junij 2015

SLOVENSKA STROKA

Stanje zob in obzobnih tkiv pri bolnikih s parkinsonovo boleznijo

Na Centru za ustne bolezni in parodontologijo Stomatološke klinike ter v Kliničnem oddelku za bolezni živčevja Nevrološke klinike v Ljubljani so opravili raziskavo, katere namen je bil preveriti hipotezo, da imajo bolniki s Parkinsonovo boleznijo (PB) slabše stanje zob in obzobnih tkiv kot zdravi preiskovanci.

21. 6. 2015
SLOVENSKA STROKA

Slovenska stroka raziskuje presajanje matičnih celic pri srčnih bolnikih

Prof. dr. Bojan Vrtovec je s svojo ekipo sodelavcev v UKC Ljubljana opravil prospektivno randomizirano raziskavo. Namen raziskave, prve take na svetu, je bil proučiti dolgoročne učinke intrakoronarne presaditve matičnih celic CD34+ pri bolnikih s srčnim popuščanjem.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Glavkom zaradi steroidov in slepota pri otrocih

V Centru za oftalmološke znanosti v New Delhiju so opravili raziskavo, s katero so želeli ugotoviti prevalenco glavkoma zaradi steroidov pri otrocih in izrazitost okvare vida zaradi njega. Za raziskavo so retrospektivno pregledali zdravstveno dokumentacijo in analizirali podatke pediatričnih bolnikov, zaradi glavkoma obravnavanih v centru v petih letih pred analizo. Članek je bil objavljen v publikacijah BMJ.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Sladkorna matere in avtizem pri otrocih bolezen

Sladkorna bolezen (SB) nosečnice lahko povzroči izpostavljenost ploda hiperglikemiji, to pa lahko vpliva na razvoj in poznejše delovanje otrokovih organov. Znanstveniki s kalifornijskega centra Kaiser Permanente Southern California so raziskali eno manj znanih povezav, to je SB pri materi in tveganje za motnje avtističnega spektra (MAS). Poročilo o izsledkih so objavili v reviji JAMA.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Moč stiska roke kot napovednik srčno-žilnih dogodkov

Telesna kondicija, ki jo določata kondicija srčno-žilnega sistema in mišična kondicija, je pomemben napovednik obolevnosti in umrljivosti: slabša pomeni večjo ogroženost. Podobno velja za mišično moč, ki je pomemben element mišične in s tem tudi splošne telesne kondicije: raziskave so pokazale povezanost slabše mišične moči z večjim tveganjem za umrljivost, so objavili v reviji The Lancet.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Pembrolizumab pri napredovalem melanomu boljši od ipilimumaba

Revija New England Journal of Medicine je pred kratkim objavila poročilo o randomizirani raziskavi KEYNOTE-006, v kateri so pri bolnikih z napredovalim melanomom primerjali pembrolizumab (zaviralec PD-1) z ipilimumabom (zaviralec CTLA-4). Pembrolizumab se je izkazal za statistično značilno boljšega od ipilimumaba, kar zadeva preživetje brez napredovanja bolezni in skupno preživetje.

21. 6. 2015

Ki aikido je veščina poenotenja uma in telesa

Ki aikido oziroma šin šin toitsu aikido (poenotenje uma in telesa) je veščina in umetnost, ki se od klasičnih borilnih disciplin razlikuje v filozofiji in načinu treningov. Je vadba, ki je primerna za vse ljudi, ne glede na spol, starost, kondicijo, razgibanost, poklic ali izobrazbo. Gibanje je naravno in ob primernem poznavanju in upoštevanju lastnih zmogljivosti do resnih poškodb ne pride.

17. 6. 2015

Življenje na plaži

Moramo res živeti tako, kot nam zapovedujejo norme in kot nas vodi tok življenja? V eni roki volan, v drugi mobilni telefon. Je vredno najlepše dele dneva presedeti med štirimi stenami? Tudi mi smo bili ujeti v sistem, potem pa smo se odločili prerezati niti in slediti svojim sanjam – živeti sredi oceana. Začela se je pisati zgodba o »Watermanu«.

17. 6. 2015
Preglednica

Zdravljenje nevropatske bolečine pri diabetični nevropatiji in bolečinah v križu

15. 6. 2015

Čustva so koristna, če jih dobro poznamo

Zmožnost prepoznavanja lastnih čustev in čustev drugih lahko okrepi samozavest, da občutek lastne učinkovitosti, poveča prožnost in izboljša medosebne odnose.

15. 6. 2015

Glivična okužba v ustih ob inhalaciji kortikosteroidov

Kortikosteroide v medicini uspešno uporabljamo za preprečevanje vnetij v pljučih, med neželenimi učinki takšnih inhalacijskih zdravil proti astmi pa so tudi glivične okužbe v ustih.

10. 6. 2015
ADIT 2015

Inzulinski analogi čedalje bolje posnemajo naravo

Uporaba inzulinskih analogov raste ves čas od njihovega pojava na trgu. Sodobne inzulinske terapije imajo za cilj vzdrževati stabilne ravni inzulina v telesu (bazalni inzulin) in uravnavati postprandialne skoke glukoze (kratko delujoči inzulin bolus). S tem poskuša terapija posnemati naravni vzorec izločanja endogenega inzulina.

10. 6. 2015

Idiopatska pljučna fibroza je slaba novica

Idiopatska pljučna fibroza (IPF) za bolnika pomeni zelo slabo napoved, precej slabšo, kot sicer velja za skupino bolezni, imenovano intersticijske pljučne bolezni, kamor spada tudi IPF. Zgodnje diagnosticiranje je ključno, vendar je zelo kompleksno in zahteva multidisciplinaren pristop, vključujoč pulmologijo, radiologijo in, če je potrebno, tudi patologijo.

10. 6. 2015

Klinični farmacevt, najboljši zdravnikov sogovornik o zdravilih

V preteklem desetletju so klinični farmacevti v 16 slovenskih bolnišnicah napisali več kot štiri tisoč farmakoterapijskih pregledov. To so izvidi, ki jih prejmejo zdravniki na oddelkih kot pomoč pri optimiziranju terapij z zdravili pri bolnikih.

9. 6. 2015

Periferna diabetična nevropatija

Ves svet se ukvarja s težavami zaradi diabetičnega stopala. To je veliko ekonomsko breme za bolnike, njihove družine in za celotno skupnost. Stopalne razjede so najpogosteje posledica periferne diabetične nevropatije, kar pomeni, da bi jih bilo mogoče preprečiti.

9. 6. 2015
1 2

Aktualni e-novičnik

Zdravila brez recepta in prehranska dopolnila v menopavzi

27. 3. 2024

Presejalni program novorojencev se vnovič širi

6. 3. 2024

Diabetična retinopatija skozi vprašanja

25. 3. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Vrzeli v zdravljenju osteoporoze

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.