Kardiologija

VELIKI 4 - JAMA

Nosečnostna sladkorna bolezen in dolgoročna srčno-žilna ogroženost

Ženske, ki med nosečnostjo zbolijo za sladkorno boleznijo, imajo pozneje v življenju nekoliko povečano tveganje za srčno-žilne dogodke, a z zdravim načinom življenja lahko to tveganje zmanjšajo, kažejo izsledki obsežne raziskave, objavljeni v reviji JAMA.

29. 6. 2018

Tehnologija in zmanjševanje telesne teže

Z vprašanjem, ali nosljiva tehnologija pripomore k učinkovitosti ukrepov za zmanjševanje telesne teže tudi na dolgi r ok, so se ukvarjali avtorji ameriške študije IDEA (Innovative Approaches to Diet, Exercise and Activity), ki je bila objavljena v reviji JAMA. Odgovor je negativen.

29. 6. 2018
VELIKI 4 - BMJ

Pomen pregledovanja stopal na dializnem zdravljenju

Sladkorni bolniki imajo večje tveganje za razjede stopal, kar lahko pripelje do amputacij. V ugledni reviji BMJ so letos objavili izsledke raziskave, v kateri so se posvetili učinkom pregledovanja stopal sladkornih bolnikov na dializnem zdravljenju. Izvedla jo je doc. dr. Andreja Marn, dr. med., s sodelavci.

29. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Zdravila pri sočasni pljučni in kardiološki prizadetosti

Pri bolnikih s KOPB se pogosto sočasno pojavljajo akutni koronarni sindrom, srčno popuščanje in hipertenzija. Strah pred predpisovanjem kardioloških zdravil tem bolnikom je odveč, je opozoril Marko Gričar, dr. med.

20. 6. 2018
SRCE IN DIABETES 2018

Ni vseeno, kako in s čim zdravimo

Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.

20. 6. 2018
NA KRATKO

Izgorelost med zdravniki

V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Vpliv empagliflozina na srčno popuščanje in telesno zmogljivost

Podjetje Boehringer Ingelheim je za strokovno javnost sporočilo, da bodo začeli izvajati program kliničnih študij EMPERIAL, v katerih bodo ocenili učinke empagliflozina na simptome srčnega popuščanja in telesno zmogljivost pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Paradoks debelosti pod vprašajem

Nova populacijska raziskava, ki so jo konec februarja objavili v spletni različici revije JAMA Cardiology, postavlja pod vprašaj tako imenovani paradoks debelosti pri bolnikih z boleznijo srca

21. 3. 2018
SLOVENSKA STROKA

Strategija revaskularizacije bolnikov s kardiogenim šokom po MI

Na KO za intenzivno interno medicino UKC v Ljubljani smo sodelovali v raziskavi, kako pristopiti k revaskularizaciji bolnika z miokardnim infarktom in večžilno koronarno boleznijo, ki se zaplete s kardiogenim šokom. Objavljena je bila v New England Journal of Medicine.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Gripa poveča tveganje za srčni infarkt

Dobro nadzorovana opazovalna raziskava, ki je bila objavljena v reviji NEJM, je pokazala, da je ob okužbi z virusom gripe pojavnost srčnega infarkta šestkrat večja kot običajno.

21. 3. 2018
VELIKI 4 - Circulation

Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB

Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.

21. 3. 2018

Brez povečanega tveganja za amputacije

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).

21. 3. 2018
SMERNICE ADA 2018

Novi algoritem zdravljenja

Letos je največ prahu dvignil novi algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po metforminu deli na dva kraka glede na prisotnost SŽ-bolezni. V prihodnje se bodo smernice ADA posodabljale sproti.

21. 3. 2018

Kaj smo se naučili o diabetesu?

S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
SINDROM IZGORELOSTI

Ne prezrimo alarmov

Začne se z izčrpanostjo, a ko smo kljub njej še naprej ujeti v nezdrave vzorce delovanja, nas ti pripeljejo do izgorelosti. Ko dokončno omagamo, lahko pot iz sindroma izgorelosti traja več kot dve leti in marsikdo je ne zmore brez pomoči.

21. 3. 2018
UPORABNA KARDIOLOGIJA 2018

Kaj je novega v antikoagulacijskem zdravljenju?

Antikoagulacijsko zdravljenje se je močno spremenilo po prihodu novih antikoagulacijskih zdravil dabigatran, rivaroksaban, apiksaban in edoksaban. Od takrat je kar težko slediti vsem novim podatkom raziskav, pravi Marko Miklič, dr. med., z UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
Uporabna kardiologija 2018

Venska trombembolija in polifarmakoterapija

Verjetnost za pojav venske trombembolije (VTE) je večja, če preventivna terapija za njeno preprečevanje ni v skladu s smernicami. S povečanim tveganjem za VTE pa je povezana tudi polifarmakoterapija, je rezultate raziskave, ki so jo izvedli v Splošni bolnišnici Murska Sobota, predstavila asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm.

21. 3. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
Intervju

Uvajanje ambulantne kardiološke rehabilitacije v Sloveniji

20. 12. 2017
VELIKI 4

Spolna dejavnost zelo redko povzroči nenadni zastoj srca

Podatki iz ZDA kažejo, da spolna dejavnost le redko sproži nenadni zastoj srca, tako v splošni populaciji kot tudi pri srčnih bolnikih. Omenjeni izsledki so bili predstavljeni na letošnjem kongresu Ameriškega združenja za srce (AHA), hkrati pa so bili objavljeni v reviji Journal of the American College of Cardiology.

12. 12. 2017
8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Plod je pacient sam zase in ima svoje pravice

23. 6. 2025

Kaj, če je v kašlju kri?

23. 6. 2025

Gledati moramo gozd, ne posameznega drevesa

8. 7. 2025

Hiperbarična kisikova terapija: nova obetavna pot do mladosti?

8. 7. 2025

Poletna lahkotnost

8. 7. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.
';