Kardiologija

VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017

ACC 2017: Holesterol – nižje je bolje

Na ameriškem kardiološkem kongresu ACC so predstavili rezultate študije FOURIER. Zdravljenje z evolokumabom za 15 odstotkov zmanjša tveganje za srčno in možgansko kap, hospitalizacijo zaradi nestabilne angine pektoris, koronarno revaskularizacijo ali smrt zaradi SŽ dogodkov.

20. 6. 2017
ADIT 2017

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Je res že čas, da ARNI pridejo v prvo linijo?

Na kongresu ESC o srčnem popuščanju so odprli tudi razpravo o tem, ali bi zdravilo sakubitril/valsartan lahko postalo zdravilo prve linije v zdravljenju srčnega popuščanja.

20. 6. 2017
Intervju

Kaj povedati bolniku z atrijsko fibrilacijo?

27. 3. 2017
SLOVENSKA STROKA

Slaba zastopanost starejših in žensk v kliničnih študijah

V randomiziranih raziskavah učinkovitosti zdravljenja srčno-žilnih bolezni je med udeleženci kljub priporočilom v smernicah še vedno premalo žensk in starejših, opozarja prispevek v International Journal of Cardiology, pri katerem je sodeloval tudi prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., z Medicinske fakultete v Ljubljani.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Pomen diastoličnega in sistoličnega krvnega tlaka pri različnih rasah

Bolezni srca in ožilja, možganska kap ter kronična ledvična bolezen niso več nobena redkost tudi pri osebah, mlajših od 50 let. Pri tej populaciji je hipertenzije čedalje več, zato je dobro poznati tveganja, ki so za belce večja predvsem takrat, ko je zvišan diastolični krvni tlak. V reviji JAMA so pred kratkim objavili raziskavo, v kateri so ugotovili, da je pri mlajših odraslih pripadnikih črne rase morda pomembnejši sistolični tlak.

21. 3. 2017
Intervju: prof. dr. Cristoph Maack

Breme srčnega popuščanja

Srčno popuščanje je najpogostejši vzrok za hospitalizacijo v večini evropskih in drugih zahodnih držav, zato zadnje čase veliko slišimo o bremenu te bolezni za bolnike in zdravstveni sistem. O izzivih zdravljenja, preprečevanja zgodnjih rehospitalizacij in priložnostih za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov smo se na 10. srečanju članov Srčnega kluba pogovarjali s prof. dr. Christophom Maackom, dr. med., kardiologom s homburške univerzitetne klinike.

21. 3. 2017

Novi igralci v srčnem (ne)popuščanju

V zdravljenju srčnega popuščanja smo po dveh desetletjih morda prišli do nove prelomnice, ki lahko pomembno izboljša življenje bolnikov. Na letošnji Uporabni kardiologiji smo izvedeli za dobre izkušnje, ki jih imamo z za zdaj edinim zdravilom iz skupine ARNI v Sloveniji.

21. 3. 2017

Koristnost zaviralcev PCSK9

Dodatno zniževanje ravni LDL-holesterola z evolokumabom pomembno zmanjša tveganje za srčno-žilne dogodke pri bolnikih z jasno klinično sliko aterosklerotične srčno-žilne bolezni. To je po prvih informacijah pokazala študija FOURIER, katere natančnejši rezultati bodo objavljeni na letošnjem kongresu ACC.

20. 3. 2017
Algoritem

Ukrepi pri bolnikih, zdravljenih z dabigatranom, ob krvavitvi in nujnih kirurških/invazivnih posegih

15. 12. 2016
VELIKI 4 - JAMA

Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji

Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Življenjski slog, genetika in koronarna bolezen

Stopnja tveganja za koronarno bolezen je povezana z dedno nagnjenostjo, pa tudi z dejavniki, ki izhajajo iz življenjskega sloga. V raziskavi, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so ugotovili, da pri osebah z visoko stopnjo dedne nagnjenosti ustrezen življenjski slog lahko prinese okoli 50 odstotkov manjše tveganje za koronarno bolezen.

12. 12. 2016

Iz jeter prihaja glavni sovražnik žil

V procesu uravnavanja ravni holesterola v krvi imajo jetra najpomembnejšo vlogo. V njih se holesterol tvori in izloča. Čeprav je ta v telesu nepogrešljiv in v prehrani v zmernih količinah ni nevaren, za prim. Matijo Cevca, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana ni nobenega dvoma, da so njegove povišane vrednosti v krvi škodljive. »Vse več je dokazov, da ni le dejavnik tveganja, ampak celo vzročni dejavnik ateroskleroze.«

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zaviralci protonske črpalke in možganska kap

Zaviralce protonske črpalke je nova danska opazovalna raziskava povezala s tveganjem za ishemično možgansko kap. Predstavili so jo na letošnjih znanstvenih srečanjih Ameriškega združenja za srce (AHA). Tveganje v odvisnosti od odmerkov se je pojavilo pri vseh štirih zaviralcih protonske črpalke.

9. 12. 2016
Intervju

Menopavza in srčno-žilna tveganja

15. 11. 2016

ESC 2016: Znižane ciljne vrednosti holesterola v smernicah

Evropsko kardiološko združenje je letos spremenilo smernice za obravnavo bolnikov z dislipidemijami. Nekoliko so se spremenile ciljne vrednosti holesterola LDL, in sicer na manj od 1,8 pri osebah z zelo velikim tveganjem in manj od 2,6 mmol/l pri osebah z velikim tveganjem.

16. 10. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Natriuretični peptidi kot kazalnik tveganja za srčno popuščanje

Obširna metaanaliza v reviji The Lancet kaže, da bi presejalno merjenje koncentracije ene izmed molekul natriuretičnega peptida BNP morda lahko izboljšalo odkrivanje oseb z večjim tveganjem za srčno popuščanje. Dodati velja, da je metaanaliza zajela podatke posameznikov (ne agregirane podatke, kot je pri metaanalizah pogosto), kar povečuje njeno povednost.

13. 10. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Liraglutid in srčno-žilni izidi pri sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen tipa 2 je povezana z velikim tveganjem za srčno-žilne, mikrovaskularne in druge zaplete. Zato so spodbudni izsledki raziskave LEADER, ki kažejo, da agonist receptorjev GLP-1 liraglutid zmanjšuje srčno žilno ogroženost sladkornih bolnikov tipa 2. Prispevek o tem je objavila revija New England Journal of Medicine (NEJM).

13. 10. 2016
NA KRATKO

Dodatno potrjeni učinkovitost in varnost rivaroksabana

Na letnem kongresu Evropskega društva za srčno aritmijo so predstavili tudi rezultate študije REVISIT-US (gre za retrospektivne analize podatkov), ki potrjujejo pozitivno razmerje med koristmi in tveganji za zdravilo rivaroksaban (Xarelta) pri bolnikih z nevalvularno AF.

8. 7. 2016
8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.