Diabetologija in endokrinologija

Intervju

Redke bolezni: Cushingov sindrom

29. 1. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
AHA 2017

Nižja meja za arterijsko hipertenzijo

Po novih ameriških smernicah (AHA in ACC 2017) za obravnavo bolnikov z visokim krvnim tlakom govorimo o arterijski hipertenziji, če je krvni tlak enak ali višji od 130/80 milimetrov živega srebra.

12. 12. 2017
SREČANJE ZES

Drugi tir v boju z diabetesom

Na jesenskem srečanju endokrinološke sekcije so med drugim govorili o tem, kaj vse ponuja drugi tir zdravljenja sladkorne bolezni po metforminu, ki letos zaznamuje 60-letnico uporabe. Posamezne skupine zdravil so predstavili zdravniki z UKC Ljubljana: doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., asist. mag. Simona Ferjan, dr. med., dr. Mojca Lunder, dr. med., in prim. dr. Matjaž Vrtovec, dr. med.

12. 12. 2017

Akromegalija in nosečnost

Ženske z akromegalijo danes večinoma zanosijo po kirurškem zdravljenju oziroma takrat, ko so že v postopku farmakološke obravnave, občasno pa to endokrinološko motnjo odkrijejo šele v nosečnosti. Zanimivo je, da lahko v takšnih primerih nosečnost pri posameznicah celo izboljša hormonsko pa tudi klinično sliko akromegalije.

28. 11. 2017

Pomembnejši zdravstveni zapleti pri akromegaliji

V obsežnih retrospektivnih analizah so bolezni hipofize, ki jih spremlja kronično povečano izločanje rastnega hormona (GH) in inzulinu podobnega rastnega faktorja 1 (IGF-1), pokazale pomemben vpliv na življenjsko dobo bolnikov z akromegalijo. V primerjavi s splošno populacijo je življenjska doba oseb z akromegalijo v povprečju 10 let krajša, standardizirana stopnja umrljivosti zaradi srčno-žilnih, presnovnih, cerebrovaskularnih in respiratornih bolezni pa je pri njih vsaj podvojena.

28. 11. 2017
Intervju

Redke bolezni: Akromegalija

27. 11. 2017

Zunajjetrni zapleti okužbe s HCV

Vse bolj se začenjamo zavedati, da je okužba s HCV povezana tudi s številnimi zapleti zunaj jeter. Ocenjujejo, da ima te tako imenovane zunajjetrne manifestacije okoli 74 odstotkov bolnikov z okužbo s HCV.

24. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Najboljše možnosti nadaljevalnega zdravljenja osteoporoze

Pri ženskah s hudo pomenopavzno osteoporozo po koncu zdravljenja s teriparatidom se je v izboljšanju mineralne kostne gostote denosumab izkazal kot učinkovitejši od bisfosfonatov. Retrospektivno analizo izr. prof. dr. Tomaža Kocjana, dr. med., z UKC Ljubljana in kolegov so predstavili na letošnjem Evropskem endokrinološkem kongresu.

15. 10. 2017
EASD 2017

Kognitivna terapija neučinkovita pri vzdrževanju izgubljene teže

Pri bolnikih z debelostjo in brez sladkorne bolezni so raziskave potrdile uspešnost kognitivne terapije pri preprečevanju povečanja teže po uspešnem hujšanju. Raziskava, predstavljena na kongresu evropskega združenja za diabetes EASD, pa kaže, da pri sladkornih bolnikih ni enako.

15. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Telesna vadba pri bolezenski debelosti

V raziskavi UKC Ljubljana in Fakultete za šport so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za bolnike z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017
SRCE IN DIABETES

Sladkorni bolezni vlada Kronos

20. 6. 2017
ADIT 2017

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil.

20. 6. 2017

Spet je čas za nove smernice ADA

Ameriško diabetološko združenje (ADA) je edina svetovna diabetološka organizacija, ki vsako leto, in to že 1. januarja, izda osvežene smernice za obravnavo sladkorne bolezni. Kaj je novega letos?

20. 3. 2017

Pri sladkorni bolezni ne zanemarimo vprašanja spolnosti

»Sladkorna bolezen se vplete v vse vidike življenja, tudi v spolnost, čeprav se tej temi neupravičeno pogosto izognemo,« pravi dr. Karin Kanc, dr. med. Letošnji DiaMind aprila bo zato posvečen ravno tej temi.

20. 3. 2017

Izšle so slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

Nove slovenske smernice bodo v pomoč zdravstvenim timom po vsej Sloveniji pri zagotavljanju stabilne, kakovostne oskrbe bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

12. 12. 2016

5 LET IN NAJODMEVNEJŠIH 5

Po petih letih ustvarjanja revije pHARMONIA smo se ozrli po temah, ki so v njej najbolj odmevale: terapevtske skupine zdravil, nova antikoagulacijska zdravila, revolucija v zdravljenju hepatitisa C, EMPA-REG OUTCOME in imunoterapija.

8. 12. 2016

Debelost ogroža tudi ledvice

Že več kot dva bilijona prebivalcev na svetu je debelih ali ima preveliko telesno težo. Debelost povezujemo večinoma s srčno-žilnimi boleznimi, morda tudi z zamaščenostjo jeter in karcinomi, manj pa se zavedamo vpliva debelosti na okvaro ledvic, piše doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Odobrena prva umetna slinavka

Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila prvo umetno slinavko – napravo z zaprto zanko, ki avtomatično nadzoruje raven glukoze v krvi in dovaja odmerke inzulina. Namenjena je bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 1, starim več kot 14 let.

12. 10. 2016
6 7 8 9 10 11

Aktualni e-novičnik

Bo vse to čez eno leto še res?

24. 4. 2024

Od VIP-genov do personaliziranega zdravljenja

27. 3. 2024

Dobrodošla novost za bolnike z migreno

27. 3. 2024

Olimpijskih iger se zaveš, ko je že vsega konec

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.