junij 2024

Astma in komorbidnosti

Zdravljenje bolnikov z astmo in sočasnimi boleznimi zahteva multidisciplinarno obravnavo, katere center je bolnik, koordinacijo pa skupaj s pulmologom vodi družinski zdravnik, poudarja prof. dr. Davorina Petek, dr. med., spec. družinske medicine s Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Katere so priložnosti za boljšo obravnavo bolnikov?

2. 7. 2024
KNJIGE NA RECEPT

Neulovljivi zen

Ob vsakodnevni naglici se včasih kot fatamorgana prikazuje podoba poletne idile: ležalnik v senci dehtečega borovca, pred očmi morje, ugodnih 27 stopinj z osvežilno spremljavo sredozemskega vetrca. Mi na ležalniku, sproščeni, s preobiljem časa, zatopljeni v dobro knjigo. Čeprav se dopust zdi nedoumljivo daleč, prej ko slej izza oblaka posije žarek brezskrbnih prostih dni. Idila je torej tu – spokojnosti pa od nikoder. Že kaj kmalu ugotovimo, da čas za branje sicer je, ...

2. 7. 2024

CMV po PKMC pod kontrolo

Kako hematologi pristopajo k preprečevanju reaktivacije okužbe s citomegalovirusom (CMV) po presaditvi krvotvornih matičnih celic (PKMC), je razložila Polona Novak, dr. med., spec. hematologije s KO za hematologijo UKC Ljubljana, ki poudarja, da je letermovir eno od zdravil, ki je močno izboljšalo izhode bolnikov po transplantaciji.

2. 7. 2024
VELIKI 4 - JAMA

Vpliv presejalnega testa PSA na umrljivost zaradi raka prostate

Rak prostate je globalen javnozdravstveni izziv, saj gre za drugi najpogostejši rak med moškimi in peti po vzroku za smrt. Čeprav so presejalni programi za raka prostate pomembni, pa lahko privedejo do prekomernega diagnosticiranja in zdravljenja.

2. 7. 2024
VELIKI 4 - BMJ

Ultra predelana hrana in njeni škodljivi vplivi na zdravje

Uživanje ultra predelane hrane je v vzponu. Krovni sistematični pregled dosedanjih metaanaliz, objavljen v reviji BMJ, je potrdil povezavo med takšnim načinom prehranjevanja in razvojem nekaterih bolezni ter povečano umrljivostjo.

2. 7. 2024

Mielofibroza postaja vse bolj kronična bolezen

O sodobni obravnavi bolnikov z mielofibrozo smo se pogovarjali s prof. dr. Matjažem Severjem, dr. med., spec. hematologije s KO za hematologijo UKC Ljubljana, ki poudarja, da imajo najbolj ugodno prognozo bolniki s počasnim potekom bolezni. Ti lahko z boleznijo živijo tudi desetletja. Napredek v zdravljenju pa prinašajo tudi nove terapevtske možnosti.

2. 7. 2024

Namenimo več pozornosti posledicam pasavca

Nevropatska bolečina, ki poteka po dermatomu in se pojavlja vsaj 90 dni od akutnega izbruha izpuščaja, je lahko kompleksna in težko obvladljiva. Doc. dr. Jasmina Markovič Božič, dr. med., spec. anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine iz UKC Ljubljana, je poudarila, da običajni neopioidni analgetiki proti tej vrsti bolečine niso učinkoviti.

2. 7. 2024
SLOVENSKA STROKA

Alergijska reakcija na pik žuželke v povezavi z genetsko motnjo

Ali so življenjsko ogrožajoče alergijske reakcije na pik žuželke iz reda kožekrilcev povezane z genetsko motnjo? Slovenski raziskovalci so v sodelovanju s tujimi kolegi prišli do odkritja, ki to potrjuje. Svoje ugotovitve so objavili v ugledni reviji Allergy.

2. 7. 2024
VELIKI 4 - LANCET

Opustitev polnega cepljenja proti covidu-19 in hudi izidi te bolezni

Kljub dokazani učinkovitosti cepiva proti covidu-19 mnogi ljudje med epidemijo niso bili polno cepljeni. Avtorji epidemiološke raziskave iz Združenega kraljestva (ZK), objavljene v reviji Lancet, so ocenili, kolikšnemu številu hudih izidov covida-19 bi se lahko izognili s polnim cepljenjem celotnega prebivalstva.

2. 7. 2024

Ponovna širitev presejanja

Presejanje slovenskih novorojencev za vrojene bolezni je doživelo drugo širitev po letu 2018. O aktualnih pridobitvah in uspehih, ki Slovenijo postavljajo na svetovni zemljevid, je spregovoril prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., spec. pediatrije, predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.

2. 7. 2024
VELIKI 4 - NEJM

Blokatorji beta po akutnem miokardnem infarktu

Učinkovitost blokatorjev beta pri osebah s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem je dobro dokumentirana. Raziskave so že pokazale tudi ugoden učinek dolgoročnega jemanja blokatorjev beta po miokardnem infarktu, kjer so dosegli zmanjšanje umrljivosti za 20 %.

2. 7. 2024
SLOVENSKA STROKA

Molekularni mehanizmi kroničnega rinosinuzitisa

Molekularni mehanizmi, ki povzročajo kronični rinosinuzitis, še niso natančno pojasnjeni. Za boljše razumevanje bolezni in odkrivanje novih načinov zdravljenja je to znanje nujno. Slovenski raziskovalci so s svojo raziskavo prišli korak bližje temu cilju.

2. 7. 2024
DIAGNOZA

Kaj je znanstveno dokazano o akupunkturi?

Raziskovalci se s številnimi študijami trudijo razložiti mehanizem delovanja tega kitajskega načina zdravljenja. Raziskave potekajo predvsem na živalskih modelih, na katerih simulirajo bolezensko stanje človeka in preučujejo biološki odziv na zdravljenje z akupunkturo. Kaj so torej že znani mehanizmi delovanja akupunkture? V nadaljevanju povzemamo različne študije in dokaze o delovanju akupunkture.

2. 7. 2024

Rigidnost uma ali telesa: kaj je večje breme?

Parkinsonova bolezen je sistemsko obolenje s širokim spektrom (ne)motoričnih simptomov. Pri zdravljenju moramo izhajati iz tistih, ki bolnika najbolj bremenijo, je povedala doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med., spec. nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Med težavami, ki lahko bolnikom pomenijo večjo oviro od motoričnih simptomov, je navedla bolečino.

2. 7. 2024
REM

Kritično branje medicinskih člankov

Kako s kritičnim pogledom krmariti v poplavi znanstvenih medicinskih raziskav, je na izobraževanju Zdravniške zbornice Slovenije predavala prof. dr. Maja Pohar Perme z Inštituta za biostatistiko in medicinsko informatiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. V kakšne statistične pasti se lahko ujamemo?

2. 7. 2024
1 2 3

Aktualni e-novičnik

Vsak dan primanjkuje 300 zdravil

26. 11. 2024

Novosti letošnjega programa cepljenja

22. 10. 2024

Podobna biološka zdravila v gastroenterologiji

22. 10. 2024

Migrena postaja vse bolj obvladljiva

22. 10. 2024

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.