Izpostavljeno na ASCO GU 2021
Dve po njegovem mnenju pomembnejši raziskavi s področja raka urotelija in ledvic z letošnjega ASCA GU je predstavil prof. Robert Dreicer, pridruženi direktor za klinične raziskave in namestnik direktorja na Centru za zdravljenje raka Univerze v Virginiji in vodja onkološkega oddelka ter eden od direktorjev na Paul Mellon Urologic Institute. Dodal je ključno sporočilo, ki ga v klinični praksi ne gre zanemariti.

Rak trebušne slinavke – kdaj pomisliti nanj?
Kdaj pomisliti na raka trebušne slinavke, katerega breme se povečuje? Kakšni so znaki in dejavniki tveganja? Kam napotiti bolnika z visokim in kam tistega zelo visokim tveganjem? Odgovore je za preglednico nanizal prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., višji svetnik, predstojnik KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.
Skokovit razvoj ciljanega radionuklidnega zdravljenja prinaša izzive
Potrebe po PSMA-usmerjenem radionuklidnem zdravljenju razsejanega raka prostate rastejo tako pri nas kot po svetu. O optimističnih napovedih, rezultatih domače klinične prakse in njenih največjih izzivih so spregovorile predstavnice Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana: predstojnica izr. prof. dr. Katja Zaletel, dr. med., dr. Daša Šfiligoj Planjšek, dr. med., in doc. dr. Petra Kolenc, mag. farm.
Molekula desetletja spreminja vlogo nuklearne medicine
Zdaj je najboljši čas za delo v nuklearni medicini, meni prof. dr. Sabina Dizdarević, dr. med., spec. nuklearne medicine iz Univerzitetne bolnišnice in Medicinske fakultete Brighton in Sussex v Veliki Britaniji. Nanizala je rezultate kliničnih raziskav – pri večini je aktivno sodelovala – ki so spreminjale zdravljenje razsejanega raka prostate.
Premik v vse zgodnejše linije zdravljenja
Uspehi tarčnega radionuklidnega zdravljenja nevroendokrinih neoplazem so pospešili uporabo te oblike zdravljenja tudi pri raku prostate. O njeni varnosti in učinkovitost, izbiri ustreznih bolnikov in pričakovanih širitvah je govoril doc. dr. Luka Ležaić, dr. med., specialist nuklearne in interne medicine s Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana.

Podaljšano celokupno preživetje ob dobri kakovosti življenja
Katere so pomembnejše klinične raziskave s teranostičnim oz. usmerjenim radioligandnim zdravljenjem raka prostate? Kako je algoritme zdravljenja začela spreminjati najbolj odmevna med njimi, raziskava VISION? Izr. prof. dr. Boštjan Šeruga, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, je zbral pomembne dokaze za klinično delo.
Čestitke za pomemben dosežek
Da je 177Lu-PSMA-617 na voljo tudi slovenskim bolnikom z razsejanim rakom prostate, je velik dosežek. Tako meni prof. dr. Irene Burger, dr. med., spec. nuklearne medicine, predstojnica Oddelka za nuklearno medicino Univerzitetne bolnišnice Basel, kjer to zdravljenje izvajajo že štiri leta. Kakšne so njene izkušnje in sporočila slovenskim kolegom?
Pregled novosti z ESMO
Letni kongres Evropskega združenja za internistično onkologijo, ki je bil konec oktobra v Madridu, je utrdil svoj status največjega onkološkega dogodka. Iz leta v leto privablja več udeležencev in prispeva več prelomnih spoznanj, ki usmerjajo delo internističnih onkologov in ostalih specialistov, vključenih v obravnavo bolnikov z rakom.

O vse vidnejši vlogi radioligandnega zdravljenja
Medtem ko je na lanskem kongresu ESMO odmevala raziskava VISON, se je letos med kongresnimi vrhunci znašla raziskava PSMAfore, ki utrjuje vlogo radiofarmakov pri zdravljenju razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate. Katera so odprta vprašanja po objavi novih rezultatov?