Gastroenterologija

Biološka zdravila in kirurški posegi – ni jasnih in enotnih pravil

Prekinitev zdravljenja z biološkimi zdravili (zaviralci TNF-alfa) pred kirurškim posegom kljub nekaterim priporočilom ni vedno mogoča, nam je povedal asist. mag. David Drobne, dr. med., s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

26. 2. 2016

Nezdravljena Crohnova vodi v irreverzibilne poškodbe prebavne cevi

»Zgodnje odkrivanje kronične vnetne črevesne bolezni, predvsem Crohnove bolezni, je ključno za uspešno nadaljnje zdravljenje,« poudarja David Drobne, dr. med., specialist gastroenterologije s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo na UKC v Ljubljani.

22. 4. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Folfoxiri izboljša izide pri metastatskem raku debelega črevesa in danke

Pravočasna prepoznava in začetek zdravljenja ostajata v boju s kolorektalnim rakom na prvem mestu. A marsikdaj se bolniki ne odzovejo na uvodno terapijo in bolezen napreduje. Oblikovanje uspešnih shem za zdravljenje napredovale bolezni tako ostaja zapleten vozel, ki so ga poskušali razvozlati raziskovalci študije TRIBE.

28. 12. 2014

Probiotiki kot preventiva na poplavljenih območjih

Zdravstvene ustanove po katastrofalnih poplavah na Balkanu prebivalcem svetujejo preventivno uporabo probiotikov, da preprečijo ali omilijo nalezljive črevesne bolezni. Ukrep je ustrezen.

1. 6. 2014
VELIKI 4 - JAMA

Uživanje zdravil proti zgagi in ulkusom povezano s pomanjkanjem vitamina B12

Dolgotrajno zdravljenje z nekaterimi zdravili na recept proti zgagi in ulkusom je povezano z večjim tveganjem za pomanjkanje vitamina B12, poročajo raziskovalci v reviji ameriškega medicinskega združenja JAMA.

14. 3. 2014
BIOLOŠKA ZDRAVILA

Jasna merila izboljšujejo dostopnost dragih zdravil

Dostopnost dragih bioloških zdravil v Sloveniji omogočajo predvsem jasna merila ter dober sistem nadzora pri predpisovanju in zdravljenju, piše doc. dr. Iztok Holc, dr. med., specialist interne medicine, predstojnik oddelka za revmatologijo na Kliniki za interno medicino UKC Maribor.

14. 3. 2014
BIOLOŠKA ZDRAVILA

Podobnost da, zamenljivost ne

Kljub nekaterim strokovnim dilemam o učinkovitosti in varnosti podobnih bioloških zdravil, ta prihajajo na trg v vedno večjem številu. Zdravniki, s katerimi smo se pogovarjali, so si enotni: o zamenljivosti ne moremo govoriti, uporabljali jih bodo pri novih bolnikih. Na drugi strani predstavnik EMA, Christian Schneider, zatrjuje, da ni razlogov za dvom o tako imenovanih biosimilarjih.

14. 3. 2014
4 5 6 7

Aktualni e-novičnik

Vsak dan primanjkuje 300 zdravil

26. 11. 2024

Novosti letošnjega programa cepljenja

22. 10. 2024

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

22. 10. 2024

Migrena postaja vse bolj obvladljiva

22. 10. 2024

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.