi radiografske spremembe, kot je nakazala raziskava MEASURE.
Prvi podporni program za revmatološke bolnike
Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.

Cunami biosimilarjev
Prvo podobno biološko zdravilo – biosimilar – iz skupine monoklonskih protiteles, ki ga je za trženje odobrila EMA, je bil zaviralec TNF-alfa infliksimab. Kasneje je na evropski trg prišlo še precejšnje število biosimilarjev, ki dopolnjujejo terapevtske možnosti tudi zunaj področja kroničnih vnetnih bolezni. Dinamika razvoja biosimilarjev nekako sledi vzorcu razvoja originalnih protivnetnih bioloških zdravil, vse bolj pa so pod drobnogledom terapevtska monoklonska protitelesa za onkološko zdravljenje.
Tocilizumab pri zdravljenju gigantoceličnega arteritisa
Na kongresu ACR (American College of Rheumatology), ki je bil decembra v San Diegu, so bili predstavljeni prvi rezultati raziskave GiACTA faze III. Pokazala je večjo učinkovitost tocilizumaba v primerjavi s steroidi pri vzdrževanju remisije pri bolnikih z gigantoceličnim arteritisom (GCA). Dvojno slepa, randomizirana in s placebom kontrolirana raziskava je zajela 251 bolnikov.

Mobilne aplikacije za enostavnejše ugotavljanje spondiloartritisa
Po starih merilih je potrjevanje spondiloartritisa lahko trajalo tudi do 10 let. Čakanje je pomenilo zakostenitve in zmanjšano gibljivost. Zato so merila za napotitev k revmatologu danes poenostavljena. Pri tem pa so zdravniku lahko v pomoč tudi nova orodja na mobilnem telefonu.