december 2015

VELIKI 4 - BMJ

Enak odziv na cepljenje proti gripi pri starejših sladkornih bolnikih

Starejši odrasli z dobro urejeno sladkorno boleznijo tipa 2 se na cepljenje proti gripi odzovejo enako dobro kot njihovi vrstniki brez sladkorne bolezni, ugotavlja nova raziskava, objavljena v BMJ.

22. 12. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Zgodnja uporaba azitromicina za manj hudih okužb dihal

Zgodnja uporaba azitromicina bistveno zmanjša tveganje za hudo bolezen spodnjih dihal (BSD) pri mlajših otrocih z anamnezo ponavljajoče se BSD, poročajo zdravniki v reviji JAMA.

22. 12. 2015

Kasnejši vstop v vrtec – manj zapletov pri okužbah

Otroci, ki v vrtec vstopijo pri približno enem letu starosti, bodo v prvih treh letih pogosteje obiskali zdravnika zaradi resnejših virusnih okužb, kot če gredo v vrtec pri dveh letih ali kasneje, pravi pediatrinja Helena Mole, dr. med. Tako kažejo podatki pregleda kartotek njenih 146 bolnikov.

22. 12. 2015

Sistemsko zdravljenje raka pri bolnikih z ledvično odpovedjo

Za sistemsko zdravljenje raka je pomembno, da je funkcija organov čim bolj ohranjena, še posebej tistih, ki so neposredno udeleženi pri farmakokinetiki zdravljenja, kot so ledvice. Pri opolnomočenih bolnikih z ledvično odpovedjo lahko z učinkovitim podpornim zdravljenjem in sočasnim dobrim obvladovanjem pridruženih bolezni optimalno uvajamo in vodimo sistemsko zdravljenje raka.

22. 12. 2015

Prepoznavanje okužbe s HIV – čim prej, tem bolje

Pri polovici do dveh tretjin okuženih s HIV se prvi simptomi pojavijo približno v štirih do šestih tednih po okužbi, vendar tako zgodaj odkrijejo okužbo le pri desetini bolnikov, nam je povedal Tomaž Vovko, dr. med., specialist infektolog s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

22. 12. 2015
DERMATOLOŠKI DNEVI 2015

Prihodnost zdravljenja luskavice

Medtem ko zaviralci TNFα že dobivajo tudi prve biosimilarje, se širi nabor bioloških zdravil za zdravljenje luskavice. Od leta 2009 je na evropskem trgu ustekinumab (Stelara), zaviralec IL 12/23, prihajata pa še sekukinumab (Cosentyx, IL 17A) in iksekizumab (IL 17) ter nekaj zaviralcev IL 23.

22. 12. 2015
EADV 2015

Boljše življenje s hidradenitisom suppurativo

Tudi na letošnjem kongresu Evropske akademije za dermatologijo in venerologijo v Köbenhavnu je bilo med odmevnejšimi temami zdravljenje hidradenitisa suppurative ali inverznih aken. Katarina Šmuc Berger, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz Splošne bolnišnice Izola, glavni razlog vidi v tem, da je bolezen nedavno dobila pravzaprav svoje prvo indikatorsko zdravilo.

22. 12. 2015

Spremenjeni koncepti zdravljenja KOPB

Prisluhnili smo predavanju pnevmologa dr. Arschanga Valipourja, dr. med., z dunajske bolnišnice Otto-Wagner-Spital. Poskušal je strniti spremembe v razumevanju kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), ki so se zgodile v zadnjih letih, in je pri tem predstavil tudi nekaj kontroverznih zamisli.

22. 12. 2015

Upravičeno presejanje družinske hiperholesterolemije pri otrocih

Kljub priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije za presejanje družinske hiperholesterolemije je Slovenija po dostopnih podatkih trenutno edina država na svetu, kjer poteka populacijsko presejanje otrok – že od leta 1995 – v sklopu rednega sistematskega pregleda petletnikov.

22. 12. 2015

Bolezen bolečih nog – mal dos pezinhos

Med polinevropatijami je veliko različnih bolezni, ki imajo podobno klinično sliko. Ena od njih je tudi transtiretinska družinska amiloidna polinevropatija, krajše TTR-FAP. O njej se ne govori veliko, saj velja za redko bolezen, je pa prav zgodnje odkrivanje in zdravljenje pri njej zelo pomembno.

18. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Charcotova sklepna bolezen – nevroartropatija

Charcotova nevroartropatija (CNA) je kronična napredujoča bolezen, za katero je značilno boleče ali neboleče propadanje kosti in sklepov stopala ali gležnja pri bolnikih z okvarjeno zaščitno občutljivostjo.

18. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Kje vse se skriva virusni meningoencefalitis?

Vnetje možganov (ki le redko poteka brez sočasnega vnetja možganskih ovojnic) večinoma povzročajo virusi. Pri nas je po zakonu o nalezljivih boleznih obvezna prijava samo za klopni meningoencefalitis (KME), zato vemo, da je v Sloveniji vsako leto približno 200 do 300 novih bolnikov, pri katerih je dokazana okužba s tem virusom.

18. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Rehabilitacija parkinsonikov je pomemben del zdravljenja

Vse več je dokazov o ugodnem vplivu rehabilitacije na bolnike s Parkinsonovo boleznijo. Zato tudi zdravstvena zavarovalnica vse pogosteje odobri zdraviliško zdravljenje po globoki možganski stimulaciji in po uvedbi kontinuiranega zdravljenja z duodopo.

18. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Globoka možganska stimulacija – timski pristop

Globoka možganska stimulacija se v zadnjih desetletjih uveljavlja pri zdravljenju Parkinsonove bolezni, pa tudi drugih vrst motenj gibanja, kot sta distonija in esencialni tremor. Za uspešno izvajanje te metode pa je ključen multidisciplinaren timski pristop.

18. 12. 2015

Jože Plečnik – Moja edina ljubica je arhitektura

Za opečnato fasado stavb na številkah 4 in 6 v Karunovi ulici v ljubljanskem Trnovem je letošnjo jesen po dveh letih temeljite prenove svoja vrata ponovno odprla Plečnikova hiša. V njej je znameniti arhitekt živel in delal od leta 1921 do svoje smrti. Torej v času, ko se je porajala in gradila Plečnikova Ljubljana. Za Jožeta Plečnika je bila ustvarjalnost najvišja vrednota, svobodo ustvarjanja pa je ohranjal s samotnim življenjem.

17. 12. 2015
1 2

Aktualni e-novičnik

Zdravila brez recepta in prehranska dopolnila v menopavzi

27. 3. 2024

Presejalni program novorojencev se vnovič širi

6. 3. 2024

Diabetična retinopatija skozi vprašanja

25. 3. 2024

Stebri zdravljenja alergijskega rinitsa

27. 3. 2024

Vrzeli v zdravljenju osteoporoze

27. 3. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

Če želite prejemati naše strokovne medicinske vsebine, izpolnite obrazec:
Potrebujete pomoč?
pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.