marec 2017

Vitamin D – neznani znanec

Vitamin D danes povezujejo s patogenezo številnih bolezni, od motenj, povezanih s homeostazo kalcija in fosforja, do avtoimunskih bolezni in raka. Vseh posledic pomanjkljive oskrbe z vitaminom D še ne poznamo.

20. 3. 2017

Kaj je posledica in kaj komorbidnost pri KOPB

Za stabilne bolnike s KOPB je kot nujen ukrep po smernicah priporočeno prenehanje kajenja, za bolnike v skupinah B, C in D pa tudi rehabilitacija. Vendar to v praksi redko vidimo. Vse prepogosto bolnike začnemo zdraviti farmakološko, kar je seveda prav, dejavnik fizične aktivnosti teh bolnikov pa ostane neupravičeno zanemarjen, pravi Jurij Šorli, dr. med., strokovni vodja Bolnišnice Topolšica.

20. 3. 2017

KOPB ni samo ena bolezen

Osvežene smernice GOLD prinašajo pomembno novost: zdravljenje KOPB je poslej bolj odvisno od fenotipa bolezni. O tem, kakšni so ti fenotipi, smo se pogovarjali z doc. dr. Sabino Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

20. 3. 2017

Triažni vprašalnik o motnjah dihanja med spanjem

V Sloveniji in Evropi je trend naraščanja napotitev na diagnostiko motenj dihanja v spanju, zato so čakalne dobe predolge. Zaradi lažje triaže so na Kliniki Golnik sestavili vprašalnik, ki ga bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in bo služil kot priloga napotnici.

20. 3. 2017
ASH 2016

Nova spoznanja za zdravljenje diseminiranega plazmocitoma

Ena pomembnejših novic z zadnjega letnega srečanja ameriškega hematološkega združenja ASH je, da dodatna konsolidacija s tandemsko presaditvijo ali kemoterapijo pri bolnikih, ki prejmejo vzdrževalno zdravljenje z lenalidomidom, ne izboljša preživetja brez napredovanja bolezni (PFS). Na kratko povzemamo nekaj zanimivejših novic z že 58. dogodka, ki je bil tokrat v San Diegu.

20. 3. 2017

Cunami biosimilarjev

Prvo podobno biološko zdravilo – biosimilar – iz skupine monoklonskih protiteles, ki ga je za trženje odobrila EMA, je bil zaviralec TNF-alfa infliksimab. Kasneje je na evropski trg prišlo še precejšnje število biosimilarjev, ki dopolnjujejo terapevtske možnosti tudi zunaj področja kroničnih vnetnih bolezni. Dinamika razvoja biosimilarjev nekako sledi vzorcu razvoja originalnih protivnetnih bioloških zdravil, vse bolj pa so pod drobnogledom terapevtska monoklonska protitelesa za onkološko zdravljenje.

20. 3. 2017

Biološka zdravila in preklopi v onkologiji

»Na onkološkem področju se bomo tudi kmalu srečali s podobnimi biološkimi zdravili ali biosimilarji. Ta zdravila so pomembna zaradi ugodnega finančnega vpliva, zaradi katerega se širi dostopnost tovrstnih zdravil, vendar smo ta trenutek tudi zdravniki pred določenimi dilemami, za katere enostavno še nimamo podatkov,« pravi izr. prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., predstojnica internistične onkologije na Onkološkem inštitutu v Ljubljani.

20. 3. 2017

Preklopi iz nemedicinskih razlogov tudi v Sloveniji

V UKC Ljubljana od začetka leta poteka zamenjava originalnega biološkega zdravila infliksimab z njegovim podobnim biološkim zdravilom. Razlog za preklop bolnikov je ekonomske narave.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Svit gre v peti presejalni krog

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, ki zajema prebivalce v starosti od 60 do 74 let, je letos začel že peti dvoletni presejalni krog. Po zaslugi programa se je že 17 tisoč ljudi izognilo morebitnemu nastanku raka zaradi dovolj zgodnjega odkritja in odstranitve predrakavih sprememb na debelem črevesu ali danki.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Zdravljenje nosečnic z imunosupresivi in okužbe

Tveganje za resno okužbo pri ameriških nosečnicah s kroničnimi imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi je približno enako, če so zdravljene s steroidi, drugimi nebiološkimi zdravili ali pa z zaviralci TNFα. Večje tveganje za okužbe se je v raziskavi, objavljeni v publikaciji BMJ, pokazalo le pri ženskah, zdravljenih z velikimi odmerki steroidov.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Novo zdravilo za zdravljenje kolorektalnega raka

Zdravilo Lonsurf (trifluridin/tipracil) se je uvrstilo na listo P100. Lahko se predpisuje za zdravljenje metastatskega raka debelega črevesa in danke pri bolnikih, ki so bili predhodno že zdravljeni z zdravili proti VEGF in zdravili proti EGFR (v primeru KRR z divjim tipom KRAS), in sicer na podlagi mnenja internista onkologa. ■ V. T.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Ameriška združenja bolnikov financirana od farmacije

Več kot 80 odstotkov ameriških združenj bolnikov prejema donacije farmacevtskih podjetij in proizvajalcev medicinske opreme. Pri številnih ta denar pomeni več kot polovico letnih prihodkov, pri 40 odstotkih društev pa predstavniki industrije sedijo tudi v upravnih odborih, kaže študija, objavljena v New England Journal of Medicine (NEJM). Raziskovalci so pregledali 104 največja neprofitna društva, ki so v letu 2014 v svojih bilancah prijavila po več kot 7,5 milijona dolarjev prihodkov.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Šola za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov in pršilnikov

Astma in KOPB sta najpogostejši kronični pljučni bolezni, obe pa najbolje zdravimo z uporabo vdihanih zdravil. Ker sta tako vdihovalnik kot pršilnik lahko tehnično zahtevni napravi za bolnika, strokovnjaki opozarjajo, da brez zadostnega učenja in preverjanja znanja bolnikov pri uporabi teh pripomočkov zdravilo ne doseže pljuč oziroma posledično nima učinka.

20. 3. 2017
NA KRATKO

Tocilizumab pri zdravljenju gigantoceličnega arteritisa

Na kongresu ACR (American College of Rheumatology), ki je bil decembra v San Diegu, so bili predstavljeni prvi rezultati raziskave GiACTA faze III. Pokazala je večjo učinkovitost tocilizumaba v primerjavi s steroidi pri vzdrževanju remisije pri bolnikih z gigantoceličnim arteritisom (GCA). Dvojno slepa, randomizirana in s placebom kontrolirana raziskava je zajela 251 bolnikov.

20. 3. 2017
Uvodnik

Strahovi pred podobnimi biološkimi zdravili se razblinjajo

V Sloveniji smo začeli s prvimi preklopi bolnikov z originalnih na biološko podobna zdravila iz nemedicinskih razlogov. V novi številki revije pHARMONIA o tem razmišljajo različni strokovnjaki. V uvodniku pa prim. izr. prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ugotavlja, da je strahov glede menjav vse manj.

1. 3. 2017
1 2 3

Aktualni e-novičnik

Zdravila brez recepta in prehranska dopolnila v menopavzi

27. 3. 2024

Presejalni program novorojencev se vnovič širi

6. 3. 2024

Diabetična retinopatija skozi vprašanja

25. 3. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Vrzeli v zdravljenju osteoporoze

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.