Zdravje zob pri 12-letni mladini v Sloveniji (1987–2013)
Prof. dr. Vito Vrbič, dr. dent. med. s Stomatološke klinike v UKC Ljubljana, je v letih med 1987 in 2013 izvedel šest raziskav, v katerih je zbral podatke o stanju zobnega kariesa pri 12-letnikih. Namen raziskav je bila pridobitev ustreznih podatkov o zobnem zdravju 12-letnikov v Sloveniji.
Stanje zob in obzobnih tkiv pri bolnikih s parkinsonovo boleznijo
Na Centru za ustne bolezni in parodontologijo Stomatološke klinike ter v Kliničnem oddelku za bolezni živčevja Nevrološke klinike v Ljubljani so opravili raziskavo, katere namen je bil preveriti hipotezo, da imajo bolniki s Parkinsonovo boleznijo (PB) slabše stanje zob in obzobnih tkiv kot zdravi preiskovanci.
Genotipska karakterizacija sevov Aggregatibacter actinomycetemcomitans
Na Katedri za ustne bolezni in parodontologijo Medicinske fakultete v Ljubljani so raziskovalci v sodelovanju s Katedro za biokemijo na Biotehniški fakulteti opravili presečno raziskavo, katere namen je bil ugotoviti, kako pogosto Aggregatibacter actinomycetemcomitans naseljuje subgingivalni plak slovenskih bolnikov s kroničnim parodontitisom.
Ponavljajoči se aftozni stomatitis
Ponavljajoče se aftozne ulceracije so običajno boleče ranice, ki se lahko pojavljajo kjerkoli na ustni sluznici. Čeprav je njihova prevalenca zelo velika, saj sodijo med najpogostejša obolenja ustne sluznice in za njimi trpi skoraj vsak peti človek, ostajajo vzroki za njihov nastanek še vedno nepojasnjeni.
Obolevnost za kariesom stalnih zob pri otrocih z vnetjem zobne pulpe mlečnih zob
Raziskava avtorjev Leban T. in Pavlič A., objavljena v Zobozdravstvenem vestniku, je pokazala povezavo med obolevnostjo za kariesom stalnih zob in vnetjem zobne pulpe mlečnih zob pri otrocih.
Rezultati konservativnega zdravljenja po zlomu sklepnega odrastka spodnje čeljustnice pri otrocih
Na Kliničnem oddelku za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC v Ljubljani so opravili retrospektivno raziskavo, katere namen je bil oceniti klinično in rentgenološko stanje po konservativnem zdravljenju zloma sklepnega odrastka v otroštvu.
Zobna pulpa in sluznica dlesni sta oživčeni z morfološko in nevrokemično različnima skupinama nociceptorjev
Raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani so opravili raziskavo, katere namen je bil ugotoviti razlike v oživčenju zobne pulpe in sluznice dlesni. Poznavanje teh razlik bi lahko vodilo v boljši pristop k lajšanju bolečine.
Subgingivalna mikro flora pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1
Raziskava asist. dr. Roka Schare, dr. dent. med., asist. Eve Skalerič, dr. dent. med., in prof. dr. Katje Seme, dr. med., objavljena v Zobozdravstvenem vestniku, je pokazala, da je sladkorna bolezen povezana s povečanjem deleža paradontopatogenih bakterij v subgingivalni mikroflori in s tem s poslabšanjem stanja obzobnih tkiv. Slabše stanje obzobnih tkiv pa se kaže s poslabšanjem sladkorne bolezni.
Je endodontski poseg medvedja usluga z dobrim namenom?
Namen endodontskega posega samega je načeloma zelo plemenit. Zobozdravniki se po vseh svojih močeh potrudimo, da bi pacient lahko obdržal zob, ki je zaradi poškodbe, progresivnega kariesa ali zaradi parodontalne bolezni izgubil vitalnost.