Vestibularne vaje so nujne za čim hitrejšo povrnitev ravnotežja
Vestibularne vaje, kar dokazujejo tudi znanstvena dognanja in izkušnje pri delu z bolniki, najbolj pripomorejo bodisi k povrnitvi ravnotežja bodisi k njegovemu ohranjanju. Tudi tisti, ki nimajo težav na tem področju, z vajami (to so lahko tudi joga, pilates ali tai-či) krepijo ravnotežje.
Vrtoglavica in zdravila
Pri motnjah ravnotežja se priporoča čim prejšnji začetek zdravljenja z antivertiginoznimi zdravili. Kot poudarja asist. dr. Alenka Kravos, dr. med. z UKC Maribor, je ob terapiji okrevanje precej hitrejše. Za obvladovanje simptomov motenj ravnotežja imamo v Sloveniji več zdravil.
Vzpostavili bodo sistem psihološke pomoči obolelim za rakom
Onkološki inštitut bo prihodnje leto začel v osrednji Sloveniji pilotno študijo, v sklopu katere bodo na primarni ravni vzpostavili sistem psihološke pomoči obolelim za rakom – najprej za bolnice z rakom dojk in za otroke, so povedali ob 80. obletnici delovanja inštituta.


Slovenija vztrajno na poti k izkoreninjenju hepatitisa C
V Sloveniji so deležniki na področju prepoznavanja in zdravljenja bolnikov s hepatitisom C, akutnim ali kroničnim vnetjem jeter, ki ga povzroča virus hepatitisa C (VHC), odločeni, da to bolezen do leta 2030 izkoreninijo. Cepiva proti tej bolezni sicer ni, je pa na voljo zelo učinkovito zdravilo, ki praktično nima stranskih učinkov.
Načeta je zadnja obrambna linija
Študija Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je ocenila breme zaradi petih vrst okužb, ki jih povzročajo bakterije, odporne proti antibiotikom, za javno zdravje v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru (EU/EEA). Avtorji ocenjujejo, da je zaradi okužb z bakterijami, odpornimi proti antibiotikom, leta 2015 umrlo 33.000 ljudi, zaradi slabega zdravja je bilo izgubljenih 874.541 let življenja (DALY).

Na endokrinološkem kongresu tudi o genetskem zdravljenju
Med glavnimi temami 6. slovenskega endokrinološkega kongresa na Bledu je prof. dr. Tomaž Kocjan, dr. med., med vsebinskimi vrhunci v ospredje postavil zdravljenje osteoporoze, prispevek modernih tehnologij k urejanju in zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 in pa genetsko terapijo za na kromosom X vezano adrenolevkodistrofijo.
Srčno-žilni premik v obravnavi sladkorne bolezni
Ameriški kolegij za kardiologijo (ACC) je v svojem novem strokovnem konsenzu o poteh odločanja, podobno kot nedavno v skupnem konsenzu tudi ameriško in evropsko diabetološko združenje (ADA/EASD), priporočil usmerjeno obravnavo srčno-žilne bolezni pri sladkorni bolezni tipa 2, vključno z razmislekom o zdravljenju, ki dokazano zmanjšuje srčno-žilno tveganje.

Bolnik toži o bolečini, zdravnik pa sprememb ne vidi
Raziskava v okviru projekta EMAS (Evropski zemljevid ankilozirajočega spondilitisa) je pokazala, da ima 58 % slovenskih bolnikov, vključenih v raziskavo, aktivno bolezen (indeks BASDAI nad 4). Povprečna vrednost indeksa pri slovenskih bolnikih je 4,4.

O zgodnjem zdravljenju multiple skleroze
V novembru so priredili strokovno srečanje z naslovom Z zaupanjem v prihodnost, namen katerega je bilo ozaveščanje o pomenu zgodnjega zdravljenja bolnikov z multiplo sklerozo in predstavitev novega zdravila okrelizumab (Ocrevus), ki bo po besedah direktorja farmacevtske družbe Roche Ezata Azema v kratkem na voljo tudi slovenskim bolnikom.
Prihaja vprašalnik o dejavnikih tveganja za okužbo s HCV
Do letošnjega decembra so v ambulanti za anonimno in brezplačno testiranje na infekcijski kliniki odkrili 19 posameznikov, okuženih z virusom hepatitisa C (HCV). Da bi odkrili in začeli zdraviti še preostalih 3.000 Slovencev, ki naj bi bili okuženi s HCV, pa tega ne vedo, pripravljajo tudi vprašalnik o dejavnikih tveganja, ki ga bodo dobile referenčne ambulante.
Kakšno podporo potrebuje zdravnik, če pacient naredi samomor
Študije kažejo, da večina ljudi, preden naredijo samomor, obišče družinskega zdravnika, to pa pozneje zdravniku lahko zbuja občutke krivde, sramu in povzroča njegovo stisko. O podpori, ki jo tedaj potrebuje zdravnik, ni dovolj znanja, je ugotovila raziskava Marte Treven, dr. med., dr. Onje Tekavčič Grad in Danice Rotar Pavlič, dr. med., objavljena v European Journal of General Practice.
Tveganje za resne neželene učinke ob zdravljenju z zaviralci SGLT
Zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 z zaviralci natrijevih glukoznih koprenašalcev 2 (SGLT2) je v primerjavi z uporabo agonistov receptorja za glukagonu podobni peptid 1 (GLP-1) povezano z dvakrat večjim tveganjem za amputacijo spodnje okončine in diabetično ketoacidozo, je pokazala velika kohortna raziskava, objavljena v reviji British Medical Journal.
Boljša aerobna zmogljivost je povezana z manjšo umrljivostjo
Velika retrospektivna raziskava, nedavno objavljena v spletni reviji JAMA Network Open, je potrdila, da je boljša aerobna zmogljivost povezana z manjšo umrljivostjo zaradi vseh vzrokov, ta povezava pa velja tudi pri ekstremno dobri zmogljivosti.

Oralno zdravje ima lahko pomembno vlogo pri preprečevanju raka
Zdi se, da imajo bakterije, ki povzročajo periodontitis in bolezni obzobnih tkiv, nadvse pomembno vlogo tudi pri začetku nastanka karcinoma želodca in malignoma trebušne slinavke, so v zadnjih raziskavah odkrili raziskovalci z Univerze v Helsinkih in Karolinskega inštituta iz Švedske ter raziskovalna skupina z Univerzitetnega kolidža za zobozdravstvo v New Yorku.
Nove smernice zdravljenja arterijske hipertenzije
Konec novembra so bile sprejete nove slovenske smernice zdravljenja arterijske hipertenzije. Te spodbujajo fiksne kombinacije zdravil in doseganje nižjih ciljnih vrednosti krvnega tlaka, saj se tako zmanjšuje pojavnost srčno-žilnih dogodkov, je pojasnila dr. Jana Brguljan Hitij, dr. med.


Novi mejnik v zdravljenju luskavice
Z novimi zdravili osem do devet od desetih bolnikov doseže 90-odstotno izboljšanje luskavice in zdi se, da lahko pri nekaterih odgovor traja leta, nam je povedal prof. dr. Kristian Reich, dr. med., z Univerzitetne klinike Hamburg Eppendorf v Nemčiji. Zdaj je glavno vprašanje, kateri bolniki so to.