oktober 2019

KLINIČNA POT

Klinična pot bolnika s srčnim popuščanjem

21. 10. 2019
PREGLEDNICA

Koledar cepljenja otrok

21. 10. 2019
PREGLEDNICA

Cepljenje odraslih

Povzeto po navodilih za izvajanje programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2019.

21. 10. 2019

Svetovni prvaki v odkrivanju družinske hiperholesterolemije

Slovenija je edina država na svetu, ki izvaja populacijsko presejanje na družinsko hiperholesterolemijo (DH), tako da to najpogostejšo presnovno motnjo uspešno odkrivamo že pri petletnikih. Doc. dr. Urh Grošelj, dr. med., opozarja na še en pomemben »stranski učinek« tovrstnega presejanja ...

21. 10. 2019
DIAGNOZA

Polifarmakoterapija: Preveč dobrega škoduje

Zdravnik družinske medicine ima v povprečju skoraj 500 pacientov, ki prejemajo več kot pet učinkovin. Kdaj je čas, da njihovo farmakoterapijo ponovno vzamemo pod drobnogled in kako, svetuje dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

20. 10. 2019
ESMO 2019

Za odkrivanje mutacij ALK namesto biopsije krvni test

Nedavni kongres Evropskega združenja za onkologijo (ESMO) je postregel z vrsto obetavnih rezultatov različnih študij, med drugim tudi z raziskavo, ki je potrdila klinično uporabnost krvnega testa za pomoč pri izbiri tarčnega zdravljenja za določene bolnike z napredovalim rakom pljuč.

20. 10. 2019

Presejanje raka pljuč kmalu v redni klinični praksi?

Presejanje raka pljuč je bilo na nedavnem svetovnem kongresu o pljučnem raku ena najbolj vročih tem. Metoda presejanja – nizkoodmerni CT prsnih organov enkrat na leto – ni več vprašanje, meni mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana, težava pa je določanje, kdo je ogrožena populacija.

20. 10. 2019
ERS 2019

Vpliv onesnaževalcev na dihala vse bolj pod drobnogledom

Letošnji mednarodni kongres ERS je spet kar nekaj pozornosti namenil vplivu onesnaževalcev na dihala. Izkazalo se je, da so delci PM10, dušikov dioksid (NO2) in žveplov dioksid (SO2) v onesnaženem zraku skupaj povezani S tveganjem za smrt pri dojenčki območji. A to niso edini onesnaževalci, ki nas lahko skrbijo.

20. 10. 2019
EASD 2019

Pomen zaviralcev SGLT2 zunaj ustaljene rabe

Na letošnjem srečanju EASD se je veliko govorilo o zaviralcih SGLT2-kanalčkov, predvsem zunaj najbolj ustaljene uporabe,torej o njihovi uporabi pri zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 pa pri zdravljenju srčnega popuščanja tudi pri tistih brez sladkorne bolezni.

20. 10. 2019

Kardiologov pogled na sodelovanje z diabetologi in družinskimi zdravniki

Nova zdravila zapolnjujejo vrzel med sladkorno boleznijo kot metaboličnim fenomenom in njenimi zapleti, zlasti makrovaskularnimi, ki so poglavitni vzrok smrti bolnikov s sladkorno boleznijo. Tako učinke sodobnih zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 komentira dr. Dragan Kovačič, dr. med., iz SB Celje.

20. 10. 2019

Gripa pomeni tveganje za srčno popuščanje

Gripa je pomembno tveganje za nastanek tako akutnega srčnega popuščanja kot za akutno poslabšanje že znanega kroničnega srčnega popuščanja, poudarja dr. Gregor Poglajen, dr. med., spec. kardiologije, z UKC Ljubljana.

20. 10. 2019

Srčni infarkt pri ženskah ni vedno pravočasno prepoznan

Pri ženskah srčnega infarkta pogosto še vedno ne prepoznamo dovolj zgodaj, poudarja kardiologinja dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med. Eden od razlogov je v tem, da ženske velikokrat zanikajo lastne težave, po drugi strani pa je simptomatika lahko nekoliko drugačna kot pri moških.

20. 10. 2019

Sveže skupne smernice

Ob letošnjem kongresu ESC sta evropsko kardiološko in diabetološko združenje skupaj izdali smernice o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo in prediabetesom. Smernice opredeljujejo nov način ocenjevanja srčno-žilnega tveganja pri tej skupini bolnikov in v nekaterih primerih izrivajo metformin iz prve linije.

20. 10. 2019
BRMS 2019

Od genov do srca

Pod srčnim popuščanjem se skriva raznolika skupina bolnikov, ki jih ne opredeljuje le ohranjen ali neohranjen iztisni delež. Nekatere odgovore bo v prihodnje morda dala genetika, že zdaj pa je genetsko testiranje in svetovanje možnost, ki jo tudi v kardiologiji vse več uporabljajo, je povedala doc. dr. Karin Writzl, dr. med., s Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko.

20. 10. 2019
Intervju: Špela Albreht, dr. med., raziskuje jame in ljudi

Spodaj je drug svet

Strokovna vodja ZD Logatec Špela Albreht pravi, da je trpežna tako kot vsi družinski zdravniki, ki poleg zdravstvenih bremen pogosto nosijo še del socialnega bremena svojih pacientov. Vas zanima, kje najde svoj mir?

19. 10. 2019
1 2 3

Aktualni e-novičnik

Zdravila brez recepta in prehranska dopolnila v menopavzi

27. 3. 2024

Presejalni program novorojencev se vnovič širi

6. 3. 2024

Diabetična retinopatija skozi vprašanja

25. 3. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Vrzeli v zdravljenju osteoporoze

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
Potrebujete pomoč?
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.